29.07.16, 18:00
Audycje Polskiego Radia poświęcone Powstaniu Warszawskiemu
Z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.
31 lipca br. Radiowa Jedynka zaprasza na audycję „My z batalionu Zośka” prowadzoaną przez Dariuszaego Kwiatkowskiego. Widzowie usłyszą w niej m.in. o: przygotowaniach do powstańczego zrywu, dramatycznych wydarzeniach w czasie walk, losach żołnierzy, uczestników i świadków tamtych dni. 1 sierpnia, co dwie godziny od 7:00 do 19:00 emitowane będą „Medaliony Powstańcze”, czyli archiwalne wspomnienia znanych dowódców i uczestników walk. Ponadto co godzinę na antenie pojawi się jedna z powstańczych piosenek. W wyemitowanych tego dnia "Aktualnościach" Radiowa Jedynka przedstawi relacje z oficjalnych uroczystości, a o godz. 17:00 w godzinę „W” na antenie rozlegnie się głos syren alarmowych. W „Wieczorze Odkrywców” gościem Krzysztofa Michalskiego będzie profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, który przedstawi sylwetkę Marcelego Porowskiego – prezydenta powstańczej Warszawy i komisarza cywilnego miasta oraz omówi reakcję świata wobec Powstania Warszawskiego. Ponadto na antenie również spotkanie z Barbarą Wachowicz – autorką książek „Bohaterki powstańczej Warszawy”, „Alek, Zośka i Rudy” i „Rzeka harcerstwa”, a także wielu audycji radiowych o powstańcach.
W sobotę 30 lipca o godz. 16:00 w „Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” na antenie Programu Drugiego Hanna Maria Giza zaprosi na wędrówkę po walczącym mieście z Barbarą Scheiner – łączniczką, Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego i Marcinem Ciszewskim – historykiem, autorem książki „Wędrówka po walczącym mieście”. Dzień później o godz. 11:30 Dorota Gacek przygotuje dla słuchaczy zagadki dotyczące poetów powstańczej stolicy: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego i Tadeusza Gajcego. Od poniedziałku 1 sierpnia do piątku 5 sierpnia codziennie o godz. 11:45 Dwójka przedstawi „Głosy walczącej Warszawy” – wspomnienia uczestników i świadków Powstania przygotowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród bohaterów audycji znajdą się m.in. Leon Kubarski – oficer, pilot, żołnierz wojny polsko-niemieckiej, uczestnik walk września 1939 r., Janina Abramowska z domu Tokarska, pseudonim „Nina”, sanitariuszka w Batalionie „Kiliński” oraz Krystyna Berwińska-Bargiełowska z grupy „Krybar”, polska pisarka, autorka sztuk i adaptacji scenicznych oraz tłumaczka literatury angielskiej. Od 8 sierpnia o godz. 11.45 dzięki współpracy z białostockim IPN-em bohaterem pasma będzie Michał Grocholski – powstaniec z Szarych Szeregów, który uczestniczył w Powstaniu wraz z ojcem.
W porannym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” na antenie Programu Trzeciego po godz. 8:00 zaproszeni do studia goście odniosą się do wydarzeń sprzed 72 lat. Co godzinę od 9:00 do 17.00 nadawane będą archiwalne wspomnienia uczestników tego wolnościowego zrywu. O godz. 17:00 zostanie nadana relacja reporterska z warszawskich Powązek, gdzie odbędą się główne uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania. O godz. 18:15 bohaterowie reportażu „Lekcja życia” Joanny Bogusławskiej opowiedzą o swoich przeżyciach z sierpnia 1944 roku. Natomiast o godz. 21:05 Grzegorz Górny poprowadzi specjalne wydanie „Klubu Trójki” poświęcone Muzeum Powstania Warszawskiego . Z powstańczą tematyką związana będzie rownież nadawana w rocznicę powstania muzyka. 1 sierpnia o godz. 19:05 w programie "Aksamit" Anna Gazek zaprezentuje specjalny wybór nagrań. O godz. 22.05 zostanie nadana retransmisja wyjątkowego koncertu „Historie” z Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego osnutego na wspomnieniach uczestników zdarzeń i ich późniejszych losach Wśród artystów pojawią się: Smolik, Miuosh i Natalia Grosiak.
