15.11.18, 10:00

Gala Polskich Reportażystów. Znamy nazwiska nagrodzonych

Gala Polskich Reportażystów
Fot.: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

14 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się Gala Polskich Reportażystów. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody: XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2018”, Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W tym roku do XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2018” nadesłano 64 prace. Jury obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Sekudewicz, Andrzej Brzoska, Maciej Drygas oraz Arkadiusz Gołębiewski. Celem Konkursu jest promowanie autorskich indywidualności oraz ambitnych form twórczości radiowej, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W kategorii Premiera Roku Jury przyznało dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora producentom niezależnym: Adamowi Bochińskiemu i Maciejowi Hameli – za opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie „Bitwa pod Gortatem” oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, autorce dokumentu „Jestem Rózia” za „wzruszającą historię żydowskiej dziewczynki, heroicznie uratowanej przez mieszkańca podlubelskiej wsi”. Nagrodę w kategorii Inspiracja Roku otrzymała Dagmara Drzazga z TVP Katowice za „fascynujące i poetyckie przedstawienie świata ludzi sztuki”. Z kolei tytuł Radiowego Reportażysty Roku wręczono Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za „kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści o artystach”.

Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora), którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu i jego promocji otrzymał Wiesław Molak z Programu 1 Polskiego Radia.
Laureatką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Magdalena Świerczyńska-Dolot z Polskiego Radia Gdańsk. Nagroda przyznawana jest młodym reportażystom, którzy nie ukończyli 35 lat, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego. Polskie Radio zapewni nagrodzonej reportażystce stypendium na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną.

Grand Prix KRRiT to nagroda za najlepszy reportaż radiowy, której celem jest promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce – form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej. Jury nagrodę Grand Prix KRRiT przyznało Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorce reportażu „Koncert na dwa M – muzyka i marzenia”. Jury postanowiło również przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne, które otrzymali reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia: Olga Mickiewicz-Adamowicz za reportaż „Splecione losy” oraz Adam Bogoryja-Zakrzewski twórca reportażu „Anioł z Podkarpacia”. Wręczono także wyróżnienia honorowe dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej również ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Prawdziwy partyzant” i Monice Hemperek z Polskiego Radia Lublin, autorce reportażu „SMS-y do uczennicy”.

Konkursy organizowane corocznie przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia skierowane są do pracowników i współpracowników Polskiego Radia oraz do regionalnych rozgłośni publicznych. Ponadto w konkursie stypendialnym udział mogą wziąć studenci szkół dziennikarskich, którzy mają już pewien dorobek w dziedzinie reportażu (co najmniej trzy zrealizowane i wyemitowane materiały).

Uroczystość poprowadzili: Ula Kaczyńska i Andrzej Ferenc. Galę Polskich Reportażystów uświetnił koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem. Retransmisja fragmentów wydarzenia odbędzie się 15 listopada tuż po godz. 23.00 na antenie Jedynki.

Honorowy patronat nad Galą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 13:58
| radio » ludzie
Małgorzata Kościelniak przechodzi z Meloradia do Złotych Przebojów
Do zespołu Radia Złote Przeboje dołączy Małgorzata Kościelniak, która do tej pory była związana z Meloradiem.
22.07.24, 09:13
| radio » informacje
Katarzyna Kwiatkowska głosem Polskiego Radia RDC
22 lipca br. pojawiła się nowa oprawa ramówki Polskiego Radia RDC w której pojawił się głos Katarzyny Kwiatkowskiej.
18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.