Rekomendacje KRRiT dla rynku odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+

Fot.: Pixabay.com

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 10 czerwca 2014 r. przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników radiofonii cyfrowej. Dokument „Minimalne Wymagania Techniczne i Eksploatacyjne dla Odbiornika Radiofonii Cyfrowej DAB+” opisuje podstawowe parametry i wymagania dla odbiornika radiowego przeznaczonego do odbioru usług radiofonii cyfrowej.

Wymagania dotyczą odbiorników stanowiących urządzenia samodzielne jak i będące częścią urządzenia wielofunkcyjnego (np. radiobudzik, radioodtwarzacz, smartfon), stacjonarnych, przenośnych i samochodowych. Zostały one oparte w całości o normy i specyfikacje europejskie wydane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

Według dokumentu KRRiT, odbiornik standardowy, służący do odbioru radia cyfrowego w systemie DAB+ musi być wyposażony w wyświetlacz alfanumeryczny, natomiast odbiornik multimedialny jest przeznaczony do odbioru programów radiofonicznych i strumienia danych i musi być wyposażony w kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej 320X240 pikseli i rozdzielczości koloru co najmniej 8 bitów.

Zgodnie z rekomendacjami KRRiT, odbiornik cyfrowy DAB+ powinien umożliwiać przede wszystkim odbiór programów radiofonicznych niekodowanych, komunikatów tekstowych (m.in. nazwa stacji, tytuł audycji), informacji drogowych (zalecane dla odbiorników samochodowych), Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz odbioru profilu podstawowego Elektronicznego Przewodnika po Programach.

Rekomendacje zawarte w dokumencie uwzględniają także ważne dla odbiorcy polskiego parametry wyświetlacza uwzględniające polskie znaki językowe. Samochodowy odbiornik cyfrowy DAB+ powinien zapewniać automatyczną ciągłość odbioru wybranej usługi (automatyczne dostrajanie) oraz automatyczne przełączanie na odbiór analogowy i odwrotnie. Do zaprzestania emisji analogowych w Polsce odbiornik cyfrowy DAB+ powinien odbierać również sygnały radiofonii UKF FM.

Cyfryzacja radiofonii jest procesem, który toczy się od kilkunastu lat w Europie. W Polsce w technologii DAB+ od 1 października 2013 r. nadawane są programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PR 24, Radio Rytm oraz Radio dla Zagranicy.

Komentarze

Powiązane

31.10.24, 07:30
| radio » informacje
Zmiany w zarządzie spółki Radio Plus Polska. Artur Nowicki w miejsce Pawła Gronowskiego
Artur Nowicki zastąpił odwołanego ks. Pawła Gronowskiego na stanowisku prezesa zarządu spółki Radio Plus Polska.
31.10.24, 06:30
| radio » informacje
Choinki Jedynki – Pomagamy. XXIII charytatywna akcja Jedynki
Ruszyła 23. edycja charytatywnej akcji „Choinki Jedynki – Pomagamy”. To wydarzenie, w które włącza się wiele osób ze świata kultury, muzyki, nauki czy sportu. Od 2005 r. zebrane pieniądze przekazywane są na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, w tym roku także dla osób z niepełnosprawnością, które najbardziej ucierpiały w powodzi.
30.10.24, 18:30
| radio » informacje
Po swojemu. Natalia Waloch prowadzi nowy program w Chillizet
Na antenie radia Chillizet zadebiutował program Natalii Waloch, w której dziennikarka rozmawia z gośćmi o pokoleniu współczesnych kobiet i nauce mówienia przez nie słowa "nie".
29.10.24, 13:15
| radio » ludzie
Tomasz Ramza stałym Prezesem Zarządu Grupy RMF
Tomasz Ramza został mianowany stałym Prezesem Zarządu Grupy RMF.
29.10.24, 11:37
| radio » ludzie
Sergiusz Zgrzebski korespondentem Grupy ZPR Media w USA
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych dla redakcji Grupy ZPR Media relacjonuje Sergiusz Zgrzebski, który rozpoczął właśnie współpracę jako jej amerykański korespondent.
29.10.24, 09:58
| radio » informacje
W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Audioserial Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego
Polskie Radio i Instytut Pileckiego przygotowały wspólnie audioserial Martyny Wojtkowskiej „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”, który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
28.10.24, 16:45
| radio » informacje
Serwisy drogowe na Wszystkich Świętych w Radiu ESKA. Eska ROCK i VOX ze specjalnymi pasmami
1 listopada br. Radio ESKA będzie nadawać przez cały dzień specjalne lokalne serwisy drogowe, które pomogą słuchaczom dotrzeć na cmentarze. W długi weekend okolicznościowe programy pojawią się także w innych stacjach Grupy ZPR Media: w Esce ROCK i Radiu VOX FM.
28.10.24, 10:41
| radio » informacje
Szybki koniec innowacyjnego projektu w OFF Radio Kraków
Zaledwie tydzień krakowskie niszowe OFF Radio Kraków nadawało w postaci eksperymentu tworzonego przy użyciu AI. Nadawca wycofuje się z projektu, m.in. po wywołaniu szerokiej dyskusji i protestów.
28.10.24, 07:30
| radio » informacje
Nowa seria podcastu Forbes Women z nowymi prowadzącymi
Od 25 października br. podcast „Forbes Women” ruszył w nowej odsłonie, z nowymi prowadzącymi i nowymi historiami. Pierwszy odcinek prowadzi Katarzyna Dębek, redaktorka naczelna magazynu „Forbes Women”.
28.10.24, 06:30
| radio » informacje
O_co_chodzi_z_tą_NAUKĄ? Wspólny podcast Czwórki i Polskiej Akademii Nauk
Czwórka we współpracy z Polską Akademia Nauk uruchamia podcast „O_co_chodzi_z_tą_NAUKĄ?”. Każdy odcinek podcastu będzie poświęcony jednemu, konkretnemu tematowi ze świata nauki, który w bardzo namacalny sposób przekłada się na nasze codzienne życie. Pierwszy odcinek formatu został udostępniony 21 października br.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Promocji

Teatr Groteska | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds.promocji

Instytut Dziedzictwa Solidarności | Gdańsk

Przejdź do oferty

Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 29.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.11.24

Do zdobycia jeden zestaw gry.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.