05.02.18, 22:00

Ryszard Montusiewicz broni swojej decyzji w sprawie odwołania emisji programu Pod ciśnieniem

Ryszard Montusiewicz
Fot.: screen

Ryszard Montusiewicz, Dyrektor TVP3 Lublin wystąpił w „Panoramie Lubelskiej” z oświadczeniem w sprawie odwołania emisji programu "Pod ciśnieniem". Przypomnijmy, że program nie pojawił się na antenie stacji i pojawiły się głosy o cenzurze w telewizji. 

Zainteresowanie i zamieszanie medialne i społeczne wywołała moja decyzja o odwołaniu w sobotę emisji w TVP Lublin programu „Pod ciśnieniem”. Poświęcony był - z moją akceptacją - nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w kierunku obrony imienia państwa polskiego i narodu polskiego wobec oskarżeń o współudział i współodpowiedzialność za tragedię holokaustu i przeciwko kłamstwom w sprawie tzw. „polskich obozów koncentracyjnych i śmierci” i powstałym szerokim reperkusjom” – powiedział Montusiewicz. 

Jestem zarówno dyrektorem, jak i redaktorem naczelnym Oddziału TVP Lublin. Moją powinnością i obowiązkiem jest dbanie o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Są one omawiane, kolaudowane, poprawiane, zatwierdzane – to oczywisty proces w każdym medium” – podkreślił Dyrektor TVP3 Lublin.

Montusiewicz uznał, że program nagrany w sobotę i przewidziany do emisji nie spełnia tych wymogów.Zasadniczo odbiegał od sposobu prezentowania przez TVP Lublin tej istotnej i nabrzmiałej sprawy. Uznałem, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę – dziennikarkę TVP Lublin, jest niewłaściwy, stronniczy, jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego. Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w TVP, oraz na naszej antenie lokalnej. (…). Decyzja moja – o odwołaniu emisji – odnosiła się tylko i wyłącznie do formuły programu – przyjętej i realizowanej przez jego autorkę. W żaden sposób na moją decyzję nie wpłynęły wypowiedzi uczestników programu – lubelskich parlamentarzystów, ani inne powody” – dodaje Montusiewicz.

Jak podkreśla Dyrektor TVP3 Lublin, problematyka Zagłady - inaczej holokaustu, martyrologii narodu żydowskiego, narodu polskiego i innych narodów podczas II wojny światowej, a także wzajemne relacje polsko-żydowskie i polsko-izraelskie oraz pochodne im tematy, są obszarem jego szczególnego zainteresowania i doświadczenia od wielu lat, z powodu różnych okoliczności. „W tych kwestiach czuję się kompetentny - jestem autorem bardzo wielu publikacji i prac dziennikarskich, uczestniczę we wzajemnym dialogu, mam wielu znajomych i przyjaciół w tych środowiskach. Traktowany jestem wręcz jako ekspert i zapraszany do udziału w wielu debatach, inicjatywach, wykładach, panelach, audycjach, organizowanych przez różne instytucje, środowiska i gremia” – dodaje Montusiewicz.

I podkreśla, że tym bardziej jest utwierdzony w podjętej decyzji o odwołaniu emisji programu. „Nie będę akceptował programów – które przez autorów, dziennikarzy TVP Lublin – próbują przenosić tak ważną i wrażliwą problematykę w sfery peryferyjnych dociekań, nieprawdziwych insynuacji, fałszywie stawianych pytań i tez” – mówi Dyrektor TVP3 Lublin.

Wszelkie domniemania medialne – od których się zaroiło – szczególnie w mediach lubelskich, traktuję jako zamiennikowe szukanie taniej sensacji. Podobnie oceniam sugestię pani poseł Muchy (z Platformy Obywatelskiej) o rzekomej cenzurze. Temu, kto poczuł krew – wyjaśniam - trop biegnie w innym kierunku… Współczuję lubelskim redakcjom i dziennikarzom, że zamiast poważnie zająć się newralgicznym dla współczesnej Polski tematem, który dotyczy naszej tożsamości, globalnej prawdy historycznej, wizerunku zakłamywanego od lat i naszego miejsca w Europie – wikłają się w „zaściankowe” quasi-polityczne spory. Dywagują, konfabulują i spekulują nad powodami mojej – redaktora naczelnego – decyzji, próbując nawet w moją głowę włożyć wyimaginowane powody jej podjęcia” – podkreśla Montusiewicz.

I kontynuuje: „Zaś media niemiecko-kapitałowe: Kurier Lubelski i portal Onet.pl - lubelska redakcja – zachęcam, bo cóż mogę uczynić więcej – do większej powściągliwości w omawianej sprawie. Przywołam, ku refleksji, sobotnie oświadczenie szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela: „Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za holokaust i występują przeciw określeniom typu >polskie obozy śmierci<, oraz jego przejmujące tweetowe świadectwo, będące owocem kilkunastu wizyt z niemiecką młodzieżą w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Majdanek”.

