02.04.19, 09:00
Magdalena Oskiera: Dla wielu smog to wciąż mit!
Rozmowa z Magdaleną Oskierą, Dyrektorem Marketingu Immergas Polska, m.in. o tym, czy kwestia smogu w branży marketingowej jest skutecznie podejmowana, eko-świadomości oraz kampaniach społecznych.
Kuba Wajdzik: Rozpocznijmy naszą rozmowę od tego, czy kwestia smogu w branży marketingowej jest skutecznie podejmowana przez marketingowców?
Magdalena Oskiera: Myślę, że to pytanie skierowane do każdego z działów marketingu firm, które podejmują tematykę smogu w strategii swojej komunikacji. Reprezentując markę Immergas mogę powiedzieć, że firma docenia fakt rosnącego zainteresowania tematem zanieczyszczonego powietrza, zarówno wśród mediów, decydentów, stowarzyszeń jak i prywatnych firm działających na Polskim rynku. Nie muszę chyba dodawać, że wspólne działania na tym polu, tj. podnoszące społeczną świadomość na temat zagrożeń związanych ze smogiem, przynosi korzyść wszystkim bez wyjątku. To klasyczna sytuacja „win-win”.
KW: W czym tkwi największy problem przy komunikowaniu zjawisk związanych ze smogiem – brak zainteresowania przez odbiorców tematem, brak wiedzy marketingowców na ten temat, a może niechęć ze strony zainteresowanych firm?
MO: Żadne z powyższych (śmiech). Od kilku lat możemy zaobserwować, że wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego rozpoczyna się ogólnopolska dyskusja o smogu w mediach wszelkiego rodzaju. Firmy bardzo chętnie nawiązują do dużego zainteresowania jakością powietrza, niektóre z nich, zresztą bardzo celnie, zdecydowały się np. na wykorzystanie smogu w swoich hasłach reklamowych. Jeśli chodzi o wiedzę marketingowców – research i budowanie bazy wiedzy na temat, w obrębie którego prowadzą komunikację to absolutna podstawa i nie wierzę, by jakikolwiek marketingowiec mógł zaniedbać te elementy. Trudność komunikowania tego typu zjawisk może wynikać przede wszystkim z mnogości podobnych komunikatów – trzeba się coraz bardziej starać, by przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy.
KW: Mam wrażenie, że w przestrzeni publicznej wciąż za mało komunikuje się nie tylko w tej kwestii, ale szeroko rozumianej ekologii. Kiedy rozpoczęła się moda na odchudzanie, reklamy torpedowały nas z każdej strony. Działań dot. eko-świadomości jest bardzo mało i są raczej niezauważalne… Gdzie tkwi przyczyna?
MO: Przede wszystkim, problem smogu dociera do świadomości Polaków dopiero od kilku lat. To krótki okres w porównaniu do skali zagrożenia jakie ze sobą niesie tak bardzo zanieczyszczone powietrze. Taka komunikacja jest ściśle związana z profilem odbiorców. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale nie każdego obchodzi jakość powietrza, którym oddycha. Mało tego, spora grupa użytkowników kotłów zasypowych nie wierzy, że ich dotychczasowe nawyki (to w czym i czym palą)) mogą realnie wpływać na pogorszenie stanu jakości powietrza. Dla wielu smog to wciąż mit! Często pojawiają się opinie dotyczące ekonomii – jakby to ekologiczne ogrzewanie miałoby być droższe, lub też obarczanie winą samochodów, jako głównego źródła smogu, gdzie rzeczywistość jest zgoła inna.
Na szczęście ta tendencja zaczyna się zmieniać. Inicjatywa jaką podejmuje w tej sprawie Państwo chociażby z programem „Czyste powietrze”, niesłabnące zainteresowanie dziennikarzy tematem smogu i coraz to nowsze kampanie marketingowe, które edukują konsumenta w tej kwestii, mają znaczący wpływ na wzrost ekologicznej świadomości społeczeństwa.
KW: Kwestia smogu poruszana jest w zależności od rejonu miejsca zamieszkania. Nasza redakcja mieści się w ścisłym centrum Krakowa i w tym mieście o tym mówi się ciągle – zarówno w mediach jak i w kampaniach reklamowych. Kiedy wyjeżdżam w inne rejony takie działania są dość „oszczędne”. A przecież kwestia smogu dotyczy nie tylko Krakowa...
MO: I brawa dla Krakowa za to, że władze miasta oraz sami mieszkańcy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Nie ma się co oszukiwać – jeśli będziemy stać z założonymi rękami, nic w kwestii jakości powietrza się nie zmieni, tzn. jego stan będzie się konsekwentnie pogarszał. Na Krakowie ciąży dodatkowy ciężar, ponieważ to właśnie od stanu powietrza w tym mieście rozpoczęła się dyskusja o smogu.
KW: Działania proekologiczne to również domena państwa. Jak ocenia Pani kampanie społeczne, które dotąd pojawiały się w tej kwestii?
