30.07.16, 15:00
72 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na kanałach TVP
W związku z obchodami 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach Telewizji Polskiej zostanie wyemitowanych aż kilkadziesiąt pozycji upamiętniających jeden z najważniejszych zrywów narodowych.
1 sierpnia o godz. 20:25 na antenie TVP1 zostanie nadana transmisja koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który odbywać się będzie przy warszawskim Placu Piłsudskiego. W ramach akcji mieszkańcy Stolicy – wraz z solistami Klementyną Umer, Wojciechem Myrczkiem i Piotrem Pieronem oraz z chórem kameralnym Gregorianum i instrumentalistami pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora – będą śpiewać powstańcze pieśni. Specjalnie przygotowane materiały opowiedzą historię powstania wykonywanych utworów. Całość poprowadzi Maciej Orłoś. O godz. 8:40 Jedynka pokaże film dokumentalny „Powstańcy czasu pokoju” autorstwa Anny Gołębickiej, Jana Radziukiewicza i Dariusza Kuciewicza. O godz. 9:30 stacja wyemituje głośny dramat Janusza Morgensterna „Godzina „W”, zrealizowany na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, zaś o godz. 21:45 - fabularyzowany dokument Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”. Wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film został zmontowany w całości z autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. 2 sierpnia o godz. 4:00 stacja wyświetli „Notacje - Teresa Bojarska. Początek Powstania”. O godz. 23:10 Jedynka przypomni dramat wojenny Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” z udziałem Ryszarda Gajewskiego, Mirosława Konarowskiego, Cezarego Morawskiego, Jana Englerta, Zbigniewa Zapasiewicza. Film stanowi odtworzenie akcji Szarych Szeregów będącej kanwą książek „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Akcja pod Arsenałem” Stanisława Broniewskiego, W środę 3 sierpnia o godz. 2:40 wyemitowany zostanie kolejny odcinek z cyklu „Notacje”, którego bohaterem będzie fotograf, Eugeniusz Haneman, dokumentujący przebieg Powstania na zlecenie Delegatury Rządu na Kraj. 4 sierpnia o godz. 2:30, w ramach cyklu „Lato z dokumentem”, stacja powtórzy „Honor miasta” Eugeniusza Starky’ego, zaś o godz. 03:35, w ramach cyklu „Notacje”, przedstawi sylwetkę Edmunda Baranowskiego ps. „Jur”, żołnierza batalionu „Miotła”. 10 sierpnia o godz. 21:30 Jedynka wyemituje film dokumentalny pt. „Odnaleziony walc” w reżyserii Julity Wołoszańskiej-Matysek. Jest to opowieść o odzyskanej po 72 latach miłości łączącej dwójkę uczestników Powstania Warszawskiego: Andrzeja Budzyńskiego i Barbarę Żugajewicz-Kulińską.
1 sierpnia o godz. 23:30 na antenie TVP2 wymemitowana zostanie relacja z koncertu pt. „Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh”. Artyści, którzy mieli okazję współpracowac przy płycie "Historie" zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym, dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. O godz. 16.45 oraz 04:00 stacja przypomni dokument Krzysztofa Rogulskiego „Roznosiciele radości” opowiadający o młodych „listonoszach” Harcerskiej Poczty Polowej.
29 Lipca TVP Info pokaże transmisję z uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku przy ul. ks. J. Popiełuszki. Dzień później na antenie stacji zobaczyć będzie można przebieg spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych. 31 lipca stacja wyemituje polową mszę świętą przy pomniku Powstania Warszawskiego, a także Apel Poległych i koncert „Nowe Pokolenie 16/44”. 1 sierpnia zobaczyć będzie można transmisję Poranka z Muzeum Powstania Warszawskiego, składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego AK – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego oraz uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera a także „Marsz Mokotowa”, który ruszy ul. Puławską do ul. Dworkowej.
W powstańczej ramówce TVP 3 pojawią się reportaże i filmy dokumentalne. 1 sierpnia o godz. 06:00 oraz 16:30 stacja pokaże reportaż „Kto dziś pamięta o Kolumbach” - opowieść o fenomenie powieści Romana Bratnego i serialu Janusza Morgensterna. O godz. 12:40 i 00:35 na natenie stacji wymemitowany zostanie reportaż „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, ukazujący wielki wkład kobiet w ten zryw wolnościowy. O godz. 23:45 stacja pokaże film Andrzeja Sapiji „Dzień z życia Wacława G”, w którym jego bohater – Wacław Gloth-Nowowiejski snuje opowieść o okolicznościach wybuchu Powstania, powstańczych walkach i smutnej powojennej rzeczywistości. 2 sierpnia o godz. 23:45 stacja weemituje dokument Anny Ferens i Anny Kowalewskiej Onaszkiewicz pt. „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (godz. 23:45).
1 sierpnia o godz. 6:55 oraz 14:10 TVP Polonia przypomni film dokumentalny w reż. Damianma Nenowa „Miasto ruin” – pokazujący wstrząsający obraz umarłego miasta widzianego z pokładu Liberatora, zaś o godz. 11:00 oraz 2 sierpnia o 15:20 wyemitowany zostanie dokument Ewy Żmigrodzkiej „Listy z barykady”, opowiadający o listach, które podczas Powstania pisali żołnierze i ludność cywilna do swoich bliskich. O godz. 16:35 stacja pokaże reportaż Aliny Czerniakowskiej „Polska i świat z historią w tle – Warszawianka” opowiadający losach Hanny Szczepanowskiej: harcerki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźnia obozu w Ravensbrück, społecznika. O godz. 16:50 oraz 2 sierpnia 03:35 i 10:55 zaplanowana jest emisja jednego z odcinków cyklu „Krótka historia - 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego” z udziałem Dra Andrzeja Smolińskiego. Na zakończenie tego dnia, o godz. 23:25, Antena przygotowała powtórkę koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (kolejna emisja 2 sierpnia o godz. 14:20). 2 sierpnia o godz. 7:00 w programie „Cafe Historia – Powstańcza broń” mowa będzie o niezwykłych losach prywatnej kolekcji pamiątek z Powstania Warszawskiego należącej do majora Waldemara Nowakowskiego. O godz. 23:25 oraz 3 sierpnia o 14:25 widzowie zobaczą „Powstanie zwykłych ludzi” – dokumentalną opowieść Pawła Kędzierskiego o życiu codziennym powstańczej Warszawy. 3 sierpnia o godz. 23:25 widzowie będą mogli obejrzeć polsko - francuska koprodukcję dokumentalną w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego „Umrzeć za Warszawę. Powstanie Warszawskie”, opowiadającą o przyczynach i przebiegu warszawskiego zrywu. Narracja film opiera się na świadectwach uczestników powstania, wykorzystując przy tym zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz niemieckie materiały propagandowe.
1 sierpnia o godz. 6:40 TVP Historia rozpocznie emisje 63-odcinkowego cyklu „Powstańcy”, dzień po dniu obrazującego przebieg powstania. O godz. 12:30 stacja zaprosi na głośny dokument Zofii Kunert „Odważyć się być wolnym”, zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 13:25 Antena zaprezentuje debatę z cyklu „Spór o historię - Powstanie Warszawskie - klęska bohaterów?” z udziałem publicysty Tomasza Łubieńskiego, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego, zaś o godz. 14:00, w ramach cyklu „Cafe Historia”, widzowie zobaczą odcinek „Powstańcza broń”, poświęcony prywatnej kolekcji pamiątek powstańczych, zgromadzonej przez majora Waldemara Nowakowskiego. O godz. 17:01 stacja przypomni koncert pt. „Morowe panny”, zrealizowany z okazji 68. Rocznicy Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 rozpocznie się emisja 1 odcinka serialu
TVP „Czas honoru – Powstanie” pt. „Jeszcze nie dziś”. O godz. 19:00 Antena przedstawi „Bitwę o Polskę” – adresowany do młodych widzów program historyczny mówiący o storpedowanych przez Powstanie Warszawskie politycznych planach Stalina, natomiast o 19:35 oraz 2 sierpnia o godz. 10:45 widzowie zobaczą dokument polsko-francuski „Umrzeć za Warszawę”. O godz. 23:15 stacja zaprezentuje dokument fabularyzowany Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”. Na zakończenie dnia antena przygotowała dokumenty ukazujące losy trzech żołnierzy Powstania: Zbigniewa Jasińskiego („Krwią i rymem. Opowieść o Zbigniewie Jasińskim”, godz. 00:55), Eugeniusza Ajewskiego („Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem”, godz. 01:25), a także Eugeniusza Lokajskiego („Z archiwum porucznika Broka”, godz. 01:55). 2 sierpnia na antenie stacji wymetiowe zostaną dwa reportaże: „Polska i świat z historią w tle - Haneman - fotoreporter Powstania Warszawskiego” (10:15) oraz „Dom przy Olesińskiej 5” (godz.13:00) – wspomnienia osób, które przeżyły masakrę ludności cywilnej w piwnicy jednego z domów na Mokotowie. O godz. 14:10 widzowie zobaczą brytyjski dokument „Portret żołnierza” w reżyserii Marianny Bukovski, oparty na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej, pseud. „Pączek”. O godz. 16:50 Antena zapowiada emisję dokumentu Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi”. Powstańczy blok audycji 2 sierpnia zakończy nadany o godz. 19:15 pierwszy odcinek cyklu „Tablice pamięci" wg pomysłu Blanki Danilewicz - oraz dokument „Powstanie Warszawskie” Andrzeja Chiczewskiego, wykorzystujący polskie, rosyjskie i niemieckie materiały archiwalne z okresu II Wojny Światowej. 3 sierpnia o godz. 16:55 stacja pokaże dokument „Radio powstańcze „Błyskawica”. 4 sierpnia o godz. 10:00 wyemitowany zostanie cykl reportaży „Historia żywa – Warszawa walczy!”, poświęcony warszawskim grupom rekonstrukcyjnym, a także cykl dokumentalny „Ślady – Leon Zdzisław Stroiński”, opowiadający o poetach związanych z patriotycznym pismem: „Sztuka i Naród”. 6 sierpnia o godz. 7:55 widzowie zobaczą dokument pt. „Dziewczyny” – wspomnienia kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. W niedzielę 7 sierpnia o godz. 18:00 stacja wyemituje pierwszy odcinek kultowego serialu Janusza Morgensterna „Kolumbowie”, z wielkimi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Alicji Jachiewicz, Marka Perepeczki, Haliny Golanko.
1 sierpnia o godz.18:50 stacja TVP Kultura przypomni głośny jazzowy koncert Agi Zaryan – „Umiera piękno”, który odbył się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 2007 roku. Podczas koncertu artystka wykonała utwory literackie z okresu Powstania Warszawskiego, które znalazły się na nagranej przez nią płycie. O godz. 20:20 oraz 2 sierpnia o 9:45 widzowie zobaczą nagradzany w Cannes „Kanał” Andrzeja Wajdy - historię grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze