Piotr Kępski: Bez stempla

Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach".

Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach". To już trzecia książka w ostatnich miesiącach, którą Biuro Literackie opublikowało w nowej serii wydawniczej "Szkice". Pierwsze dwa tomy - "Najryzykowniej" Andrzeja Sosnowskiego oraz "Urwany ślad" Jacka Gutorowa - miały premierę w marcu tego roku. "Bez stempla" to kolejny głos w dyspucie o współczesnej poezji polskiej. We wstępie do książki autor stawia tezę, która zapewne wywoła niemałą dyskusję: "Nie było pokolenia 'bruLionu'. To prawda. Niektórzy dzisiejsi trzydziestoletni i prawie czterdziestoletni poeci i prozaicy przez ostatnie kilkanaście lat żyli w przeświadczeniu, że należą do jednego klubu. Ale byli w błędzie. Powtarzam: Nie było pokolenia 'bruLionu'! Była uzurpacja. Bo czy wspólny bunt przeciw poprzedniej epoce, niechęć do tych samych autorów lub podobne przeżycia uprawniały krytyków do lansowania tezy o pokoleniu? Zdaje się, że nie. BruLionowców łączyły jedynie podobne daty urodzenia". Piotr Kępiński odwołuje się do Gombrowicza i podobnie jak on pragnie mówić o poezji czystej. Zdaniem autora prezentują ją twórcy będący "zawsze na marginesie, zawsze z daleka od stada": Jacek Bierezin, Mariusz Grzebalski, Bartosz Muszyński, Tadeusz Pióro, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. W rozmowie z Anną Krzywanią autor tak tłumaczy ideę powstania "Bez stempla": "Moja książka proponuje trochę inny sposób pisania o wierszach. To jakby rozmowa na luzie ze znajomym - z dobrym znajomym. Ja opowiadam. Interpretuję. On słucha. Ten znajomy, którego nie znam. W ten sposób zapraszam do dyskusji. Nie buduję kanonu, nie narzucam swoich sądów. Zapraszam do wspólnego myślenia o literaturze". Ponadto Piotr Kępiński wyjawia, których krytyków ceni, dlaczego nie uznaje pokoleniowych stempli, czym jest dla niego poezja czysta i jaką literaturę omija szerokim łukiem. Urodzony w 1964 roku Piotr Kępiński jest poetą i krytykiem. Redaguje dział Kultura w "Dzienniku". Opublikował tomiki: "Most przed źródłem" (1989), "Porcelana" (1992), "Cudne historie" (1999, 2000), "Wszystko to więcej" (1999), "Cień kości" (2002), "Słona mgła" (2006) oraz książkę "Któż to opisze, któż to uciszy. Rozmowy z Wincentym Różańskim" (1997). Mieszka w Warszawie. Przez cały tydzień w "Przystani!", serwisie internetowym Biura Literackiego, premierze towarzyszyć będą fragmenty książki, opinie o niej oraz rozmowa z autorem. Książka "Bez stempla" jest do nabycia we wszystkich Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce. Zamawiać ją można także bezpośrednio w hurtowniach Platon, Azymut, i FK Olesiejuk. We Wrocławiu tom dostępny jest w księgarni Port Literacki, a w internecie w sklepie biuroliterackie.pl.

Komentarze

Powiązane

06.12.24, 18:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.