MO: Najpopularniejszą, bo najbardziej aktualną obecnie jest akcja „Czyste powietrze”, która wystartowała we wrześniu ubiegłego roku. Uważam, że w założeniach to bardzo dobra inicjatywa, która dostarcza właściwych argumentów do inwestycji w nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze, czy modernizacji nieco starszych instalacji ciepłowniczych – mowa tu o argumencie finansowym. Nie ma co się oszukiwać – panele fotowoltaiczne, kotły kondensacyjne, pompy ciepła - sprzedawane nawet w rozsądnej, z perspektywy rynku, cenie - dla większości użytkowników „starych” kotłów wciąż mogą być nieosiągalne. Finansowe wsparcie Państwa w tej kwestii jest nieocenione. Immergas Polska gorąco kibicuje tej akcji i zachęca do korzystania z państwowych dopłat. Jednak jest jedno „ale”. Od momentu startu programu „Czyste powietrze” minęło niecałe pól roku. My branżyści wiemy już, że zainteresowanie programem jest duże, jednak sceptycznie oceniam jego funkcjonowanie na poziomie lokalnej egzekucji i wdrożenia. Program wymaga wielu korekt i to jest dziś największe wyzwanie jakie przed nami stoi. Uproszczenie procedur i wdrożenie systemu dystrybucji programu na poziomie lokalnym umożliwi łatwy dostęp do pieniędzy i zapewni sprawną obsługę beneficjenta.
KW: W jaki sposób zwiększać świadomość Polaków w dziedzinie eko-świadomości? Czy marketingowcy są na to gotowi?
MO: Oczywiście, że tak. Zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą smog, jest wpisane w ich działania. Jeśli marketingowcy nie będą edukować swoich grup docelowych w tej kwestii, trudniej będzie im docierać do potencjalnych klientów opierając się na temacie smogu.
KW: Jak Immergas Polska komunikuje swoje działania? Skupiacie się również na poruszaniu aspektów ekologii w swych kampaniach?
MO: Immergas Polska prowadzi komunikację na wielu płaszczyznach. Zależy nam na utrzymywaniu dobrych relacji zarówno z klientami końcowymi, jak i specjalistami zajmującymi się zarówno instalacją, jak i serwisem. Wątek ekologii pojawia się niemal w każdym naszym komunikacie z bardzo prostej przyczyny. Immergas specjalizuje się w produkcji, m.in. kotłów kondensacyjnych, które charakteryzują się wyjątkowo niską emisją spalin. Dodatkowo nasza oferta to także pompy ciepła, odznaczające się zerową emisją szkodliwych substancji, jak również innowacyjne rozwiązania hybrydowe, będące połączeniem kotła z pompą ciepła. Można powiedzieć, że ekologiczność jest wpisana w naszą markę.
KW: Jakie czekają Panią i zespół marketingu Immergas Polska wyzwania w 2019 r.?
MO: Ten rok stawia przed nami duże wyzwania. W dobie natychmiastowego przepływu informacji trudno jest wychodzić przed szereg z nowymi pomysłami, ponieważ po chwili, te pomysły stają się także częścią strategii konkurencji. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby być o krok przed innymi z ofertą, dostosowaną zarówno dla klientów, jak i serwisów, instalatorów oraz dystrybutorów, z którymi współpracujemy.
W strategii przywiązujemy dużą wagę do jakości obsługi posprzedażowej, dlatego, od ponad trzech lat, kładziemy duży nacisk na kwestię obsługi serwisowej. Wciąż ulepszamy nasz system wsparcia użytkowników urządzeń Immergas – udało nam się już stworzyć atrakcyjny system przedłużonych gwarancji na kotły kondensacyjne po rejestracji przez użytkownika końcowego. Dodatkowo, z naszą ofertą produktową jesteśmy gotowi od ponad roku na nowe regulacje prawne – pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać nowe Warunki Techniczne dla budynków. Zmienią się m.in. normy dotyczące zużycia energii przez nieruchomości. Jesteśmy dumni, że nasze urządzenia, jak np. hybrydowa pompa ciepła Magis Combo czy panele fotowoltaicznych z oferty Immergas spełniają te warunki, gwarantując tym samym znaczne oszczędności. Wszystko to dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych zapewniającej samowystarczalność energetyczną budynku.
KW: Dziękuję za rozmowę.
Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska sp. z o.o.
Posiada 15-letnie doświadczenie w obszarze marketingu B2B w branży budowlanej. Od 2012 r. odpowiada za całokształt działań marketingowych marki Immergas na polskim rynku, tworząc strategie promocyjne i sprzedażowe w segmencie B2B, rozwijając jednocześnie narzędzia i działania mające na celu wzrost rozpoznawalności marki oraz budowanie jej wartości. Posiada doświadczenie w rozwoju strategii oraz wdrażania narzędzi wspierających sprzedaż i rozwiązań dedykowanych dla różnych grup odbiorców w całym łańcuchu dostaw, z naciskiem na segmentację i badanie potrzeb klienta. Absolwentka marketingu i zarządzania warszawskiej SGH oraz MBA w Toruniu i Brennan School of Business. Prywatnie miłośniczka podróżowania.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze