03.06.19, 08:00
MediaFarm: spada popularność telewizji wśród dzieci, najmłodsi więcej czasu przeznaczają w sumie na gaming i video w sieci
Znamy wyniki IV edycji badania Dzieci w Sieci Multiscreen zrealizowanego na zlecenie MediaFarm przez Zymetrię. Wyniki badania pokazują, że umacnia się trend migracji dzieci od tradycyjnych mediów w kierunku konsumpcji różnego rodzaju treści w świecie wirtualnym.
Postęp technologiczny, zmiany stylu życia oraz bogacenie się polskiego społeczeństwa sprawiają, że zwiększa się dostępność różnego rodzaju sprzętów umożliwiających między innymi korzystanie z internetu. Urządzeniem tego rodzaju najczęściej występującym w polskich gospodarstwach domowych, w których są dzieci jest smartfon, obecny w 96 proc. gospodarstw domowych (wzrost o 3 pp. vs. 2018 r.). Smartfony, których rozmiar ekranów systematycznie rośnie, przejmują wiele funkcji wcześniej przypisanych tabletom. W konsekwencji penetracja tabletów spada z 70 proc. do 64 proc. obecnie. Konsole do gier znajdują się już w większości gospodarstw domowych z dziećmi, dokładnie 57 proc. (wzrost o 5 pp. vs. 2018). Coraz bogatsza oferta VOD stymuluje wzrost popularności SmartTV, z której korzysta się już w 55 proc. domów, więcej o 5 pp. rok wcześniej i 10 pp. w 2016 roku.
Aż 73 proc. dzieci korzysta ze smartfonów, by łączyć się z siecią (+11 pp), w tym celu coraz częściej korzystają z konsoli (29 proc. +7 pp) i Smart TV (26 proc. + 7 pp). Wykorzystanie laptopów i tabletów i komputerów stacjonarnych do surfowania w sieci w zasadzie się nie zmienia (odpowiednio 58 proc., 40 proc. i 30 proc.). Smartfony popularne są nie tylko wśród dzieci ze szkół podstawowych (korzysta z nich 78 proc. dzieci w wieku 7-12 lat), lecz również wśród przedszkolaków (64 proc.). Warto podkreślić, że wśród najmłodszych Polaków korzystanie ze smartfonów celu łączenia się z globalną siecią rośnie najszybciej – 15 pp. wobec 2018 r.
Telewizja nadal jest medium, z którym dzieci mają kontakt najczęściej, jednak jej zasięg od lat systematycznie maleje. Obecnie oglądanie telewizji przez dzieci przynajmniej od czasu do czasu deklaruje 78 proc. ich rodziców, 5 pp. mniej niż w 2018 r. Coraz mniej dzieci uznaje telewizję za jedną z trzech ulubionych form spędzania wolnego czasu (23 proc., w dół o 2 pp.). Od lat dzieci bardziej od oglądania telewizji lubią zabawy na podwórku z rówieśnikami (41 proc.), oraz zabawy zabawkami (31 proc.). Na uwagę zwraca wzrost powszechności czytania książek przez dzieci (55 proc., +5pp. vs. 2018).
O badaniu
Badanie „DZIECI W SIECI MULTISCREEN – EDYCJA 4” zostało wykonane mieszaną techniką ilościową oraz jakościową. Zastosowano wywiady internetowe na próbie ponad pięciuset respondentów, reprezentatywnej dla populacji rodziców polskich dzieci w wieku 3-12 oraz wywiadów etnograficznych i wywiadów grupowych z dziećmi w wieku 8-12 w kwietniu 2019 ro. Materiały video z realizacji badania wykonał dom produkcyjny M5 FILM.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze