21.01.16, 08:00

Dymna! Dymna! Premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków

Plakat wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

15 lutego br. Anna Dymna ma odebrać w Radiu Kraków Nagrodę im. Romany Bobrowskiej. Tego dnia wystąpi także w premierowym słuchowisku Radia Kraków zatytułowanym „Dymna! Dymna!” w reżyserii Ewy Ziembli. Słuchowisko zrealizowane zostanie na żywo z udziałem publiczności, premiera będzie transmitowana na antenie Radia Kraków i na stronie internetowej stacji w formie video przekazu.

Radiowy spektakl powstaje na kanwie sztuki Zbigniewa Landowskiego „Nefretete”. Jego bohaterką są dwie kobiety. Nefretete to królowa Egiptu, żona faraona, symbol piękna. Żyjąca współcześnie Aktorka zdobyła sławę, ale wie, że najlepsze role ma już za sobą. Boi się starości i samotności. Losy bohaterek dzielą trzy tysiące lat, mimo to – jak się okazuje – oddalenie jest pozorne. Bo pragnienie miłości, spełnienia i sukcesu jest ponadczasowe. A Nefretete i Aktorka mimo różnic kulturowych i dystansu czasowego są do siebie łudząco podobne…

Poszukiwałam scenariusza dla Anny Dymnej” - mówi reżyserka słuchowiska Ewa Ziembla. „Tekstu raczej kameralnego, odpowiedniego na kanwę słuchowiska radiowego, a przede wszystkim będącego dużym wyzwaniem aktorskim. Tak trafiłam na monodram Zbigniewa Landowskiego. Nie znałam autora. Potem dowiedziałam się, że jest tłumaczem i dziennikarzem, a „Nefretete” to jego pierwsza sztuka teatralna. Najbardziej spodobał mi się pomysł, że jedna aktorka odgrywa dwie role: Aktorki grającej w teatrze postać Nefretete i … samej Nefretete. To trudne zadanie, i aktorskie i realizacyjne, ale o coś takiego właśnie mi chodziło. Egipski sztafaż nie miał większego znaczenia”. Ważniejsze dla mnie było spotkanie tych dwóch niezwykłych kobiet” – podkreśla Ziembla.

Premierze towarzyszyć będzie wręczenie najważniejszego wyróżnienia przyznawanego przez Radio Kraków - Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej, którą odbierze Anna Dymna oraz nagród za najważniejsze kulturalne wydarzenia roku 2015 w Krakowie i Małopolsce: Marka Radia Kraków i Supermarka Radia Kraków.

Premiera słuchowiska 15 lutego o godz. 19.00.

Komentarze

Powiązane

09.08.22, 18:45
| radio » informacje
70. urodziny Jacka Kaspszyka na antenie Dwójki
Z okazji 70. urodzin Jacka Kaspszyka Dwójka wyemituje specjalną rozmowę z dyrygentem – laureatem Diamentowej Batuty Polskiego Radia. W najbliższych dniach stacja przypomni również utwory w wykonaniu orkiestr prowadzonych przez Maestro.
08.08.22, 18:20
| radio » informacje
Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu na antenie Polskiego Radia
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – tak wygląda program Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie i Zamościu, którego ósma edycja odbywać się będzie do 13 sierpnia br. Dwie anteny Polskiego Radia – Jedynka i Dwójka – zaplanowały relacje i specjalne audycje z literackiego wydarzenia na Roztoczu.
02.08.22, 18:15
| radio » informacje
Polskie Radio dla Ukrainy powraca do Warszawy
Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Warszawie.
01.08.22, 07:00
| radio » informacje
Polskie Radio dla Ukrainy dalej nadaje w Przemyślu i Hrubieszowie
Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Przemyślu i Hrubieszowie. To efekt decyzji UKE, które wydało kolejne pozwolenia tymczasowe dla Polskiego Radia.
31.07.22, 13:56
| radio » informacje
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Polskiego Radia
Polskie Radio włącza się w obchody w 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami.
29.07.22, 18:39
| radio » informacje
Pol'and'Rock Festival na antenie Antyradia
Tradycyjnie Anytradio zmienia swoją ramówkę na czas trwania Pol'and'Rock Festival. Stacja emitować będzie programy z festiwalowego studia, wywiady na żywo. Przeprowadzi również transmisje i retransmisje wybranych koncertów.
29.07.22, 10:08
| radio » informacje
Trójkowy Rajd Rowerowy. Dariusz Urbanowicz pokona pięcioetapową trasę
28 lipca br. rusza Trójkowy Rajd Rowerowy, w którym dziennikarz sportowy Trójki – Dariusz Urbanowicz pokona pięcioetapową trasę, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok oraz Gdańsk. Słuchacze będą mogli spotkać się z ekipą Trójki w studiu mobilnym podczas poszczególnych etapów rajdu. 
28.07.22, 16:45
| radio » informacje
Jedynka zrelacjonuje 41. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk w Mrągowie
W weekend, 29-30 lipca br. Jedynka będzie gościła na 41. Międzynarodowym Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie. Program Pierwszy Polskiego Radia zaprosi słuchaczy do wysłuchania audycji prosto ze studia plenerowego. Stacja zaplanowała transmisje i ciekawe rozmowy z uczestnikami.
27.07.22, 08:00
| radio » badania rynku
Co piąty internauta słucha podcastów. Rośnie liczba słuchaczy
Blisko co trzeci internauta w Polsce słucha podcastów. Ich zasięg miesięczny wyniósł w 2021 r. ponad 31 proc. Jednocześnie minimum raz w tygodniu podcasty włącza co piąty polski użytkownik sieci  – wynika z badania polskich słuchaczy podcastów zrealizowanego przez zespół Tandem Media z Grupy Radiowej Agory.
27.07.22, 07:00
| radio » informacje
Wyniki finansowe Radio Nowy Świat za rok 2021. Sytuacja finansowa rozgłośni jest stabilna
Sytuacja finansowa radia jest stabilna, ale stacja jest przygotowana na wzmocnienie polityki oszczędnościowej, jaką zarząd kieruje się od samego początku działalności – podało w komunikacie Radio Nowy Świat.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej | Kraków

Przejdź do oferty

Redaktor prowadzący wydania książkowe

Polskie Wydawnictwo Muzyczne | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista/ka ds. Promocji

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej | Wrocław

Przejdź do oferty
Konkursy
do 11.09.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 08.09.22

Do zdobycia 13 nagród.

do 08.09.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

XXII Kongres Public Relations już za półtora miesiąca. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Podpułkownik Brett Lea - oficer ds. public affairs z 82. Dywizji Powietrznodesantowej armii amerykańskiej. Tematem przewodnim spotkania będą technologie w komunikowaniu, cyberbezpieczeństwo, a także zmiany jakie następują w narzędziach wykorzystywanych przez specjalistów public relations.