01.10.18, 10:00

Mateusz Dzieduszycki: Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego (wywiad z 2016 r.)

Mateusz Dzieduszycki
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Mateuszem Dzieduszyckim, Redaktorem Naczelnym Salve TV o internetowym projekcie Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Salve TV to telewizja internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej. Skąd pomysł na uruchomienie projektu?
Pomysłodawcą projektu Salve TV jest abp Henryk Hoser SAC. W Diecezji Warszawsko-Praskiej istnieje już radio i tygodnik założone przez poprzedników Jego Ekscelencji, więc uruchomienie telewizji było naturalnym krokiem w tworzeniu szerokiej oferty medialnej. Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego i bardzo cieszymy się, że możemy go wykorzystać w żywej komunikacji duszpasterzy z wiernymi. To wspaniałe, że dzięki takim projektom więcej osób usłyszy dobre słowo i będzie mieć dostęp do wartościowego przekazu. Abp Henryk Hoser SAC ogłosił projekt tej telewizji półtora roku temu. Portal www.salvetv.pl uruchomiliśmy we wrześniu 2015 r. i rozpoczęliśmy przedpremierową miesięczną relacją z Synodu Biskupów o rodzinie. Oficjalnie naszą działalność rozpoczęliśmy 24 stycznia 2016 r., czyli w Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu i święto patrona dziennikarzy (św. Franciszka Salezego), pod którego dobrą opieką, jak wierzymy, od początku się znajdujemy.

Co jest misją TV?
Salve TV to katolicka telewizja internetowa, która swój przekaz kieruje przede wszystkim do ludzi młodych – 20 i 30-latków. Misją Salve TV jest prezentowanie programów informacyjnych, rozrywkowych i edukacyjnych przyjemnych w formie i wartościowych w treści dla naszych odbiorców. Mottem przyświecającym nam w pracy jest roztropna troska o wspólne dobro i taki jest każdy program, który można u nas obejrzeć.

Co znajduje się w ofercie kanału i do kogo jest głównie kierowana?
Zakres tematyczny naszej stacji jest bardzo szeroki. Można u nas zobaczyć programy poszerzające horyzonty poprzez formę poważną i lżejszą - rozrywkową. Od informacyjnego “Tematu Dnia”, który pokazujemy codziennie na żywo o godz. 18:00, poprzez ciekawe spotkania i dyskusje prowadzone przez Ewę Pietrzak, Angelikę Olszewską, Mateusza Godka i Michała Koźlika, recenzje książek na wesoło w wykonaniu Magdaleny Korzeniewskiej, po śniadaniową “Wielokuchnię” - program kulinarny Agaty Puścikowskiej, w której gotuje ze znanymi osobami. W programach Salve TV można zobaczyć znane twarze: polityków, dziennikarzy, celebrytów. Staramy się, aby były to autorytety w swoich dziedzinach. Wśród naszych gości możemy wymienić aktorów: Dariusza Kowalskiego i Dominikę Figurską, ministra środowiska prof. Jana Szyszko, redaktor  naczelną wpolityce.pl Marzenę Nykiel, red. Bronisława Wildsteina. Mamy też przekaz skierowany specjalnie do mieszkańców Diecezji Warszawsko-Praskiej. Są to migawki z ciekawych wydarzeń dziejących się na terenie naszej diecezji, a na koniec każdego tygodnia podsumowujemy najważniejsze z nich w programie “Minął Tydzień”. To świetny skrót informacyjny, który pozwala być na bieżąco ze sprawami, które dotyczącymi mieszkańców naszej diecezji.

Religijne projekty często w naszym kraju sromotnie przegrywają na rynku. Tak było, np. z TV Niepokalanów. Upadła również Religia.tv, a sieć radiowa Plus prowadzona przez diecezje ma charakter czysto komercyjny. Czy na naszym rynku jest więc miejsce na taki projekt jak Salve TV?
Sukces projektu medialnego nie zależy od wiary jego twórców, ale od jakości propozycji, którą mają dla swoich odbiorców. Wśród mediów katolickich w Polsce jest największy polski tygodnik opinii "Gość Niedzielny", świętująca swoje 90. urodziny “Niedziela”, nasz diecezjalny tygodnik “Idziemy”, Radio Warszawa o ugruntowanej pozycji i rosnącym zasięgu, najsilniejsze radio w swoim regionie – Katolickie Radio Podlasie, czy wreszcie Radio Maryja i Telewizja Trwam. Twórcom Salve TV zależy na poruszaniu kwestii ważnych z punktu widzenia społeczeństwa, istotnych tak po ludzku. Widzimy, że spotyka się to z dobrym odbiorem i rosnącym zainteresowaniem. Siłą naszej stacji jest też z pewnością jej społecznościowy charakter. Nasi odbiorcy są nam bardzo bliscy. Zależy nam, aby mieli realny wpływ i wybór tego, co u nas mogą obejrzeć. Jesteśmy telewizją dostępną i bliską człowiekowi, można się z nami skontaktować odwiedzić nas i wziąć udział w programie! Dostrzegamy, że takie media są potrzebne i dlatego jesteśmy dobrej myśli jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Każdy projekt potrzebuje stabilnego budżetu. W jaki sposób finansowana będzie stacja?
Mamy zapewnione środki na pierwszy etap działalności. Zaczynamy też realizować pierwsze produkcje komercyjne, których udział w zasilaniu budżetu stacji będzie z pewnością wzrastał.

Jakie są najbliższe plany stacji? Czy stacja myśli o tradycyjnym nadawaniu, jak np. za pośrednictwem sieci kablowych?
To naturalny kierunek rozwoju dla projektów internetowych. Zdecydowanie bierzemy taki scenariusz pod uwagę. Nasze programy były już emitowane także w telewizjach konwencjonalnych. Mam tu na myśli relację Salve TV z Synodu Biskupów o rodzinie, którą jako jedyni prowadziliśmy codziennie przez cały czas trwania Synodu w październiku 2015 r. Wkrótce odbędzie się premiera kolejnego programu rozrywkowego. Chcemy zaprezentować w nim zakamarki Warszawy i jej okolic – na początek po prawej stronie Wisły. Podczas przeprowadzonych badań fokusowych, widzowie bardzo entuzjastycznie wypowiadali się na temat tego projektu, dlatego z tym większą radością go zapowiadamy! Premierę planujemy jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku. W niedługim czasie będziemy prezentowali kolejne interesujące programy. Aby myśleć o kanale linearnym potrzeba minimum dwóch godzin premierowego programu dziennie, a my na razie mamy pół godziny. Liczba premier Salve TV będzie rosła z każdym miesiącem – zapraszamy do śledzenia naszych kanałów społecznościowych na Facebooku i Twitterze, tam mówimy o naszych nowościach.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.