15.12.16, 12:00

ZIPSEE Cyfrowa Polska: konieczna edukacja na temat odbioru cyfrowego radia

Odbiornik radiowy, fot.: PIxabay.com, licencja otwarta

W ciągu mijającego roku niemal dwukrotnie wzrosła sprzedaż radioodbiorników cyfrowych w Polsce. Jednak część z zakupionego przez Polaków sprzętu, choć teoretycznie jest cyfrowa, to w praktyce nie pozwala na odbiór sygnału radiowego w technologii DAB+, w której nadają nadawcy. „Świadomość konsumentów i sprzedawców o sposobie odbioru radia cyfrowego w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Konieczna jest edukacja w tym zakresie” - twierdzi Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w okresie od stycznia do września br. w Polsce sprzedano w sumie 15,1 tys. cyfrowych radioodbiorników. W analogicznym okresie 2015 r. ich liczba sprzedaży sięgała tylko 8,7 tys. A od początku cyfryzacji radia w naszym kraju, czyli od 2013 r. sprzedano w sumie 42 tys. sztuk takiego sprzętu - szacuje KRRiT. 

Wzrost zainteresowania cyfrowymi radioodbiornikami obserwują także sami producenci. „Sprzedaż tego typu odbiorników systematycznie rośnie i to pomimo tego, że dostęp do radia cyfrowego w Polsce jest wciąż ograniczony tylko do dużych ośrodków miejskich. Także oferta programowa jest jeszcze uboga. Swoje programy w technologii cyfrowej nadaje jedynie Polskie Radio, inni nadawcy do tej pory się na to nie zdecydowali” — zauważa Michał Kanownik z ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców branży elektronicznej. Skąd zatem taki przyrost? W opinii prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” to naturalna konsekwencja postępu technologicznego. „Decydują zachowania konsumenckie. Polacy coraz częściej wymieniają stary sprzęt elektroniczny na nowy. A ten zazwyczaj jest już wyposażony w nowoczesną technologię” – twierdzi Michał Kanownik.

To, co jednak – w jego opinii – jest niepokojące to fakt, że nie wszyscy konsumenci, ale i co ważne – sprzedawcy, są do końca świadomi tego, jaki rodzaj sprzętu potrzebny jest do tego, by odbierać cyfrowe radio na terenie Polski. Z danych KRRiT wynika, że 10 proc. zakupionych radioodbiorników w mijającym roku wyposażonych było w starszą technologię cyfrową - DAB. Tymczasem, aby odbierać cyfrowe rozgłośnie nadające na terenie naszego kraju potrzebny jest odbiornik pracujący w nowszej technologii - DAB+. „Niezbędne są w tym zakresie działania edukacyjne prowadzone przez administrację publiczną. Takie, które wyjaśnią, jakie wymagania techniczne potrzebne są do odbioru cyfrowego radia” – podkreśla prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Kanownik przypomina, że taką kampanię przeprowadzono, np. w kwestii cyfryzacji polskiej telewizji.

Zdaniem Kanownika, by przyśpieszyć cyfryzację radia w Polsce, rząd powinien zdecydować się na wyznaczenie daty granicznej do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy.W ten sposób ten proces nie byłby tak przewlekły i następował ewolucyjnie i dużo sprawniej niż dzieje się to obecnie. W przypadku cyfryzacji naziemnej telewizji w Polsce to się sprawdziło” – zauważa Michał Kanownik.

Komentarze

Powiązane

07.10.24, 16:51
| radio » informacje | internet » informacje
AI Journey with Jovan Protić. Nowy podcast Business Insider Polska w Onet Audio
Zadebiutowałpodcast Business Insider Polska o potencjale sztucznej inteligencji dla biznesu i mediów. „AI Journey with Jovan Protić” jest podcastem, w którym wiceprezes Ringier Axel Springer Polska wraz z liderami technologicznymi z Doliny Krzemowej, analizuje biznesowe szanse i wyzwania sztucznej inteligencji.
07.10.24, 12:30
| radio » informacje
Wywiady „RAP20” Radia ESKA w formie podcastów
„RAP20” to nowa seria podcastowa Radia ESKA z wywiadami z twórcami związanymi ze sceną rapową. Nowe odcinki publikowane są co środę.
06.10.24, 23:00
| radio » informacje
Na dwa głosy i Portrety w Jedynce
„Na dwa głosy” Marcina Kusego i Pawła Sztompkego oraz „Portrety” Uli Kaczyńskiej to nowe propozycje Programu 1 Polskiego Radia. Audycje będą emitowane w niedziele.
04.10.24, 06:30
| radio » informacje
Srebrne wesele na antenie Radia Nowy Świat
W piątek, 4 października br. w popołudniowej audycji „Nowy świat po południu” (16:00-19:00) w Radiu Nowy Świat zaplanowano premierę nowego cyklu o nazwie „Srebrne wesele”, czyli czego słuchaliśmy 25 lat temu.
03.10.24, 23:15
| radio » informacje
Inauguracja sezonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na antenie Dwójki
W piątek, 4 października br., Program 2 Polskiego Radia wyjątkowe wyemituje specjalne wydanie audycji „Wybieram Dwójkę”, z okazji 10-lecia nowej siedziby NOSPR. Wieczorem słuchacze będą mogli uczestniczyć w transmisji koncertu inauguracyjnego, otwierającego nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
03.10.24, 12:06
| radio » informacje
Profesor Norman Davies udzielił specjalnego wywiadu Radiu Nowy Świat
27 września br. w Katowicach, podczas inauguracji roku akademickiego, profesor Norman Davies udzielił Damianowi Kwiekowi z Radia Nowy Świat wywiadu, w którym mocno podkreśla, że Polska robi zdecydowanie za mało, aby rzetelne informacje o naszym kraju były obecne w międzynarodowej świadomości. 
03.10.24, 10:40
| radio » informacje
Eska ROCK świętuje 20. urodziny
Z okazji swoich 20. urodzin Eska ROCK organizuje kolejną edycję akcji Roctober Fest. Na antenie przez cały październik wspominane będą kolejne lata z życia stacji opowiadane przez pryzmat wydarzeń w muzyce rockowej.
02.10.24, 23:30
| radio » informacje
Z klasyką przez Polskę. Koncert na antenie Dwójki
Skrzypaczka, triumfatorka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Agata Szymczewska oraz pianista i kameralista Wojciech Szymczewski wystąpią w ramach koncertu z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.
02.10.24, 09:58
| radio » informacje
Kanał Jerzego Stefana Stawińskiego na antenie Dwójki
W 80. rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego, Dwójka wyemituje premierę słuchowiska „Kanał” według prozy Jerzego Stefana Stawińskiego. Adaptacji opowiadania podjął się Michał Zdunik, który także skomponował do niego muzykę. Emisja słuchowiska odbędzie się 2 października br. o godz. 18.00 w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem”.
02.10.24, 06:30
| radio » ludzie
Ernest Zozuń gospodarzem Pulsu Trójki
Od 1 października br. do grona prowadzących Programu III Polskiego Radia wraca wieloletni dziennikarz - Ernest Zozuń. Od poniedziałku do piątku dziennikarz będzie gospodarzem pasma publicystycznego „Puls Trójki” w ramach popołudniowego pasma „Zapraszamy do Trójki”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik/Kierowniczka Działu Promocji

Teatr KTO | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Rzeszowskie Piwnice | inne

Przejdź do oferty

Grafik – Dział Imprez i Promocji

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.