Montusiewicz zakończył swoje wystąpienie potrzymaniem tezy, że program, którego emisję odwołał poprowadzony był w karygodny sposób, poniżej standardów medium publicznego.

Komentarze

Powiązane

24.03.25, 13:40
| TV / VOD » seriale
Glina. Ruszyły zdjęcie do kontynuacji serialu
Ruszyły zdjęcia do kontynuacji polskiego serialu „Glina”. SkyShowtime, Telewizja Polska i Apple Film pracują wspólnie nad nowym projektem. Serial wyreżyserują Władysław Pasikowski oraz Dariusz Jabłoński, za scenariusz odpowiada Maciej Maciejewski.
23.03.25, 19:07
| TV / VOD » informacje
TVP3 Poznań przywozi dzieci z na spektakle teatralne do swojego studia
TVP3 Poznań realizuje projekt „Scena Telewizji” w ramach którego nadawane są na żywo premiery spektakli teatralnych dla dzieci. Celem inicjatywy jest także zapewnienie dzieciom z różnych obszarów Wielkopolski obejrzenie spektaklu w studiu TV.
20.03.25, 18:22
| TV / VOD » seriale
Piekło kobiet. Nowy serial Ewy Puszczyńskiej dla platformy Max
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu „Piekło kobiet”, który powstaje dla platformy Max. Produkcją zajmuje się Ewa Puszczyńska, producentka, mająca w dorobku oscarowe filmy „Ida” i „Strefa interesów”. Reżyserię powierzono Annie Maliszewskiej, znanej z produkcji „Tata” i „Infamia”.
20.03.25, 16:00
| TV / VOD » seriale
Projekt UFO polski miniserial o tajemniczych wydarzeniach na Netfliksie
„Projekt UFO” to czteroodcinkowy komediodramat w reżyserii Kaspra Bajona, który ma zabrać widzów Netflixa do lat 80., gdy w Polsce miały miejsce niezwykłe wydarzenia. W obsadzie znaleźli się m.in.: Piotr Adamczyk, Mateusz Kościukiewicz i Maja Ostaszewska, a premiera serialu odbędzie się 16 kwietnia 2025 r. wyłącznie na platformie Netflix.
20.03.25, 11:50
| TV / VOD |
Netflix startuje z castingami do Love is Blind: Polska
Netflix rozpoczął casting do pierwszej polskiej edycji „Love is Blind” – globalnego formatu opartego na miłosnym eksperymencie, który podważa tradycyjne zasady randkowania. Uczestnicy programu mają szansę odnaleźć bratnią duszę, kierując się wyłącznie osobowością, bez znajomości wyglądu drugiej osoby.
20.03.25, 11:00
| TV / VOD » informacje
TVP Polska ma głos. Bartłomiej Bublewicz i Paweł Kursa poprowadzą nowy program TVP1
Telewizja Polska startuje z nowym cyklem „Polska ma głos”, w którym Polacy wyrażają swoje opinie na temat polityki i kandydatów na prezydenta RP. Przedwyborczą podróż po regionach kraju poprowadzą Bartłomiej Bublewicz i Paweł Kursa z TVP Info, a program będzie emitowany od 20 marca, w każdy czwartek o 23:05 na TVP1 i TVP VOD.
19.03.25, 10:17
| TV / VOD » badania rynku
Ponad 400 tys. widzów Kwartetu dla czterech aktorów. TVP2 liderem poniedziałku
W poniedziałek, 17 marca br., grupa TVP osiągnęła najwyższy udział wśród nadawców: łączny udział dobowy TVP wyniósł tego dnia 21,9 proc. (dane: Nielsen Media).
19.03.25, 06:00
| TV / VOD » badania rynku
Kuchenne rewolucje pozostaje hitem TVN. Trzeci odcinek formatu obejrzało ponad 1,1 mln widzów
27 lutego br. na antenie TVN zadebiutował jubileuszowy, 30. sezon programu "Kuchenne rewolucje" z Magdą Gessler. Program emitowany jest w nowym paśmie - o godz. 20:50.
18.03.25, 13:53
| TV / VOD » badania rynku
Must Be The Music. Rośnie widownia formatu
Drugi odcinek muzycznego formatu „Must Be The Music” (Polsat) był liderem w swoim paśmie emisji oraz odnotował jeszcze lepsze wyniki oglądalności niż jego premierowa odsłona.
18.03.25, 12:37
| TV / VOD » informacje
#PerłyArchiwów. Podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP wprowadza nowy format
Poświęcony polskiemu kinu podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP poszerza zakres tematyczny i wprowadza nowy format „#PerłyArchiwów”, który ma twórczo wykorzystywać archiwalne materiały audiowizualne Telewizji Polskiej. Gospodarzem programu jest historyk młodego pokolenia Michał Przeperski.
Subskrybuj RSS działu TV / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.