15.01.19, 11:55
Wiadomości TVP w ogniu krytyki dziennikarzy i polityków. Szef TAI broni programu
Główne wydane „Wiadomości” (TVP) stanęło w ogniu krytyki, nie tylko ze strony dziennikarzy. Obserwatorzy zwracają uwagę, że część materiałów jest nie do obrony.
14 stycznia br. główne wydanie „Wiadomości” (TVP1 i TVP INFO) zostało w głównej mierze poświęcone zabójstwie Prezydenta Gdańska podczas Finału tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Gospodarzem programu ze studia była Danuta Holecka, a z Gdańska Krzysztof Ziemiec. Oprócz materiałów poświęconych śmierci Adamowicza, poświęcono także czas na krytykę Jerzego Owsiaka oraz Platformy Obywatelskiej za dawne wypowiedzi jej przedstawicieli.
Główne wydanie serwisu wziął w obronę Dyrektor TAI. „(…) materiał @WiadomosciTVP o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów” – broni materiału Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Z kolei Jacek Kurski (Prezes TVP) na Twitterze podał dalej post anonimowego użytkownika smok05, który napisał: „W @WiadomosciTVP @tvp_info @KurskiPL pokazano prawdę. O tym, że ochrona była źle zorganizowana, zabił nie żaden PiSowiec, a kryminalista recydywista, a Owsiak @fundacjawosp po zabójstwie na swojej imprezie się dalej bawił. Nie pasuje do przygotowywanej narracji stąd wycie” – napisał użytkownik.
Dziennikarz Krzysztof Leski obserwujący główny serwis informacyjny TVP nie zostawił suchej nitki na programie. "Nawet w dniu śmierci Pawła Adamowicza, w głównym wydaniu @WiadomosciTVP z mottem "Nie wykorzystywać tragedii politycznie", funkcjonariusze @OlechowskiJarek nie zrezygnowali z narracji, że ""PO wyhodowała Cybę". Nie ma granic. Nie ma dna” – napisał na Twiterze. W ostrych słowach ocenił również gospodarza programu: „Funkcjonariusz "ToNieJaPiszęPaski" @KZiemiec dał dziś twarz najobrzydliwszemu w dziejach głównemu wydaniu @WiadomosciTVP. Tak, w dziejach, włączając w to komunistyczny DTV. Takiej hipokryzji, takiego hejtu nie było ani za Gierka, ani za Jaruzelskiego.”
Z kolei Paweł Wroński („Gazeta Wyborcza”) zwrócił uwagę na nazwiska reporterów, którzy przygotowali sporne materiały. „Wiadomości TVP o śmierci prez. Adamowicza warto zapamiętać nazwiska: Maszenda, Graczak. Firmuje to K. Ziemiec. O moralności wyrokuje posłanka B. Mazurek i M. Karnowski” – napisał Wroński. „@KZiemiec obejrzałem Wiadomości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie zdziw się Krzysiek, jeśli na Twój widok przejdę na drugą stronę ulicy. Są granice” – dodał dziennikarz.
Krzysztof Berenda (RMF FM) podkreślił, że „nie ma nadziei dla programu o 19.30”. „Jedyne pokazane przykłady mowy nienawiści to politycy PO i przyjaciele. Jedyne. Pozostali politycy to najwyraźniej aniołki. Brak słów. Brawo szanowni państwo” – napisał Berenda. Z kolei Janusz Schwertner (Onet) zwrócił uwagę, że to przykre, że w taki dzień trzeba zajmować się i głośno krzyczeć na temat tego, co się dzieje w TVP. Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) skrytykował również TVN24. „Z Wiadomości TVP dowiadujemy się, że za falę nienawiści odpowiada PO. Z Kropki nad i TVN24 z kolei, że politycy PiS są współwinni wczorajszej tragedii. Długo nie wytrzymali. Jedni i drudzy” – podkreślił dziennikarz.
Do głównego wydania dziennika TVP1 na Twtterze odniósł się również Marcin Makowski. „Obejrzałem jeszcze raz na spokojnie materiał "Wiadomości" po morderstwie Adamowicza, traktujący o "nienawiści politycznej", a cytujący tylko Owsiaka, Tuska, Sikorskiego, Schetynę, Komorowskiego, Wałęsę i Stępnia. Po dziennikarsku i po ludzku, nie do obrony. Zwyczajnie wstyd” - napisał Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Z kolei Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”) zadał pytanie w mediach społecznościowych: „Ciekaw jestem, czy autorzy dzisiejszego dziennika telewizyjnego mają świadomość, że przeszli dziś do historii, ale nie koniecznie na tych stronach, na których przyzwoici ludzie chcieliby się znaleźć?”.
Bardzo krytyczne zdanie na temat Wiadomości” ma również Łukasz Rogojsz. „Od wczorajszego wieczora wciąż słucham o tym materiale @MaciejSawicki_. Choć @WiadomosciTVP od prawie trzech lat nie oglądam, zrobiłem wyjątek. Żałuję, bo przez myśl by mi nie przeszło, że można zrobić coś tak obrzydliwego i zmanipulowanego w tak szczególnym dniu. Wstyd i hańba” – napisał Łukasz Rogojsz z Gazety.pl. Dziennikarze krytykują również Jacka Kurskiego. „Panie prezesie @KurskiPL, podłość jakiej dopuściły się #WiadomosciTVP, nie przyniesie Panu ani chwały ani profitu. Ten mocniejszy Prezes zaraz będzie szukał ofiary, żeby złożyć ją w dowód ocieplenia wizerunku. I padnie na Pana, bo Pan przesadził” – napisał Wojciech Krzyżaniak (wTelewizjiPL).
