06.04.12, 21:02

Plebiscyt Przecinek i Kropka po raz trzeci

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011.

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011. Za pośrednictwem portalu www.przecinekikropka.pl można oddać głos na jedną z 10 nominowanych książek, wytypowanych przez grono ekspertów. Pozycja, która otrzyma najwięcej głosów zdobędzie tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2011.  Głosowanie zakończy się  17 kwietnia.

Trzecia edycja konkursu „Przecinek i Kropka” potwierdziła duże zainteresowanie wydawców inicjatywą Empiku. Spośród  prawie 100 nadesłanych zgłoszeń  jury Konkursu  (w składzie: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda –  krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustratorka książek dla dzieci, kuratorka  wielu zagranicznych prezentacji polskiej książki ilustrowanej, członek Polskiej Sekcji IBBY, dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl) wytypowało 10 najbardziej wartościowych i najpiękniej wydanych książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-8 lat. 

Jak podkreśla Dorota Koman - przewodnicząca Jury - wyjątkowo trudno było w tym roku wybrać dziesięć najlepszych książek dla dzieci. Choć przede wszystkim cieszyła duża liczba wartościowych i pięknych edycji oraz wyrównany poziom finalistów czyli tych kilkudziesięciu, które spełniały warunki regulaminu i wymagania.

Wybrane przez jury najlepsze książki 2011 roku, z których jedną wybiorą teraz czytelnicy, są bardzo różnorodne. Począwszy od klasyki: piękny „Pinokio” Carlo Collodiego w nowym doskonałym tłumaczeniu poety Jarosława Mikołajewskiego, z przemawiającymi do wyobraźni ilustracjami Roberto Innocentiego, a skończywszy na książce „O ja cię! Smok w krawacie” Magdy Wosik i Piotra Rychela, którą współtworzyć mają mali czytelnicy, rozwijając przy tym swe talenty i wyobraźnię, a jednocześnie w czasie tej literackiej zabawy ucząc się konwencji bajki.

W Roku Janusza Korczaka wśród najlepszych znalazła się autorska książka Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”, w bliski małemu dziecku sposób przedstawiającą prowadzony przez niego Dom Sierot na Krochmalnej w Warszawie, jakby przekładającą na język dziecięcy „Prawidła życia” Wielkiego Pedagoga. Tuż obok – również dopominająca się o szacunek wobec dziecka – „Grzeczna”, kolejna po „Włosach mamy” książka Gro Dahle i Sveina Nyhusa (w tłumaczeniu Heleny Garczyńskiej), przypominająca dziecku o jego prawach – przede wszystkim prawie do tego, by być zauważanym.

Dla miłośników doskonałych rymów, klasycznych fraz, pięknego rytmu i brzmienia wiersza, a zarazem niekończącej się zabawy słowem – „Leśne głupki i coś”, które Małgorzata Strzałkowska wzbogaciła jeszcze o „kolaże autorki wyklejane we wtorki”. Leśne głupki, znane dzieciom już od dawna, powróciły w najlepszym stylu! Tak jak powracające – ku uciesze rzesz ich wielbicieli – Muminki Tove Jansson, tym razem w wersji rymowanej (w tłumaczeniu i pięknej kaligrafii Ewy Kozyry-Pawlak), czyli pełna absurdalnego humoru, przemyślnie powycinana w przeróżne okienka „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi - Co było potem?”.

Dla miłośników wszelkich stworzeń: „Zwierzaki-cudaki” Bibi Dumon – pasjonujące, świetnie przetłumaczone przez Jadwigę Jędryas, opowieści łączące rzetelną wiedzę z poczuciem humoru,  dowcipnie (na czarno-biało) ilustrowane przez Fleur van der Weel, oraz „Bzyk Brzęk” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, ilustrowany przez Jonę Jung, czyli historie z życia tytułowego bohatera – muchówki w paski – i jego przyszywanej ciotki oraz grona ich znajomych... mrówek, moli, pająka, dżdżownicy... a tak naprawdę zabawne historie o nas wszystkich.

W tegorocznej dziesiątce znalazł się też niezwykły „Księżycolud” Tomiego Ungerera (w tłumaczeniu Michała Rusinka), który za swe autorskie książki uhonorowany został m.in. nagrodą Hansa Christiana Andersena; naprawdę warto popatrzeć na świat z jego Księżycoludowego punku widzenia, wzruszyć się i zastanowić – i już nigdy nie być obcym dla innego. Trudno jest napisać dobrą i przyjazną dziecku książkę o śmierci. Tymczasem „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” Jarosława Mikołajewskiego jest najlepszym przykładem, że to możliwe. Jego talent, talent Doroty Łoskot-Cichockiej, ilustratorki, oraz Doroty Nowackiej, która książkę opracowała graficznie, zaowocowały niezwykłą, bardzo potrzebną i ważną książką.

"Konkurs „Przecinek i Kropka” ma wskazać najlepsze i najpiękniej wydane książki. Ogromnie cieszy fakt, że grono starannych, rzetelnych wydawców książek dla dzieci rośnie i – naprawdę jest z czego wybierać i nad czym debatować. Teraz – wybór najlepszej z najlepszych należy już do małych czytelników i ich rodziców!" – podkreśla Przewodnicząca Jury Dorota Koman.

Głosowanie na Najlepszą książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011 potrwa do 17 kwietnia - zapraszamy na portal www.przecinekikropka.pl. Uroczyste ogłoszenie zwycięzcy Plebiscytu nastąpi 11 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.

Komentarze

Powiązane

03.01.25, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » książki
Polacy coraz chętniej czytają, ale księgarnie znikają i toną w długach
Wyniki najnowszego „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy wskazują, że czytelnictwo w Polsce ma się nieźle. Dobre wieści kończą się, gdy spojrzy się na sytuację księgarń stacjonarnych. Jak wynika z danych KRD, ich zadłużenie na koniec października br. wyniosło 8,795 mln zł.
26.12.24, 18:52
| kultura » film
Paddington w Peru z tłumami w polskich kinach
Film familijny „Paddington w Peru” w polskich kinach zgromadził ponad 750 tysięcy widzów.
14.12.24, 12:00
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Największa wystawa Józefa Chełmońskiego od lat. Projekt promuje kampania online
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wyjątkowa wystawa, która jest największą prezentacją twórczości Józefa Chełmońskiego od lat 80. XX wieku. Na monograficznej ekspozycji można zobaczyć ponad 119 jego obrazów, w tym najbardziej znane dzieła, takie jak „Babie Lato”, „Kuropatwy” czy „Kurka wodna”.
06.12.24, 18:00
| TV / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.