06.06.19, 11:00
Kobiety Wolności w Gdańsku. Powstaje mural w ramach akcji Wysokich Obcasów
W Gdańsku, na przystanku PKM Strzyża powstaje ścienne malowidło z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL i walczyły o wolną Polskę. Dzieło zostanie stworzone w ramach akcji „Wysokich Obcasów” pt. „Kobiety na mury”.
Malowidło ścienne w Gdańsku przedstawi wiele bohaterek wolnej Polski, które zmieniły bieg polskiej historii i udowodniły, że „Solidarność" również była kobietą. Autorkami koncepcji są Anna Eichler z RedSheels – pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej oraz Sabina Twardowska. Pomysłodawcami projektu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstanie on z okazji „Roku Wolności i Solidarności" ogłoszonego przez pomorski sejmik w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 r.
Prace nad muralem zainaugurowane zostały pod koniec maja br. na przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Na jego czterech podporach znaleźć będzie można wizerunki „Kobiet Wolności”, tworzące jeden spójny projekt – Anny Walentynowicz, Joanny Dudy-Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Ludwiki Wujec, Olgi Krzyżanowskiej, Ewy Milewicz, Heleny Łuczywo, Jadwigi Staniszkis, Zofii Kruszyńskiej i wielu innych. Za wykonanie malowidła odpowiada agencja RedSheels.
Ogólnopolska akcja magazynu „Wysokie Obcasy” odbywa się pod hasłem „Kobiety na mury". Redakcja chce pokazać, że każdy region Polski ma swoją „Kobietę na murze” i zachęcić turystów z całego świata, by poznali Polskę przez pryzmat inspirujących kobiet oraz odkryli piękno regionów, z którymi były związane. Motywem przewodnim jest hasło „Wysokich Obcasów” – „Kobiety wiedzą, co robią”, które można znaleźć wszystkich malowidłach.
Specjalne prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze