02.07.18, 08:00

Mindshare: Internet czy TV? Badanie konsumpcji wideo online na tle TV

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Czy Internet, z szybkim i wygodnym dostępem do interesujących treści coraz częściej zastępuje tradycyjną telewizję? Czy może korzystamy z contentu wideo równolegle do telewizji? Dom mediowy Mindshare Polska przeprowadził badanie pokazujące, jak używane są obydwa te kanały i które programy chętniej oglądane są w Internecie, a do których widzowie siadają przed szklanym ekranem. 

W ramach badania sprawdzono jakie treści wideo są konsumowane w sieci – w serwisach VoD, SVoD (takich jak Netflix czy Showmax), czy serwisach z krótszymi treściami (np. YouTube). Autorzy badania przeanalizowali również, czy i jak często osoby oglądające dane rodzaje treści w Internecie oglądają je również w telewizji.

Popularność oglądanych treści wideo w Internecie różni się pod względem rodzaju serwisu, na którym są emitowane. Domeną platform VoD i SVoD są seriale i filmy (w zależności od rodzaju serwisu oglądane nawet przez 44 proc. internautów). Dodatkowo, w serwisach powiązanych z kanałami telewizyjnymi (Player, Ipla, VoD TVP), wśród najbardziej popularnych treści znajduje się kontent informacyjny. Z kolei w serwisach z krótszymi treściami wideo (np. YouTube) najchętniej Polacy oglądają muzykę, programy satyryczne oraz informacje i wiadomości.

Tak jak wideo w Internecie jest przede wszystkim źródłem rozrywki, tak w telewizji najbardziej popularnym rodzajem oglądanych programów są informacje i wiadomości, które z częstotliwością co najmniej kilka razy w tygodniu śledzi 61 proc. internautów w Polsce. Dalej w rankingu najchętniej oglądanych treści telewizyjnych plasują się seriale i filmy, oglądane co najmniej raz w tygodniu odpowiednio przez 42 proc. i 35 proc. badanych – czyli tyle samo, co podobne treści w Internecie.
Najczęściej oglądanym rodzajem wideo w sieci są krótkie filmy (poniżej 20 minut), które regularnie ogląda ponad połowa użytkowników Internetu w Polsce. Użytkownicy platform VoD oglądający dłuższe treści i siłą rzeczy spędzający przed ekranem więcej czasu, stanowią blisko 1/3 badanej populacji.

Badanie przeprowadzone przez Mindshare pokazuje, że większość internautów oglądających dany charakter treści w Internecie, ogląda go również w telewizji. Tylko w przypadku serwisów z krótszymi treściami (jak np. YouTube) sytuacja wygląda nieco inaczej – około połowa oglądających tam klipy muzyczne, treści satyryczne oraz materiały dotyczące stylu życia, mody i urody ogląda tego typu content wyłącznie w Internecie.

Najpopularniejszym serwisem VoD wśród polskich internautów jest cda.pl. Tuż za nim plasują się platformy powiązane z cieszącymi się największą popularnością kanałami TV – Player i Ipla, z których co najmniej raz w tygodniu korzysta co piąty polski internauta w wieku 15-54 lat. Analiza oglądalności platform powiązanych z kanałami telewizyjnymi pokazała także, że ok. 68 proc. widzów obydwu z wyżej wymienionych serwisów ogląda w nich te same programy, które emitowane są
w powiązanych z nimi stacjach telewizyjnych (TVN, Polsat). Obserwację tę potwierdza wysoka kroskonsumpcja platform i stacji TV na poziomie ponad 80 proc. współużytkujących Player ze stacją TVN oraz Iplę z Polsatem.

Analitycy zwracają uwagę na różnice w użytkowanych serwisach wideo ze względu na cechy demograficzne. Ogólnie wśród regularnych użytkowników najbardziej popularnych serwisów VoD jest wyraźna nadreprezentacja kobiet względem populacji internautów. Najwięcej mężczyzn natomiast gromadzą Ipla i HBO GO. Użytkownicy serwisów płatnych, jak Netflix i HBO GO są starsi od użytkowników platform oferujących treści bezpłatne, a najbardziej miejskimi serwisami są Netflix i cda.pl.

„Zrealizowane badanie to prawdziwa kopalnia wiedzy o użytkownikach wideo online, która pozwoli nam jeszcze precyzyjniej docierać z komunikatem reklamowym do konsumentów. Dzięki danym na temat współkorzystania z wideo i telewizji, na temat rodzaju oglądanego contentu oraz profili demograficznych widzów wideo/VoD i TV możemy jeszcze optymalniej planować komunikację w podziale na te dwa kanały” – mówi  Karolina Chołuj, Director Business Planning.

O badaniu
Badanie Mindshare zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1006 polskich internatów w wieku od 15 do 54 lat w grudniu 2017 r.

Komentarze

Powiązane

17.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Euro 2024 hitem weekendu. Ale oglądalność spotkań z polską drużyną była wyższa
Blisko 7,3 mln widzów oglądało w niedzielę, 14 lipca br. mecz Hiszpania – Anglia transmitowany na antenach TVP. Ponad 6,4 mln widzów śledziło spotkanie przed telewizorami w domach, a 900 tys. widzów oglądało finał Euro 2024 poza domem.
17.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
AVIOS ma nowy skład. Zarządu i plany ekspansji
Stanowisko Prezesa Zarządu w spółce AVIOS objął dr inż. Tymoteusz Biłyk, twórca marki AVIOS i członek Rady Metodologicznej ds. RPD (Return Path Data) przy projekcie Telemetria Polska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
16.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowa struktura programów dla zagranicy. Zmiany dotkną Biełsat i TVP World
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
16.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Milion widzów oglądało program Lepsza Polska Kontynuacja formatu od września
Program publicystyczny Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w pierwszym, wiosennym sezonie oglądało średnio milion widzów. Stacja zapowiada kontynuację formatu.
15.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
21 edycja formatu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Aleksander Sikora wśród uczestników
Polsat jesienią pokaże 21. sezon programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Najlepsi”. Do Macieja Rocka w roli gospodyni programu dołączy Agnieszka Hyży.
15.07.24, 12:14
| telewizja / VOD » informacje
Top of the Top Sopot Festival w sierpniu. Wystapią m.in. Ewa Bem, Urszula, Kayah i Rubens
19 sierpnia br. ruszy Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość wydarzenia będzie transmitowana antenie TVN.
15.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Przedsiębiorcy z sektora telekomunikacyjnego apelują o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej
Polscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni apelują do posłów o naniesienie poprawek w Prawie Komunikacji Elektronicznej. Podkreślają, że ich brak, negatywnie wpłynie na rozwój usług cyfrowych.
15.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
FILM CAFE w miejsce kanału CBS Europa
Spółka AMC Networks International – UK zmienia nazwę kanału CBS Europa na FILM CAFE.
13.07.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
„Teściowie 2” jesienią w Polsacie
Polsat jesienią wyemituje drugi sezon polskiego serialu komediowego „Teściowie". 
13.07.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Netflix zaprasza na Dancing Międzypokoleniowy z Gangiem Zielonej Rękawiczki
Netflix zaprasza do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie odbędzie się Dancing Międzypokoleniowy z Gangiem Zielonej Rękawiczki. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.