19.06.19, 09:00

Nadawcy oczekują partnerskiej współpracy z KRRiT przy projekcie badania mediów

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Przedstawiciele nadawców TV, radiowych oraz wydawców internetowych podtrzymali chęć współpracy z KRRiT nad stworzeniem wspólnego badania mediów. Oczekują jednak szerszego udziału i partnerskiej współpracy w realizacji projektu.

7 czerwca br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się kolejne spotkanie poświęcone postępowi prac w projekcie badania mediów realizowanym przez zespół Telemetria Polska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego skupieni w ramach grup Media Owners Committees, organizacji branżowych (SAR i Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA), Instytutu Łączności i SGH, a także firm PBS (realizującej badanie pilotażowe) i Synerise. Podczas spotkania KRRiT przedstawiła status prac w projekcie. Przedstawiciele mediów przygotowali swoje uwagi i pytania odnośnie strategii oraz założeń projektu, formy współpracy Rady z rynkiem, a także finansowania i komunikacji w projekcie.

Pierwszym dyskutowanym podczas spotkania tematem była strategia projektu. Przedstawiciele spółek mediowych uważają, że nadal jej brakuje. Zdaniem nadawców KRRiT nie zdefiniowała założeń i kryteriów oceny projektu, nie stworzyła docelowego planu i harmonogramu działań, nie określiła obszarów mediów i sposobów ich mierzenia. Nadawcy uważają, że powinno to być zrobione jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pilotażowych i we współpracy z przedstawicielami rynku. Przedstawiciele mediów zwrócili też uwagę, że za każdym razem na spotkaniach statusowych KRRiT przedstawia mocno zmodyfikowany plan i harmonogram projektu, co wprowadza chaos w realizowane prace, a także uniemożliwia ocenę postępów.

Drugim z dyskutowanych obszarów była forma współpracy i model finansowania badania. KRRiT podkreśliła, że chce współpracować docelowo tylko z organizacją typu JIC (Joint Industry Committee). Ma ona zostać zainicjowana przez regulatora i wspierana przez przedstawicieli mediów i innych organizacji branżowych. Jej zadaniami będą nadzór nad badaniem i zapewnienie długofalowego finansowania. Zanim powstanie JIC, KRRiT zapowiedziała powołanie zespołów eksperckiego, naukowego i klienckiego, które mają współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej.

Przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego wolą pozostać przy obecnej formie współpracy. Skupili się oni w ramach trzech grup typu MOC, które oczekują regularnych spotykań z KRRiT. „Grupy nadawców naturalnie zintegrowały się w ramach prac nad definiowaniem założeń badań mediów. Próba stworzenia na siłę JIC, a także budowy innych zespołów, jest działaniem na chwilę obecną niepotrzebnym. Nie wiadomo, kiedy powstanie JIC. Natomiast KRRiT może korzystać z wiedzy eksperckiej i pełnego zaangażowania poszczególnych grup nadawców, czego niestety nie robi. Zamiast tworzyć kolejne struktury, lepiej pozwolić przedstawicielom rynku na pełne włączenie się w prace komitetu sterującego projektem i dołączenie do grup projektowych” – podkreśla Paweł Laskowski z MOC Internet.

Trzecim dyskutowanym obszarem był budżet projektu. Przedstawiciele mediów zostali zaskoczeni brakiem szczegółowych danych finansowych dotyczących realizowanych prac. Wcześniej KRRiT komunikowało wydanie 15 mln zł w ubiegłym roku oraz plan wydania 40 mln zł w bieżącym roku. W trakcie ostatniego spotkania, KRRiT podała zupełnie inne dane – do tej pory wydano 2 mln, a planowane na ten rok jest wydanie 20 mln.

Przedstawiciele spółek mediowych i KRRiT dyskutowali również o zapewnieniu sprawnej komunikacji w projekcie. W odpowiedzi na wyrażane wcześniej oczekiwania, KRRiT zapewniła, że w ciągu około dwóch tygodni uruchomi serwis internetowy, bazę dokumentów, regularną wysyłkę newsletterów i narzędzie do pracy grupowej. „Jeśli konsultacje z rynkiem mają przebiegać sprawnie, oczekujemy także wglądu w dokumentację projektową i poszczególne etapy realizacji prac, co wielokrotnie wcześniej zgłaszaliśmy, na razie niestety bez rezultatu” – mówi Przemysław Demianowski z MOC Radio.
Przedstawiciele mediów oczekiwali też rozszerzenia zakresu konsultowanych spraw. Przykładowo, dyskusji wymagała realizacja całego badania pilotażowego: od wyboru podwykonawców i urządzeń pomiarowych, po dobór próby. Rola przedstawicieli mediów została jednak sprowadzona do samego opiniowania stworzonego przez SGH na zlecenie KRRiT kwestionariusza, przy czym status uwag i materiałów przekazanych do KRRiT pozostał nieznany. Przedstawiciele projektu Telemetria Polska korzystają z uwag nadawców w dowolny sposób, bez partnerskiej współpracy, mówi Przemysław Broniszewski z MOC TV.

Zdaniem nadawców, pomimo kilkugodzinnych rozmów nadal istnieje szereg kluczowych z perspektywy mediów elementów, które ze względu na formułę spotkania nie zostały na nim poruszone lub gruntownie przedyskutowane. Należy do nich, m.in. z góry przyjęte przez KRRiT założenie oparcia panelu na reprezentacji gospodarstw domowych, do którego przedstawiciele mediów mają szereg zastrzeżeń.

Jednocześnie nadawcy skupieni w ramach MOC TV, MOC Radio oraz MOC Internet, podtrzymują wolę dalszej współpracy z KRRiT nad projektem badania mediów. Nadal deklarują współpracę, ale jak podkreślają, oczekują od KRRiT relacji opartej na partnerskich zasadach, zapewniających realny wpływ na prace zespołu Telemetria Polska. Wiąże się to z przekazywaniem dokumentacji projektowej, a także transparentnym dostępem do kluczowych danych.

Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedłożą jako wspólną rekomendację. 

Komentarze

Powiązane

11.03.25, 10:00
| radio / audio » badania rynku
RMF FM liderem. Jedynka i TOK FM z dużymi spadkami
Radio RMF FM utrzymuje pozycję lidera - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. (regionalne stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.03.25, 15:10
| radio / audio » informacje
24 koncerty z cyklu Jazz Po Polsku na antenie Radia Nowy Świat
8 marca br. na antenie Radia Nowy Świat rozpoczęła się emisja retransmisji koncertów zarejestrowanych w ramach cyklu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”. Występy polskich zespołów jak i gości zza granicy zostały nagrane z udziałem publiczności w klubie JASSMINE.
10.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Historia dla dorosłych. Program RMF FM powraca jako podcast
Po trzech latach przerwy, powraca „Historia dla dorosłych” do oferty RMF FM. Tym razem pojawi się jednak w nowej odsłonie: podcastu z wersją wideo.
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 08:00
| radio / audio |
Marzec z Jeżycjadą w Polskim Radiu Dzieciom
3 marca 2025 r. Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło wyjątkową akcję „Marzec z Jeżycjadą”. Przez cały miesiąc słuchacze będą mieli okazję zgłębiać losy rodziny Borejków, znanej z kultowego cyklu książek dla dzieci „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Inicjatorka akcji, dziennikarka Martyna Chuderska, przygotowała specjalne audycje oraz wiele atrakcji dla miłośników literatury.
07.03.25, 08:45
| radio / audio » informacje
Jazzowy Klub Polskiego Radia. Nowy cykl koncertowy Dwójki
Program 2 Polskiego Radia rozpoczyna nowy cykl koncertów realizowany pod hasłem „Jazzowy Klub Polskiego Radia”. Projekt ma być połączeniem mistrzowskich sesji nagraniowych z inspirującymi rozmowami. Pierwsze spotkanie została zaplanowana na piątek, 7 marca br. o godz.18:00.
05.03.25, 10:29
| radio / audio » informacje
Więcej hip-hopu w Czwórce. Wiosenna ramówka stacji
Czwórka wprowadza wiosenna ramówkę, w której zgodnie z wcześniejszymi informacjami, zagości więcej muzyki, a stacja powraca do hip-hopowych korzeni. Elektronika, hip-hop, miejskie opowieści i międzypokoleniowe rozmowy - to tylko część z propozycji przygotowanych przez Eldo, naked relaxing, Adriana Sumę oraz Julię, Agnieszkę i Grzegorza Święchów.
04.03.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Co u nich słychać? i O tym się mówi. Nowe podcasty RMF24
Radio RMF24 rozszerza swoją ofertę podcastową. Do grona autorskich produkcji dołączyły dwie nowe serie: „Co u nich słychać?”, prowadzona przez Kubę Śliwińskiego, oraz „O tym się mówi”, w którym Piotr Salak podsumowuje najważniejsze wydarzenia tygodnia. Nowe odcinki są już dostępne na platformie RMF ON.
03.03.25, 20:16
| radio / audio » informacje
Cykl koncertów dla dzieci ‒ „Alfabet Orkiestry” Polskiego Radia
15 marca 2025 r. o godz. 12.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Alfabet Orkiestry”. Jego tytuł brzmi „Poznajmy się!”. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie wystąpi pod batutą Lilianny Krych.  
28.02.25, 18:15
| radio / audio » informacje
Diving Stove na żywo w Czwórce. Specjalny koncert w ramach podcastu Nie Ma Lekko
W sobotę, 1 marca br., w studiu Czwórki zagra zespół Diving Stove. To wyjątkowy koncert w ramach specjalnego odcinka podcastu „Nie Ma Lekko”, w którym Kamil Jasieński zagłębia się w świat polskiego metalowego undergroundu.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

11-13.03.2025 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.