31.07.13, 22:28

Polskie Radio wyemituje audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Logo
Logo Polskiego Radia fot. materiały prasowe

1 sierpnia przypada 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały w związku z tym specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.

W Radiowej Jedynce informacje o obchodach i wydarzeniach związanych z rocznicą, w tym organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem Polskiego Radia, pojawiać się będą na bieżąco. 30 lipca o godz. 8.15 gościem "Sygnałów dnia" będzie dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, a następnego dnia o tej samej porze - generał Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

31 lipca w "Popołudniu z Jedynką" (godz. 15.00-18.00) nadana zostanie relacja ze spotkania Powstańców Warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w Parku Wolności. Wieczorem, o godz. 20.14, w audycji "Moje książki" gościć będzie Barbara Wachowicz, pisarka, która od lat dokumentuje dzieje Powstania i jego uczestników, a także przybliża je młodym ludziom.

1 sierpnia przez cały dzień tradycyjnie będzie prezentowana wyłącznie polska muzyka. Już o godz. 3.05 w cyklu "Słodkie Radio Retro" Danuta Żelechowska i Jan Zagozda przypomną m.in. utwory autorstwa podchorążego Józefa Andrzeja Szczepańskiego ps. "Parasol", który napisał najsłynniejsze piosenki powstańcze. Tuż po godz. 12.00 w audycji "Z kraju i ze świata" fotograf Wojciech Wieteska opowie o projekcie "Portret Powstańców Warszawskich", w ramach którego powstaną zdjęcia żyjących uczestników Powstania. W "Muzycznej Jedynce", w godz. 13.00-15.00, będzie można wysłuchać fragmentów koncertu Lao Che oraz Zakazanych Piosenek. Punktualnie o godz. 17.00 zabrzmi sygnał przypominający o Godzinie "W", a w "Popołudniu z Jedynką" pojawią się relacje z obchodów pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz z Przystanku Woodstock, którego uczestnicy również oddadzą hołd Powstańcom. Późnym wieczorem, o godz. 23.10, w "Naukowym zawrocie głowy" Artur Wolski przybliży kulisy decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego.

2 sierpnia o godz. 4.05 we "Wspomnieniach pisanych dźwiękiem" Danuta Żelechowska i Jan Zagozda przypomną sylwetkę Olgierda Straszyńskiego, w latach 1939-1945 dyrygenta Tajnej Orkiestry Polskiego Radia, konspiracyjnej
komórki kierowanej przez Edmunda Rudnickiego, związanego z radiostacją Błyskawica. O ważnych powstańczych epizodach z życia artysty opowie jego żona Wanda Straszyńska. W dalszej części audycji autorzy zaprezentują kolejne powstańcze piosenki, m.in. w wykonaniu Mieczysława Fogga.

1 sierpnia oprawa muzyczna na antenie radiowej Dwójki również będzie dostosowana do rocznicy: zabrzmi więcej niż zwykle muzyki polskiej, bardziej stonowanej. W "Notatniku Dwójki" o godz. 15.30 zostanie przypomniany reportaż Krystyny Melion "Zwyczajni, prości, nieogromni" z 2002 r., w którym o swojej powstańczej drodze opowiedzieli żołnierze batalionu "Zośka": Barbara Chylińska ps."Bogna", Zygmunt Kujawski ps. "Grom" oraz Stanisław Krupa ps. "Nita". Autorka wykorzystała nagrania rozmów, które przeprowadziła przed rokiem 1976. O godz. 17.00 w Programie 2 zabrzmi syrena przypominająca o momencie wybuchu Powstania. O godz. 18.00 w "Sezonie na Dwójkę" Hanna Maria Giza zaprosi na audycję "Pokonać strach. Kto się bał - ten ginął. Wspomnienia z Powstania", zawierającą rozmowy z Powstańcami: dr Haliną Jędrzejewską ps. "Sławka" (batalion "Miotła", zgrupowanie "Radosław"), prof. Tytusem Karlikowskim ps."Wąż" (batalion "Zośka", kompania "Rudy"), Zbigniewem Galperynem ps. "Antek" (batalion "Chrobry I"), Wojciechem Militzem ps. "Bystry" (pułk "Baszta"). Natomiast wieczorem, o godz. 22.00, nadany zostanie program "Poeci pokolenia Kolumbów odczytani na nowo". Wśród zaproszonych gości Doroty Gacek znajdą się m.in. Karolina Cicha, Dariusz Gawin, Bronisław Maj, Tomasz Burek oraz Łukasz Orbitowski - autor głośnej ostatnio książki "Widma".

