Współczesna młodzież: technologiczni maniacy czy technofobi
Dzisiejsza młodzież: zaawansowana technologicznie generacja iPod, zwariowana na punkcie własnego wyglądu i imprez? Czy raczej mało aktywna fizycznie grupa wybierająca spokojne życie, dla której najbardziej w życiu liczą się przyjaciele?
Wiodąca agencja badań rynku Synovate ujawniła niedawno najważniejsze wyniki z obszernego pan-europejskiego projektu badawczego Planet Edge, obejmującego 11 europejskich krajów, w którym zbadano osoby w wieku 18-24 lat pod kątem tego, w jaki sposób spędzają one swój wolny czas.
Julian Rolfe, Manager Planet Edge, Synovate, komentuje: „wyniki badania pokazują, że wraz z rosnącym brakiem wiary w system edukacji i rynek pracy, młodzi ludzie w Europie poświęcają coraz więcej czasu i energii zajęciom wykonywanym w wolnym czasie, aby odczuć tożsamość i przynależność do grupy rówieśników. Badanie pokazuje, że dla dzisiejszej młodzieży NAJWAŻNIEJSZĄ wartością są przyjaciele – ważniejszą od rodziny, kariery, edukacji – 58 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem: moi przyjaciele są najważniejszą rzeczą w moim życiu”
Młodzi ludzie żyją zgodnie z zasadami.
Dzisiejsza młodzież żyje „czystszym” życiem niż poprzednie pokolenia:
• Tylko 35 proc. regularnie pije alkohol,
• 78 proc. wychodzi na wieczorem trzy razy w tygodniu lub mniej,
• 50 proc. nigdy nie paliło – a z tych, którzy palą tylko 8 proc. uważa, że palenie jest fajne, podczas gdy 55 proc. uważa, że palenie jest tak samo uzależniające jak kokaina lub heroina.
Jednak, jeśli chodzi o ogólne zdrowie i samopoczucie dzisiejsza młodzież jest również bardziej bierna niż poprzednie pokolenia:
• Ponad jedna piąta nie uprawia w ogóle żadnego sportu, nie wykonuje ćwiczeń.
• Więcej mężczyzn (28 proc.), niż kobiet (23 proc.) chodzi na siłownię,
• Sporty uliczne, wodne stanowią wciąż dużą niszę – ponad 90 proc. respondentów nigdy nie jeździło na rolkach, na rowerach BMX, nie uprawiało surfingu lub windsurfingu.
Mitem jest również to, że młodzi ludzie mają obsesję na punkcie swojego wyglądu i wydają na to dużo pieniędzy:
• Ponad jedna czwarta respondentów wydaje mniej niż 10 funtów (14 euro) miesięcznie na przybory toaletowe
• Dwie trzecie wydaje mniej niż 24 funty (36 euro)
Zagorzali zwolennicy technologii?
Mitem jest również, jak się okazuje, stwierdzenie, że młodzi ludzie kochają nowe technologie. Z badania Synovate wynika, że tylko 11 proc. ankietowanych kupuje najnowsze technologiczne gadżety od razu jak się pojawią na rynku, a prawie połowa respondentów czeka i obserwuje, co inni powiedzą o danym gadżecie zanim sami zdecydują się na jego zakup.
Surfowanie po sieci jest popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu niż oglądanie TV (74 proc. ankietowanych regularnie przegląda strony internetowe w porównaniu do 72 proc. ankietowanych, którzy regularnie oglądają telewizję). Z drugiej strony tylko jedna czwarta respondentów przyznaje, że korzystała z serwisów społecznościowych, takich jak MySpace. Blogowanie również nie jest zbyt popularne (tylko 15 proc. ankietowanych to kiedykolwiek robiło), natomiast aż 61 proc. respondentów przyznało, że ściąga muzykę z Internetu.
Co ciekawe, w lata grupie wiekowej 18-24 lat laptop prawie dognił komórki jeśli chodzi o konieczność posiadania: 28 proc. respondentów stwierdziło, że nie mogłoby żyć bez swego laptopa,
a 32 proc. bez swojego telefonu. Zaskakujące jest również to, że książki są bardziej popularne od magazynów – 49 proc. ankietowanych regularnie czyta książki w porównaniu z 41 proc. respondentów czytających regularnie magazyny.
Moja muzyka.
Młodzi ludzie zostali przezwani „pokoleniem iPod” czy też „pokoleniem MTV”, jednak w rzeczywistości termin „pokolenie radia” byłoby bardziej trafne:
• 33 proc. ankietowanych słucha nowości muzycznych przez radio,
• Tylko 25 proc. respondentów słucha muzyki on-line,
• 14 proc. słucha nowości w TV,
• Komputer jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem do słuchania muzyki (81 proc.),
• Tylko 21 proc. kiedykolwiek słuchało muzyki ze swojej komórki.
Odsetek muzyki ściąganej z sieci (41 proc.) wyprzedził odsetek muzyki kupowanej w sklepach (33 proc.), a chodzenie na koncerty stało się zaskakującą niszową aktywnością:
• 43 proc. respondentów przyznaje, że nie było na koncercie w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
• Kolejne 43 proc. było na tylko jednym lub dwóch koncertach,
• 51 proc. było kiedykolwiek na festiwalu.
Nastąpiła również zmiana w postawie młodych ludzi odnośnie zaangażowania firm / marek w organizację koncertów i wydarzeń muzycznych - tylko 3 proc. uważa obecnie, że sponsoring jest negatywną rzeczą:
• 35 proc. uważa to zjawisko za pozytywne, ponieważ zazwyczaj oznacza to lepsze zespoły i zaplecze techniczne,
• 32 proc. nie obchodzi wcale czy impreza jest sponsorowana czy nie,
• 28 proc. nie ma nic przeciwko dopóki marka jest stosowna, dobrze dobrana.
Informacje dodatkowe o badaniu Planet Edge:
Badanie zostało przeprowadzone w 11 krajach, objęło ono: UK, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja, Holandia, Belgia, Portugalia, Szwecja i Norwegia. Wykorzystano w nim techniki jakościowe, ilościowe, badanie on-line oraz wywiady eksperckie.
Jednostka Synovate UK zajmująca się badaniami młodzieży od 6 lat specjalizuje się w badaniach młodzieży i rynku młodzieżowych rynkach. Skupia się głównie na grupie wiekowej 16-34, najwięcej projektów dla klientów przeprowadza wśród nastolatków oraz dwudziesto-kilkulatków. Jednostka posiada duże doświadczenie na następujących rynkach: alkohol, sport, media, technologia, telekomunikacja, napoje bezalkoholowe, przekąski i moda. Planet Edge jest unikalnym samodzielnym pan-europejskim projektem badawczym, który bada osoby w wieku 18 -24 pod kątem tego, jak spędzają one swój wolny czas. Istnieje możliwość zakupienia pełnego raportu jak również raportów z poszczególnych krajów.
Informacje dodatkowe o Synovate:
Synovate jest jedną z dziesięciu największych agencji badań rynku na świecie i należy do międzynarodowego holdingu specjalizującego się w komunikacji AEGIS Group plc.
Synovate pracuje dla klientów z różnych sektorów, między innymi: FMCG, B2B, media, finanse, farmaceutyczny, telekomunikacyjny, samochodowy, realizując pełen zakres badań jakościowych i ilościowych. Więcej informacji: www.synovate.com
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze