19.02.18, 23:40

Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca

Mariusz Pełechaty
Fot.: archiwum rozmówcy

O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.

Kuba Wajdzik: Pretekstem do naszej rozmowy było niewątpliwie uruchomienie chatbota – pierwszego w Polsce całodobowego punktu informacji turystycznej we Wrocławiu. Zacznijmy jednak od historii chatbotów. Gdzie zostały na świecie wykorzystane pierwsze tego typu aplikacje i jak to w Polsce wyglądało?
Mariusz Pełechaty: Świat zna ideę chatbotów od kilkudziesięciu lat, ale dopiero dwa lata temu zrobiło się o nich naprawdę głośno. Wszystko za sprawą Marka Zuckerberga, który „wpuścił” je do Messengera, komunikatora, z którego korzystają setki milionów ludzi na całym świecie. To sprawiło, że właściwie z dnia na dzień część z tych osób otrzymała do testów pierwsze chatboty, a kolejne marki zaczęły się zastanawiać nad wypróbowaniem tego rozwiązania w swoich działaniach komunikacyjnych. Stąd w Polsce – tak jak na całym świecie – pojawiły się firmy, które na podstawie wytycznych od Facebooka tworzą chatboty, w tym także i my.

KW: Chatboty są coraz chętniej na naszym rynku wykorzystywane. Jak narodził się wrocławski pomysł na wykorzystanie nowoczesnej techniki w służbie promocji miasta?
MP: Wrocław ma ogromne szczęście do zdolnych ludzi i pasjonatów, którym zależy na jak najlepszym wizerunku ich miasta. Kilka lat temu, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, powstał portal visitwroclaw.eu, który miał podpowiadać turystom co ciekawego dzieje się w mieście, co warto zobaczyć, dokąd pójść itd. Wrocław od dawna jest dużym, nowoczesnym europejskim miastem z ogromnym zapleczem technologicznym. W efekcie szuka innowacyjnych pomysłów na promocję. I tak pojawiła się propozycja przygotowania chatbota, z którą zwrócili się do nas Paweł Bielecki i Tomek Kudła z be frank! – kreatywnej grupy, pracującej m.in. dla Miasta Wrocław właśnie nad projektem VisitWroclaw.eu.

KW: Jakie są najważniejsze funkcje wrocławskiego chatbota?
MP: Wrocławski chatbot jest interaktywnym mikro serwisem www. „zamkniętym” w oknie dialogowym popularnego komunikatora. Nie trzeba pobierać żadnej aplikacji ani wyszukiwać adresu strony w przeglądarce. Jeśli raz rozpoczniemy z nim rozmowę – pojawi się na liście naszych kontaktów w Messengerze. Jeśli natomiast wyrazimy zgodę na otrzymywanie powiadomień, będzie się zachowywał jak aplikacja mobilna i co jakiś czas wyśle nam notyfikacje na tematy, które oznaczyliśmy jako interesujące. Jest zawsze aktualny i spójny z treściami na stronie VisitWroclaw.eu. Warto w każdy piątek zajrzeć do niego, by dowiedzieć się dlaczego powinno się odwiedzić Wrocław, lub wyjść z domu jeśli mieszka się w stolicy Dolnego Śląska.

KW: Co było największym wyzwaniem przy pracy nad wrocławskim chatbotem?
MP: Visitwroclaw.eu nie jest projektem komercyjnym. Nie możemy wprowadzić kilku funkcji, które uczyniłyby korzystanie z niego – jeszcze bardziej użytecznym. To portal publiczny, ma charakter informacyjny, a nie biznesowy i – również oceniając go – warto o tym szczególe pamiętać.
Inną kwestią jest poznanie docelowego odbiorcy. To bardzo angażujące zajęcie. Ze względu na pytania, które może zadać użytkownik i zaplanowanie różnych odpowiedzi, biorąc pod uwagę porę dnia, dzień tygodnia lub wiek użytkownika.

KW: Jak długo powstawał wrocławski chatbot?
MP: To nie był projekt „na deadline”. Kilka miesięcy twórczych działań można by zebrać w kilkanaście dni intensywnej pracy.To, co w tej chwili można zobaczyć pod linkiem https://www.messenger.com/t/visitwro stanowi dopiero pierwszą wersję chatbota - jeszcze bez dodatkowych wersji językowych i planowanych przez nas atrakcji. Wierzymy, że przed rozpoczęciem wysokiego sezonu turystycznego pokażemy światu to, co mamy w planach, o których aktualnie jeszcze nie możemy rozmawiać.

KW: Czy chatboty to niedaleka przyszłość wszelakich biur obsługi?
MP: Chatbot dla VisitWroclaw.eu został jednogłośnie uznany za najlepszą „aplikację mobilną” roku 2017 w konkursie branży turystycznej Róże Regionów. Nagroda nie potwierdza jednak, że narzędzie jest rozwiązaniem perfekcyjnym. To świetny pomysł, który wdrożyliśmy i naturalne, dobrze odbierane świadectwo ogólnoświatowych trendów. Przez wiele lat odpowiadałem za komunikację w mediach społecznościowych dla największych marek obecnych na polskim rynku. Zarządzałem zespołem, który w jednym momencie prowadził dziesiątki konwersacji na Facebooku, Twitterze czy forach internetowych. Poczułem wtedy na własnej skórze, że warto by tą niepotrzebną pracę zautomatyzować. I to właśnie po części robimy. A każda firma w branży, która wymaga kontaktu z użytkownikiem, jest naszym potencjalnym klientem. Oczywiście branże są różne, a ludzie zadają rozmaite pytania, ale te z kolei w większości się powtarzają. Jeśli mamy sposób, by szybko i automatycznie udzielić na nie odpowiedzi – warto z niego skorzystać.