W piątkowy wieczór, 2 sierpnia o godz. 22.15, Program 2 nada słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej "Szpital Dobrej Woli", na motywach książki lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego, dr. Zbigniewa Woźniewskiego. Miejsce nazwano Szpitalem Dobrej Woli, ponieważ przez pewien czas stanowiło ono schronienie nie tylko dla uczestników Powstania, ale i dla mieszkańców okolicznych domów. Nic jednak nie mogło zapobiec masakrze. W sierpniu 1944 r. z rąk hitlerowców zginęło na Woli około 40 tys. osób, w tym wielu lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

Kolejne słuchowisko poświęcone Powstaniu pojawi się na antenie radiowej Dwójki w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 18.00. Będzie to "Moje zakazane podwórze" Krzysztofa Choińskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko. Akcja sztuki toczy się na podwórku warszawskiej kamienicy, odwiedzanym przez duchy ludzi, którzy ją kiedyś zamieszkiwali. Zjawy opowiadają współczesnym mieszkańcom powstańcze historie. Występują w niej m.in.: Marian Opania, Danuta Szafarska oraz Wieńczysław Gliński.

W poniedziałkowym "Sezonie na Dwójkę", 5 sierpnia o godz. 18.00, Anna Fuksiewicz zaprosi na spotkanie z filmowcami Janem Komasą, reżyserem "Miasta44", i Leszkiem Wosiewiczem, twórcą filmu "Był sobie dzieciak". W programie będzie także mowa o dokumencie "Powstanie Warszawskie", produkowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei 7 sierpnia, również w "Sezonie na Dwójkę", Bartosz Panek porozmawia o książce "Obłęd 44" Piotra Zychowicza oraz o tym, po co dekonstruować mit Powstania. Gośćmi audycji będą autor pracy oraz dr Łukasz Jasina.

Rocznicowe obchody Trójka rozpocznie 31 lipca audycją "Klub Trójki" (godz. 21.00). Gościem Dariusza Bugalskiego będzie Wanda Traczyk-Stawska ps."Pączek", która walczyła w powstaniu u boku "Montera", czyli generała Antoniego Chruściela, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. We wspomnieniach łączniczki pojawi się największa w Europie nekropolia wojenna, założony 25 listopada 1945 r. na warszawskiej Woli, zapomniany Cmentarz Powstańców Warszawy, na którym spoczywa ponad 104 tysiące osób.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, Trójka zaprasza do wysłuchania specjalnych wydań audycji. Gościem "Salonu politycznego Trójki" o godz. 8.13 będzie Andrzej Kunert, historyk i publicysta, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. O godzinie 17.00 w "Godzinie W" Program 3 przypomni moment rozpoczęcia powstania dźwiękiem syreny oraz relacją reporterską z warszawskich Powązek. Tematem audycji "Biegam bo lubię" (po godz. 17.20) będzie natomiast Bieg Powstania Warszawskiego, który odbył się w Warszawie w sobotę, 27 lipca, pod patronatem Trójki. O godzinie 17.45 "Puls Trójki", o Powstaniu Warszawskim opowiadać będą historycy i eksperci zajmujący się dziejami Rosji i Niemiec. O godzinie 18.15 wysłuchać będzie można z kolei reportażu "Obrączki z karabinowych łusek", opowiadającym o związkach małżeńskich zawieranych w czasie powstania. Na zakończenie tego szczególnego dnia, o godzinie 21.00, Jerzy Sosnowski zaprosi na "Klub Trójki", poświęcony tematyce powstańczej.

Codziennie od 29 lipca do 1 sierpnia w "Poranku OnLine" (godz. 6.00-9.00) pojawiać się będą materiały informacyjne na temat wydarzeń związanych z rocznicą, a także rozmowy z organizatorami "Biegu Powstania Warszawskiego". W audycjach udział wezmą również lokalni patrioci oraz artyści hip-hopowi, którzy opowiedzą o swoim artystycznym zaangażowaniu w obchody - pretekstem stanie się m.in. koncert "Rewir Rap Jam w hołdzie Powstańcom Warszawskim", który ma na celu zwiększenie świadomości historycznej wśród młodzieży. Również od poniedziałku do czwartku, w "Stacji kultura" (godz. 11.00-13.00) będzie można dowiedzieć się o szczegółach przeglądu filmów poświęconych Powstaniu, powstałych w latach 1957-2013 - w programie m.in. "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Miasto 44" Jana Komasy.

1 sierpnia radiowa Czwórka przez cały dzień zaraz po wiadomościach nadawać będzie krótkie audycje z cyklu "Zakochani w Powstaniu" (w sumie 12 emisji od godz. 6.04 do 18.04, z wyłączeniem godz. 9.04). Patryk Kuniszewicz oraz Kasia Węsierska, Błażej Prośniewski i Karol Pawłowicki przedstawią historie miłosne z czasu walk: perypetie, rozstania, powroty, śluby i zaręczyny, które stały się udziałem wielu zakochanych Powstańców. Poszczególne odcinki zostaną wzbogacone fragmentami pochodzącymi z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. W "Czwórce do czwartej" (godz. 13.00-16.00) dziennikarze Programu 4 wspólnie z młodymi historykami i publicystami spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie - porozmawiają m.in. o mitach i kontrowersjach związanych z tamtymi wydarzeniami, jak w przeszłości zmieniała się oficjalna wiedza o Powstaniu i jakie nieporozumienia do dziś pokutują w naszym myśleniu o nim. Natomiast w "Czwartym wymiarze" (godz. 16.00-19.00) jednym z poruszanych tematów będzie mapping architektoniczny 3D, czyli nowoczesna technika wykorzystana m.in. podczas poświęconego Powstańcom koncertu Lao Che w Parku Wolności. Gościem w studiu będzie fotograf, który zgromadził zdjęcia dawnej i współczesnej Warszawy - opowie on m.in. o sposobach odnawiania starych, zniszczonych fotografii oraz o wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim pt.
"Obiektyw powstańczy", gdzie zebrano prace reporterów Biura Informacji i Propagandy AK z Powstania Warszawskiego.

Redakcja Polska zaprosi na spotkanie z twórcami eksperymentalnego spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd", przygotowanego specjalnie na obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także do wysłuchania reportażu z prac grupy poszukiwawczej działającej w Muzeum Powstania Warszawskiego - "Tropem powstańczych skrytek". W audycji "Powstańcza rocznica łączy pokolenia" spotkają się uczestnicy Powstania Warszawskiego i młodziwarszawiacy, którzy porozmawiają o postrzeganiu przez nich bohaterstwa pokolenia ich dziadków. Na antenie pojawi się również prof. Norman Davis, który opowie o genezie i skutkach Powstania. Redakcja Niemiecka nada specjalną audycję na temat udziału dzieci w Powstaniu Warszawskim, o którym opowie historyk Łukasz Modelski. Wysłuchać będzie można również rozmowy z 97-letnią Zofią Czechowską ps. "Alika", która podczas Powstania była łączniczką.

Dziennikarze Redakcji Angielskiej zaproszą na reportaż dotyczący praskich kapliczek, które pamiętają czasy powstańcze. Ponadto gościem audycji będzie Andrzej Szpilman - syn Władysława Szpilmana, który opowie o życiu, muzyce i woli walki swojego ojca. Dużo działo będzie się również w Redakcji Rosyjskiej, Białoruskiej, Ukraińskiej oraz na antenie internetowego Polskiego Radia 24.

Wiele ciekawych materiałów znaleźć będzie można także na specjalnie przygotowanej stronie internetowej

Komentarze

Powiązane

15.03.25, 22:19
| radio / audio » informacje
Dla Ciebie mógłbym zrobić wszystko. Koncert Radia Nowy Świat z okazji Dnia Patronów
16 kwietnia br. minie pięć lat, kiedy uruchomiona została zbiórka na Patronite, której celem było powołanie do życia Radia Nowy Świat. I właśnie tego dnia co roku, stacja dziękuje swoim Patronom za ich wielkie serca i wiarę, że ten projekt miał prawo odnieść sukces.
15.03.25, 08:00
| radio / audio » informacje
Sekretne życie ZOO i Miś i Smok – Strażnicy Bajek w podcastowej ofercie Polskiego Radia Dzieciom
Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiosenną serię podcastów. 11 marca br. premierę miała seria "Sekretne życie ZOO" powstała we współpracy z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Z kolei od 10 marca najmłodsi słuchacze mogą śledzić przygody bohaterów podcastu "Miś i Smok – Strażnicy Bajek".
13.03.25, 10:45
| radio / audio » ludzie
Agata Kondzińska gospodynią Gościa Jedynki
Do zespołu Programu 1 Polskiego Radia dołączyła dziennikarka polityczna Agata Kondzińska. Będzie prowadziła popołudniowe wywiady w ramach audycji „Gość Jedynki” we wtorki, środy i czwartki.
13.03.25, 06:00
| radio / audio » ludzie
Konrad Traczyk przechodzi z Eski do Meloradia
Konrad Traczyk w kwietniu br. dołączy do redakcji Meloradia. Prezenter będzie gospodarzem weekendowych pasm rozgłośni.
12.03.25, 17:30
| radio / audio » informacje
Jarema Jamrożek i Przemek Ofiara autorami Sportowego Alfabetu w Esce ROCK
Na antenie Radia Eska Rock pojawił się nowy cotygodniowy magazyn – „Sportowy Alfabet”, który jest prowadzony przez Jaremę Jamrożka i Przemka Ofiarę.
11.03.25, 10:00
| radio / audio » badania rynku
RMF FM liderem. Jedynka i TOK FM z dużymi spadkami
Radio RMF FM utrzymuje pozycję lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. (regionalne stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.03.25, 15:10
| radio / audio » informacje
24 koncerty z cyklu Jazz Po Polsku na antenie Radia Nowy Świat
8 marca br. na antenie Radia Nowy Świat rozpoczęła się emisja retransmisji koncertów zarejestrowanych w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Występy polskich zespołów jak i gości zza granicy zostały nagrane z udziałem publiczności w klubie JASSMINE.
10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 08:00
| radio / audio |
Marzec z Jeżycjadą w Polskim Radiu Dzieciom
3 marca 2025 r. Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło wyjątkową akcję „Marzec z Jeżycjadą”. Przez cały miesiąc słuchacze będą mieli okazję zgłębiać losy rodziny Borejków, znanej z kultowego cyklu książek dla dzieci „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorka akcji, dziennikarka Martyna Chuderska, przygotowała specjalne audycje oraz wiele atrakcji dla miłośników literatury.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.