Radiowa Czwórka zachęci słuchaczy do poszerzania wiedzy na temat Powstania Warszawskiego przez czytanie ciekawych książek, które ostatnio pojawiły się na rynku. W piątek 29 lipca o godz. 6:00 gościem audycji „Dzień kobiet” będzie Monika Kowaleczko-Szumowska, autorka książki „Galop '44”, która opowiada o Powstaniu Warszawskim oczami współczesnych nastolatków. O godz. 8:00 w audycji „Tędy po trendy” 31 lipca będzie można posłuchać rozmowy z Aleksandrą Zaprutko-Janicką – autorką książki „Okupacja od kuchni”, a 1 sierpnia autorzy porannej audycji zaproszą do wysłuchania rozmowy z Małgorzatą Maruszkin, tłumaczką książki „Wira z Powstania. Wspomnienia”, której autorem jest syn bohaterki – Grzegorz Szlachetko.Tego samego dnia o godz. 12.00 w „Stacji nauka” mowa będzie o ciekawostkach naukowych związanych z pojazdami używanymi przez Powstańców – Czwórka przypomni m.in. historię samolotu Liberator i samochodu pancernego Kubuś. O godz. 17:OO w programie „TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” dziennikarze będą testować aplikacje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i powstańczej Warszawie, m.in.: Pamięć Miasta, Powstanie Warszawskie, Śladami powstańczego Żoliborza, Miasto Warszawa’44. 27 lipca i 2 sierpnia o godz. 19.30 w „Strefie sportu” Czwórka opowie o Turnieju Pamięci Młodego Powstańca. Specjalne relacje z tego wydarzenia pojawią się również w Wiadomościach 30 lipca i 2 sierpnia. 1 sierpnia o godz. 20:00 w „Strefie prywatnej” nie zabraknie rozmów z wolontariuszami, którzy pracują w Muzeum Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17:00 w Słupsku pod patronatem Czwórki odbędzie się inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego. 30 lipca o godz. 16:00 w audycji „Hot spot” usłyszeć będzie można zapowiedź tego wydarzenia, a relacje - w „Wiadomościach” 1 sierpnia. Nadane tego dnia o godz. 17.00 „Wiadomości” rozpoczną się od dźwięku syreny alarmowej. 6 sierpnia o godz. 11:00 w audycji „Pasjonauci” stacja opowie o akcji BohaterON odbywającej się pod patronatem Polskiego Radia – Kartki dla Powstańca.
Polskie Radio dla Zagranicy wyemituje cykl specjalnych audycji, w których znajdą się m.in. relacje z uroczystości w Warszawie i poza granicami Polski. Przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzą o projektach związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania. W specjalnej sondzie młodzi Polacy odpowiedzą na pytanie, jak postrzegają bohaterski zryw swoich przodków. Ponadto w programie rozmowy z twórcami albumu muzycznego „Historie” Andrzeja Smolika poświęconego Powstańcom Warszawskim. Słuchacze wybiorą się także na spacer po warszawskiej Pradze w poszukiwaniu kapliczek pamiętających czasy II wojny światowej.
W rocznice Powstania Warszawskiego Polskie Radio 24 będzie na swojej antenie szeroko informować o uroczystościach rocznicowych we wszystkich magazynach i serwisach informacyjnych. Ponadto, w publicystycznych pasmach dziennych w godz. 10.00-18.00 będzie można usłyszeć komentarze zaproszonych do studia historyków.
Portal PolskieRadio.pl będzie prowadził relację na żywo z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego – na Powązkach, przy rondzie Dmowskiego, na Kopcu Powstania Warszawskiego oraz koncertu piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Na stronach portalu pojawią się relacje radiowe oraz zdjęcia i filmy z obchodów rocznicy.
Ponadto w serwisie specjalnym 1944.polskieradio.pl przedstawiona zostanie kronika sierpniowych wydarzeń składająca się z relacji świadków, a także archiwalnych nagrań, rozmów z Powstańcami oraz unikatowego zbioru wspomnień Władysława Bartoszewskiego pt. „Dni Walczącej Stolicy”.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze