Piotr Niemczycki prezesem Międzynarodowego Instytutu Prasowego
"Wybór na to stanowisko to zaszczyt i wielkie zobowiązanie. Na świecie jest wciąż mnóstwo miejsc, gdzie potrzebne są działania budujące pełną wolność słowa, zapewniające bezpieczeństwo dziennikarzom i ludziom mediów, promujące i wspierające stosowanie standardów niezależnego dziennikarstwa. Nasze polskie doświadczenia będą bez wątpienia bardzo pomocne w realizacji tych celów" - powiedział Niemczycki.
Piotr Niemczycki jest jednym z założycieli "Gazety Wyborczej" i Agory. Jest członkiem zarządu Izby Wydawców Prasy a także Kawalerem Europejskiej Konfraterni Kawalerów Gutenberga i laureatem odznaki ministra kultury "Zasłużony Działacz Kultury".
W latach 80. współtworzył sieć druku i kolportażu "Tygodnika Mazowsze", największego pisma podziemnej "Solidarności", które ukazywało się w nakładzie od 60 do 80 tys. egz. i było dystrybuowane w całej Polsce.
Międzynarodowy Instytut Prasy - IPI powstał w 1950 roku jako organizacja, której misją jest walka o wolność prasy i o poprawę standardów i praktyk dziennikarskich. Obecnie aktywność Instytutu nie dotyczy tylko prasy, ale wszystkich mediów, i skupia się głównie na sprawach związanych z promocją wolności słowa, rozwojem demokracji, a także tworzeniem standardów bezpieczeństwa dla dziennikarzy pracujących w trudnych rejonach świata. IPI, z siedzibą w Wiedniu, skupia obecnie ponad 2000 członków ze 120 krajów - są to głównie redaktorzy naczelni, wybitni dziennikarze, wydawcy oraz przedstawiciele mediów.
Komentarze