20.02.17, 09:00

Bloger uniewinniony od zarzutu zaniechania rejestracji bloga jako prasy

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

24 stycznia 2017 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim prawomocnie uniewinnił Pawła Ziebę, blogera prowadzącego witrynę internetową www.jawnyprzedborz.blogspot.com poświęconą działalności lokalnej władzy, od zarzutu zaniechania rejestracji bloga jako prasy. Blogera reprezentowała Agnieszka Wardak, adwokat kierująca warszawskim zespołem Postępowań Karnych i Wewnętrznych Dentons oraz Joanna Kornaszewska, aplikantka adwokacka.

Paweł Zięba prowadzi blog Jawny Przedbórz, na którym omawia działania władz lokalnych. W 2016 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, którego działalność była komentowana na blogu, złożyło zawiadomienie na policję o ukaranie autora bloga grzywną. Bloger stanął przed Sądem Rejonowym w Radomsku za niezarejestrowanie bloga jako prasy. Pod koniec października 2017 r. roku Sąd Rejonowy w Radomsku uniewinnił Pawła Ziębę, uznając, że ze względu na nieregularność publikowanych wpisów na blogu Jawny Przedbórz, nie można go uznać za dziennik bądź czasopismo. Po uniewinnieniu, przedborska policja złożyła apelację do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd podtrzymał wyrok uniewinniający. Sprawą interesowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Obowiązujące w Polsce od 1984 r. Prawo prasowe nie reguluje wprost kwestii mediów internetowych, w szczególności nie daje jasnych wytycznych jak należy traktować prowadzone przez internautów blogi. Na tym tle co jakiś czas prowadzone jest postępowanie wykroczeniowe dotyczące rzekomego obowiązku rejestracji bloga w rejestrze dzienników i czasopism” – powiedziała Agnieszka Wardak, Partner w warszawskim biurze Dentons kierująca zespołem Postępowań Karnych i Wewnętrznych Dentons. Sporo z tych postępowań jest inicjowane przez działaczy samorządowych, a blogerami w których celują, są osoby przyglądające się władzy (temu jak wydaje publiczne pieniądze etc.).

To już druga z zakończonych przez Dentons uniewinnieniem spraw tego typu. Pierwsza dotyczyła strony wikiduszniki.pl. 

Komentarze

Powiązane

15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.07.24, 06:30
| prasa » informacje
Czułość. Wolność. Równowaga. Akcja społeczna Wysokich Obcasów i Wyborczej
Rozpoczęta 5 lipca br. nowa akcja społeczna „Czułość. Wolność. Równowaga” to inicjatywa „Wysokich Obcasów” i „Wyborczej”. Akcja potrwa rok.
11.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.07.24, 11:00
| prasa » informacje
Forbes Women rozpoczyna akcję 50 po 50
„Forbes Women” rozpoczyna inicjatywę „50 po 50”. W kolejnym numerze magazynu zostanie opublikowana lista kobiet po 50. roku życia, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Redakcja czeka na zgłoszenia.
10.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
09.07.24, 07:30
| prasa » informacje
Grupa PMPG Polskie Media nowym wytycza kierunek rozwoju do 2026 roku
Holding mediowy PMPG Polskie Media, opublikował materiał informacyjny o kierunku rozwoju, który jest efektem zakończonego w marcu przeglądu opcji strategicznych.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.