09.04.18, 09:00

Coraz rzadziej korzystamy z tabletów

Liczba odsłon oraz średni miesięczny czas na użytkownika na tabletach
Fot.: materiały prasowe

Globalna sprzedaż tabletów zniżkuje od trzech lat. To jednak nie wszystko. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, nie tylko mniej kupujemy, ale i rzadziej korzystamy z tych urządzeń. Pod koniec 2017 r. liczba odsłon na tabletach spadła w Polsce aż o 36 procent.

Agencja Spicy Mobile sprawdziła, jak korzystamy z urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Tablety stanowią obecnie niszę i zmierzają ku schyłkowi. W okresie od września 2016 r. do września 2017 r. liczba odsłon wykonanych na tabletach spadła o blisko 36 proc. Dla porównania, w tym samym okresie liczba odsłon na PC zmalała minimalnie, o ok. 5 proc. Znacznie skrócił się także czas korzystania z tabletów – z prawie 13 godzin we wrześniu 2016 r. do 9,5 godziny we wrześniu 2017 r. Oznacza to, że ruch przenosi się z tabletów na smartfony. Te ostatnie mogą pochwalić się nie tylko wzrostem liczby odsłon, ale też wzrostem zasięgu (odsetek korzystających z internetu za pomocą smartfonów wzrósł w tym okresie z 67 proc. do 75 proc.).

Dalsze analizy pokazują, że użytkownicy inaczej korzystają ze smartfonów, a inaczej z tabletów. Te ostatnie, biorąc pod uwagę udział czasu, relatywnie częściej służą do przeglądają stron www. Na tabletach, jak wynika z badania Spicy Mobile, także częściej korzystamy z aplikacji preinstalowanych. Ponadto, ta aktywność wykazuje tendencję rosnącą. W pierwszym kwartale 2017 r. udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach wyniósł 36 proc., w ostatnim – 40 proc. Łącznie, w skali całego ubiegłego roku, udział czasu poświęcanego na aplikacje preinstalowane na tabletach utrzymał się na poziomie 36 proc., w porównaniu do 18 proc. na smartfonach.

Należy także podkreślić, że choć tablety częściej służą nam do przeglądania stron www niż smartfony (16 proc. do 9 proc.), w skali ubiegłego roku średni dzienny czas na użytkownika poświęcony na tego typu aktywność na tabletach zmalał z blisko 28 minut do 18 minut. Spadła także średnia miesięczna liczba wywołań stron www na użytkownika – ze 138 do 105.

Warto się również przyjrzeć, jakiego rodzaju treści są konsumowane na tabletach, a jakie na PC oraz smartfonach. Jak wynika z danych firmy Gemius, na tabletach, nieco częściej niż na PC czy smartfonach, są przeglądane materiały erotyczne. Na komputerach oglądamy z kolei treści o tematyce kulturalnej i rozrywkowej. Natomiast „styl życia”, „informacje i publicystyka” oraz „sport” to kategorie tematyczne z nieznacznie wyższym odsetkiem odsłon wykonywanych na smartfonach.

Komentarze

Powiązane

05.03.25, 18:00
| internet » informacje
Grupa ZPR Media konsoliduje projekty e-commerce w jednym dziale
Od marca br. wszystkie projekty e-commerce realizowane przez Grupę ZPR Media są skonsolidowane w jednym dziale, którym kieruje Arkadiusz Mężyński, Dyrektor E-commerce.
04.03.25, 16:30
| internet » informacje
Bilety Kolei Małopolskich w ofercie aplikacji Jakdojade
Po przeprowadzeniu integracji z PKP Intercity i Kolejami Mazowieckimi, Jakdojade wprowadza sprzedaż biletów kolejnego regionalnego przewoźnika. W aplikacji Jakdojade udostępniono możliwość zakupu biletów Kolei Małopolskich.
04.03.25, 12:51
| prasa » informacje | internet » informacje
Wysokieobcasy.pl. Serwis w odświeżonej wersji
4 marca br. serwis Wysokieobcasy.pl (Agora) pojawił się w odświeżonej wersji. Zmienił się nie tylko wygląd strony głównej i artykułów, ale również cały układ serwisu – tak, aby czytanie i nawigacja były jeszcze bardziej intuicyjne zarówno w wersji na urządzenia mobilne, jak i na komputery.
04.03.25, 10:20
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Prezes UOKiK ukarał F. Chajzera, Dodę i Rozenek-Majdan za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie
Za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie Prezes UOKiK ukarał Filipa Chajzera, Dorotę Rabczewską i Małgorzatę Rozenek Majdan. Łącznie to blisko pół miliona zł.
28.02.25, 15:19
| internet » informacje
Przegląd międzynarodowy. Nowy cykl Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza na Gazeta.pl
Miłosz Wiatrowski-Bujacz, współtwórca podcastu „Co to będzie”, rozpoczyna publikację nowego cyklu dziennikarskiego na Gazeta.pl pt. „Przegląd międzynarodowy”.
27.02.25, 11:04
| prasa » informacje | internet » informacje
Polska Press Grupa: to już ostatni etap zmian w serwisach regionalnych. Będą zmiany w i.pl i Naszym Mieście
Polska Press Grupa zakończyła ostatni etap zmian stron głównych serwisów regionalnych. W ostatniej fazie prac zaktualizowano trzy serwisy: expressbydgoski.pl, expressilustrowany.pl i dziennikpolski24.pl. 
27.02.25, 09:16
| internet » informacje
Interia na Oscarach Artura Zaborskiego. Interia z nowym cyklem video
Portal Interia.pl w związku z tegoroczna edycją rozdania Nagród Akademii Filmowej przygotował cykl video „Interia na Oscarach” ruszył 26 lutego br. Krytyk filmowy prosto z Los Angeles zrelacjonuje rywalizację o Nagrody Akademii Filmowej.
22.02.25, 12:00
| radio / audio » informacje | internet » informacje
Informacje Radia TOK FM są już dostępne na Spotify i Apple Podcasts
Użytkownicy sieci mogą już korzystać z newsów Radia TOK FM na platformach Spotify i Apple Podcasts.
22.02.25, 07:00
| internet » ludzie
Wojciech Struski zostanie dyrektorem cyberbezpieczeństwa i architektury systemów w RAS Polska
Z początkiem marca br., Wojciech Struski, dotychczas pełniący funkcję głównego architekta IT, obejmie nowo utworzone stanowisko w Ringier Axel Springer Polska: dyrektora cyberbezpieczeństwa i architektury systemów i połączy odpowiedzialność za bezpieczeństwo cyfrowe oraz architekturę IT.
21.02.25, 10:05
| internet » ludzie
Marta Rawicz przechodzi z Dziennika Gazety Prawnej do Gazeta.pl
Do grona dziennikarzy i dziennikarek zajmujących się tematyką polityczną w portalu Gazeta.pl dołączyła Marta Rawicz, związana z dziennikarstwem od prawie 20 lat. 
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.