Osobisty fotograf Prezydenta RP Andrzeja Dudy nie krył rozczarowania głównym serwisem TVP. „Wiadomości stworzyły chyba najbardziej jednostronny materiał jaki widziałem od dawna i to jeszcze w takim dniu. Nie mogę tego pojąć, jak można tak traktować swoich widzów. Jak już tak ciężko jest się wzbić przynajmniej na próg sprawiedliwej oceny, to lepiej milczeć. To się zemści” – napisał Jakub Szymczuk.
Krytycznie do „Wiadomości” odniósł się również Piotr Semka („Do Rzeczy”). „Wiadomości średnio zdały dziś egzamin z powagi chwili. Wobec tragedii w Gdańsku trzeba było sobie darować wycieczki wobec Owsiaka” – zauważył dziennikarz. Także Rafał A. Ziemkiewicz („Do Rzeczy”) nie był bezkrytyczny względem dziennika. „Przykro mi, że niestety dzisiejszych @WiadomosciTVP pochwalić nie mogę, choć w sumie z powodu jednego tylko materiału” – napisał dziennikarz.
Z kolei Piotr Zaremba „(Dziennik Gazeta Prawna”) podkreślił, że od czegoś warto by prace nad ludzką empatią rozpocząć. „Na pewno nie zaczną »Wiadomości«, które w klasycznie propagandowym materiale, zauważyły przed chwilą ostre wypowiedzi Tuska, Schetyny, Sikorskiego, Komorowskiego i Wałęsy i… nikogo więcej. Ale dość języka nienawiści! Ci ludzie będą służyć propagandzie nawet w dzień końca świata” – podkreślił Zaremba. Zaległość w obejrzeniu „Wiadomości” do końca nadrobił również felietonista Łukasz Warzecha („Do Rzeczy”). „(…) Jedno słowo: »wstyd«. A raczej »bezwstyd«” – napisał krótko dziennikarz.
Również politycy, głównie z opozycji, krytykowali serwis. „Wiadomości TVP tworzą nowy standard. Nawet na jeden dzień nie są w stanie ograniczyć szczujni i festiwalu nienawiści do opozycji. Czy Wam w TVP nie jest zwyczajnie wstyd? Najwyższy czas, jeżeli nie jesteśmy w stanie mieć cywilizowanej telewizji publicznej, to ją sprywatyzować” – napisała Katarzyna Lubnauer. „Jeżeli @KZiemiec ma jakiekolwiek resztki przyzwoitości, to po dzisiejszym wydaniu @WiadomosciTVP rzuciłby papierami. Nic nie usprawiedliwia tak ohydnej manipulacji. Przynajmniej dziś mogliście wykazać odrobinę przyzwoitości” – napisał Borys Budka. Z kolei Marcin Kierwiński napisał, że „Wiadomości TVP” wczoraj pobiły rekord barbarzyństwa na polityczne zamówienie. „Trudno było uszanować śmierć Prezydenta Adamowicza? Potrzebny był ten festiwal nienawiści? Brak słów...” – podkreślił polityk. Do chóru krytyków dołączył także były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft. „Obejrzałem dzisiejsze @WiadomosciTVP. Niedobrze mi się zrobiło. Naprawdę nie rozumiem jak można, Panie @KZiemiec firmować takie świństwo. Niech Pan się nie łudzi, to zostanie z Panem na zawsze” – napisał Luft.
O potrzebie zmiany ekipy "Wiadomości" napisała blogerka Kataryna. "(…) „przydałaby się systemowa zmiana, czyli wpuszczenie do telewizji ludzi chcących robić telewizję a nie szczujnię. Marzenia.” Skrytykowała również Krzysztofa Ziemca. „Kasa kasą, pewnie gigantyczna. Ale na miejscu Ziemca co wieczór płakałabym w poduszkę. Niekoniecznie na trzeźwo. Nie każdy jest Kurskim robiącym takie rzeczy bez konsekwencji dla psychiki” – napisała blogerka. Katarynę skrytykował Jacek Karnowski („Sieci”). „Od chwili śmierci prezydenta Adamowicza załatwia Pani swoje rozmaite porachunki. Rzecz jasna w kreacji żałobnej. Niech Pani to przemyśli” – napisał dziennikarz.
Krytykę „Wiadomości” podsumował Paweł Sołtys. „Dziś jest dobry dzień, żeby przyzwoici dziennikarze, operatorzy, realizatorzy i inni pracownicy zaangażowani w tworzenie @WiadomosciTVP złożyli rezygnację lub wnioski o przydzielenie im innych zadań. Powinniśmy wszyscy wesprzeć ich w podjęciu tej odważnej decyzji” – napisał Paweł Sołtys „(Puls Biznesu”).
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze