25.07.18, 10:00
Polski rząd z ulgami podatkowymi dla deweloperów gier kulturowych
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło do wykazu prac legislacyjnych ustawę, której zapisku mówią o wprowadzeniu ulg podatkowych dla deweloperów tworzących „gry kulturowe”.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się ustawa opracowana przez organ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o numerze UD410. Ustawa nosi tytuł „Projekt ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw”.
W jej zapiskach znajdują się następujące założenia:
„W celu zmaksymalizowania korzyści płynących z wyżej opisanych potencjałów, zasobów i szans rozwojowych polskiego sektora gier wideo, jak również z myślą o przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom gospodarczo-kulturowym przewag konkurencyjnych występujących na rynkach zagranicznych, a także mając na względzie zagraniczną promocję polskich treści kulturowych poprzez gry wideo oraz pozytywnego wizerunku Polski, planuje się wprowadzenie ulgi podatkowej na produkcję gier kulturowych.”
Dalej ustawa mówi o wysokości ulgi:
„Konstrukcja ulgi zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych, co przełoży się na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19% kosztów kwalifikowalnych.”
Projekt określa, że o zasadności przyznania ulgi będzie decydować indywidualne rozpatrywanie w oparciu o „test kulturowy”, którego celem będzie weryfikacja, czy dana gra może zostać uznana za produkcję o charakterze kulturowym. Test ma zostać opracowany w oparciu o rozwiązania stosowane w innych krajach Unii Europejskiej. Dalej ustawa mówi o elementach branych pod uwagę w teście:
„Wykorzystywane w teście kulturowym, precyzyjnie zdefiniowane kryteria będą się odnosiły m.in. do następujących elementów: miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach, wykorzystanie oryginalnego IP, wykorzystanie elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.”
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze