04.10.18, 16:00

Prace Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Nagrodzone na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Plakat promujący wydarzenie
Fot.: materiały prasowe

Na zakończonym 2 października br. X Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni nagrodę główną w konkursie na reportaż i dokument radiowy zdobyła praca „Ludzie z SW” dziennikarki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Magdaleny Skawińskiej. Ponadto jury konkursu wyróżniło trzy audycje reportażystów z Polskiego Radia.

W konkursie na reportaż i dokument radiowy zgłoszonych zostało 12 prac, z których jury – w składzie: Irena Piłatowska, Anna Sekudewicz, Piotr Witt oraz Henryk Rozen (przewodniczący) – postanowiło przyznać Nagrodę Główną za Dokument Radiowy audycji Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zatytułowanej „Ludzie z SW”. Jury doceniło autorkę za: „ukazanie w lapidarnej, mistrzowskiej formie, skomponowanego z wypowiedzi świadków historii i nagrań archiwalnych wyrazistego obrazu organizacji walczącej o niepodległość Polski”.

W „Ludziach z SW”, których premiera odbyła się w czerwcu 2017 r. w Jedynce, autorka przedstawia osoby związane z Solidarnością Walczącą. Są to: Hanna Łukowska-Karniej – najbliższa współpracowniczka Kornela Morawieckiego, która pomagała mu w ukrywaniu się; Zofia Maciejewska – jako pierwsza udostępniła mieszkanie Kornelowi Morawieckiemu, a potem była organizatorką druku i kolportażu wydawnictw SW; Michał Gabryel – odpowiadał m.in. za transport sprzętu poligraficznego oraz nasłuchowego z Niemiec; Teresa Krusińska – współtworzyła radio SW; a wreszcie dr Wojciech Myślecki – opozycjonista od 1968 roku, prowadził demonstracje oraz akcje specjalne SW i był odpowiedzialny za organizowanie papieru na wydawnictwa podziemne.

Jury postanowiło także przyznać cztery równorzędne wyróżnienia honorowe za Dokument Radiowy pracom, które: „odznaczają się wyborem ciekawego tematu, ukazują mniej znane fakty i okoliczności związane z bohaterami walki o niepodległą Polskę oraz wyróżniają się ciekawą formą”. Wśród wyróżnionych audycji aż trzy przygotowane zostały w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia: „Prawdziwy partyzant” Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, „Trauma i duma” Alicji Grembowicz oraz „Życie niewłaściwie urozmaicone” Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” odbywa się w Gdyni od 2009 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne i fabularne poruszające tematykę powojennej historii Polski i pokazujące rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1939–1989. Ponadto w trakcie Festiwalu prezentowane są reportaże radiowe, odbywają się dyskusje panelowe czy rozmowy o książkach historycznych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne.

Polskie Radio jest wieloletnim patronem medialnym Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.