28.06.16, 12:00

Raport Millward Brown: spada zaufanie do mediów

Fot.: materiały prasowe

Największym zaufaniem wśród mediów cieszy się radio, redakcje w Polsce zajmują się przede wszystkim kształtowaniem opinii i wpływaniem na społeczeństwo a nie informowaniem, przy czym internet stał się głównym źródłem informacji, z którego korzystają dziennikarze – takie wnioski płyną z najnowszych badań Millward Brown zrealizowanych na potrzeby Kongresu Profesjonalistów Public Relations na reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski.

Głównym celem badań było określenie poziomu zaufania mieszkańców naszego kraju do wybranych mediów i źródeł informacji. Wyniki pokazują, że respondenci mają negatywne zdanie o funkcjonowaniu polskich środków masowego przekazu. "Najlepszymi dowodami na to są statystyki. Ogólny poziom zaufania do środków masowego przekazu spadł w stosunku do badania sprzed czterech lat, a źródło informacji dla mediów, na które najczęściej wskazują ankietowani, to internet. Poza tym duża część respondentów uważa, że w mediach jest bardzo dużo tematów, za którymi stoją ukryte interesy firm lub polityków" – podsumowuje wyniki Kuba Antoszewski, PR Manager z Millward Brown.

Internet rządzi w mediach
Badania wykazały, że obecnie dziennikarze poszukują informacji przede wszystkim w sieci. Co czwarty respondent wskazał internet jako źródło informacji, z którego najczęściej korzystają media w Polsce. Źródła własne i pracę dziennikarzy wskazało tylko 13 proc. respondentów. "Media są tą branżą, która naturalnie korzysta z rewolucji informatycznej. Dziś dziennikarzowi po prostu łatwiej znaleźć informacje w sieci niż biegając po ulicach, bo te informacje po prostu w sieci są. A pauperyzującym się redakcjom tak jest taniej. I nie ma w tym nic złego, póki jeszcze będzie choć trochę dziennikarzy, którzy jednak na ulice będą wychodzić i z ludźmi się spotykać oraz rozmawiać, abyśmy całkiem nie zaczęli żyć w wirtualnej rzeczywistości" – mówi Adam Łaszyn, prezes zarządu Alert Media Communications.

Badani jako źródła informacji mediów wskazywali również telewizję (11 proc.), internautów i blogerów (8 proc.), agencje informacyjne (6 proc.) oraz świadków lub uczestników zdarzeń (5 proc.). Politycy czy inne media były podawane bardzo rzadko, zaś aż 36 proc. ankietowanych w ogóle nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie o źródła informacji mediów.

Radio cieszy się największym zaufaniem
Millward Brown poprosił także respondentów o ocenę zaufania, jakim darzą poszczególne środki masowego przekazu, w skali od -5 do 5. I tu prym wiedzie radio - to właśnie ono cieszy się największym zaufaniem badanych (średnia ocen wyniosła 2,33). Niżej ocenione od radia zostały strony internetowe instytucji publicznych (1,93), serwisy informacyjne w internecie (1,76), prasa codzienna (1,75), telewizja (1,53), strony internetowe firm (1,42) oraz tygodniki opinii (1,21). Okazało się, respondenci najmniej zaufania mają do mediów społecznościowych (0,74) oraz blogów internetowych (0,69).

"Radio jest medium towarzyszącym – często go słuchamy, kiedy wykonujemy inne czynności, takie jak jazda samochodem, sprzątanie czy gotowanie. Dzięki temu stacje radiowe są środkiem masowego przekazu, z którym spędzamy dużo czasu i które mają przewagę nad pozostałymi mediami. Zapewne z tego wynika wysokie zaufanie, jakim ankietowani obdarowali rozgłośnie radiowe, i to pomimo systematycznych spadków słuchalności" ­– komentuje wyniki badań Millward Brown dr Dariusz Tworzydło, prezes zarządu Exacto. Co równie istotne, poziom zaufania do wszystkich środków masowego przekazu spadł w stosunku do badań z 2012 roku.

Media wpływają na społeczeństwo
Zbadano również, jakie źródła informacji, z których korzystają media, cieszą się zaufaniem wśród badanych. Respondenci również recenzowali je w skali od -5 do 5. Najlepiej ocenione zostały ośrodki naukowe (średnia wyniosła 3,19), które mają dużą przewagę nad następnymi w zestawieniu świadkami lub uczestnikami zdarzeń (2,37), agencjami informacyjnymi (2,02) oraz instytucjami międzynarodowymi (1,82). Sporą nieufność respondenci wykazali za to do polityków (średnia wyniosła tylko -1,37).

Wyniki badań Millward Brown podsumowuje jeszcze jedna statystyka. Gdy poproszono respondentów o wskazanie, jaka sytuacja dotyczy działania mediów w Polsce, aż 41 proc. z nich stwierdziło, że media zajmują się przede wszystkim kształtowaniem opinii i wpływaniem na społeczeństwo. 33 proc. badanych wskazało na zarabianie pieniędzy, a tylko 25 proc. na przekazywanie informacji.

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 18:04
| prasa » informacje
Robert Glinkowski prezesem zarządu spółki Pro Media, wydawcy Nowej Trybuny Opolskiej
Polska Press Grupa poinformowała, że 20 lipca 2024 r. nastąpiła zmiana w składzie zarządu spółki Pro Media.
22.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
21.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
20.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
19.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
18.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
17.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
16.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.