KW: Czy marketingowo odkryliśmy już wszystkie możliwości chatbotów?
MP: Pojawiły się pierwsze jaskółki. Są rozwiązania zarówno bardziej użyteczne i efektowne, jak i te mniej. Trend conversational commerce nieśmiało wchodzi na polski rynek. Jesteśmy gotowi go obsłużyć. Wciąż spotykamy się z marketerami, agencjami reklamowymi, domami mediowymi, dostarczając im wiedzy i pomysłów na to, czego powinny spróbować, jak angażować użytkowników, jakich treści im dostarczać i jak sprawniej rozwiązywać ich problemy. Firmy technologiczne prześcigają się w dostarczaniu rozwiązań AI, co w przyszłości będzie miało wpływ na to jak chatboty będą uczyły się i odpowiadały. To czego dziś najbardziej brakuje na rynku, a czym jesteśmy najlepsi, to kreatywne strategie dotyczące tego jak działać i komunikować się w ramach Messenger marketingu, by osiągać założone cele.

KW: Zapewne każdy czytający naszą rozmowę chciałby zapytać o koszty. No właśnie, ile proste rozwiązania mogą kosztować?
MP: Wszystko zależy od wymagań i oczekiwań klienta. Jeśli szukalibyśmy porównań to nasze rozwiązanie jest np.10 razy tańsze niż budowa aplikacji mobilnej od zera. Albo kilkukrotnie tańsze od postawienia strony www z podobnymi funkcjonalnościami (automatyczne powiadomienia, interakcje, moduły konkursowe itd.). Korzystna cena jest możliwa dzięki wygodnemu i bezpiecznemu zestawowi narzędzi dostarczanych przez Facebooka i Messengera. Poza tym to bardzo nowoczesna, szybka i inteligentna technologia.

KW: KODA Bots nie jest już nowicjuszem na rynku projektów związanych z chatbotami. Jakimi dokonaniami może pochwalić się firma?
MP: Mamy na koncie współprace z wielkimi markami takimi jak Play, Żywiec czy Open Finance. Szczególnie dumni jesteśmy z wdrożenia dla 4FUN.TV, bo to projekt, który ciągle ewoluuje. Rozwija się o kolejne moduły konkursowe, rywalizacyjne itd. Z kolei wszyscy, którzy wybierają się na narty do Zieleńca, mogą sprawdzić warunki do jazdy, liczbę czynnych tras i prognozę pogody z najbardziej wiarygodnych źródeł. Planujemy zachęcić inne miasta, kolejne ośrodki rozrywki oraz marki, które budują kontakt ze swoimi klientami w social media do korzystania z naszych rozwiązań na większą skalę. Bo to zwyczajnie się opłaca.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

24.09.23, 15:41
| internet » informacje
Gazeta.pl organizuje przedwyborczą debatę. Sztav PiS nie odpowiedział na zaproszenie
W poniedziałek, 25 września br., o godzinie 19:00 na stronie głównej portalu Gazeta.pl odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli ogólnopolskich komitetów wyborczych. Debatę poprowadzi Karolina Hytrek-Prosiecka.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
20.09.23, 08:30
| internet » informacje
Serwis VIBEZ realizuje kampanię #MamWpływ wspólnie z mediami z Litwy, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii
Redakcja serwisu VIBEZ otrzymała grant Komisji Europejskiej na realizację międzynarodowego projektu Be Active, Be Your Change! W jego ramach prowadzona jest kampania społeczna #MamWplyw. Projekt powstaje w partnerstwie z mediami z Litwy, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii i potrwa do września 2024 r.
19.09.23, 18:39
| internet » informacje
#debatakobiet w Wirtualnej Polsce. Przedwyborcza debata znów bez PiS
We wtorek, 26 września br., o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #debatękobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
13.09.23, 19:00
| internet » informacje
Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że nastolatkowie nisko oceniają swoją wiedzę na temat finansów.
12.09.23, 21:15
| internet » informacje
Onet Rano Finansowo powered by BI. Mikołaj Kunica i Marcin Lis gospodarzami nowego formatu Onetu i Business Insider Polska
W ofercie platformy Onet znajdzie się program „Onet Rano Finansowo powered by BI”. To propozycja programowa w ramach formatu „Onet Rano”. Odcinki programu, który przygotowuje redakcja Business Insider Polska, będą emitowane w każdą środę o godz. 10.00.
12.09.23, 12:07
| internet » informacje
Nowa odsłona strony głównej serwisu Medonet.pl
Z początkiem września 2023 r. na stronie głównej Medonet.pl wprowadzono nowy wygląd, który oprócz bardziej przejrzystej nawigacji, oferuje lepszą ekspozycję personalizowanych treści dla użytkowników i reklamodawców.
12.09.23, 06:00
| internet » ludzie
Krzysztof Majak nowym zastępcą redaktora naczelnego Onetu
Krzysztof Majak zostanie zastępcą redaktora naczelnego Onetu, a Piotr Markiewicz będzie nowym szefem strony głównej
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.