19.06.19, 09:00

Nadawcy oczekują partnerskiej współpracy z KRRiT przy projekcie badania mediów

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Przedstawiciele nadawców TV, radiowych oraz wydawców internetowych podtrzymali chęć współpracy z KRRiT nad stworzeniem wspólnego badania mediów. Oczekują jednak szerszego udziału i partnerskiej współpracy w realizacji projektu.

7 czerwca br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się kolejne spotkanie poświęcone postępowi prac w projekcie badania mediów realizowanym przez zespół Telemetria Polska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego skupieni w ramach grup Media Owners Committees, organizacji branżowych (SAR i Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA), Instytutu Łączności i SGH, a także firm PBS (realizującej badanie pilotażowe) i Synerise. Podczas spotkania KRRiT przedstawiła status prac w projekcie. Przedstawiciele mediów przygotowali swoje uwagi i pytania odnośnie strategii oraz założeń projektu, formy współpracy Rady z rynkiem, a także finansowania i komunikacji w projekcie.

Pierwszym dyskutowanym podczas spotkania tematem była strategia projektu. Przedstawiciele spółek mediowych uważają, że nadal jej brakuje. Zdaniem nadawców KRRiT nie zdefiniowała założeń i kryteriów oceny projektu, nie stworzyła docelowego planu i harmonogramu działań, nie określiła obszarów mediów i sposobów ich mierzenia. Nadawcy uważają, że powinno to być zrobione jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pilotażowych i we współpracy z przedstawicielami rynku. Przedstawiciele mediów zwrócili też uwagę, że za każdym razem na spotkaniach statusowych KRRiT przedstawia mocno zmodyfikowany plan i harmonogram projektu, co wprowadza chaos w realizowane prace, a także uniemożliwia ocenę postępów.

Drugim z dyskutowanych obszarów była forma współpracy i model finansowania badania. KRRiT podkreśliła, że chce współpracować docelowo tylko z organizacją typu JIC (Joint Industry Committee). Ma ona zostać zainicjowana przez regulatora i wspierana przez przedstawicieli mediów i innych organizacji branżowych. Jej zadaniami będą nadzór nad badaniem i zapewnienie długofalowego finansowania. Zanim powstanie JIC, KRRiT zapowiedziała powołanie zespołów eksperckiego, naukowego i klienckiego, które mają współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej.

Przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego wolą pozostać przy obecnej formie współpracy. Skupili się oni w ramach trzech grup typu MOC, które oczekują regularnych spotykań z KRRiT. „Grupy nadawców naturalnie zintegrowały się w ramach prac nad definiowaniem założeń badań mediów. Próba stworzenia na siłę JIC, a także budowy innych zespołów, jest działaniem na chwilę obecną niepotrzebnym. Nie wiadomo, kiedy powstanie JIC. Natomiast KRRiT może korzystać z wiedzy eksperckiej i pełnego zaangażowania poszczególnych grup nadawców, czego niestety nie robi. Zamiast tworzyć kolejne struktury, lepiej pozwolić przedstawicielom rynku na pełne włączenie się w prace komitetu sterującego projektem i dołączenie do grup projektowych” – podkreśla Paweł Laskowski z MOC Internet.

Trzecim dyskutowanym obszarem był budżet projektu. Przedstawiciele mediów zostali zaskoczeni brakiem szczegółowych danych finansowych dotyczących realizowanych prac. Wcześniej KRRiT komunikowało wydanie 15 mln zł w ubiegłym roku oraz plan wydania 40 mln zł w bieżącym roku. W trakcie ostatniego spotkania, KRRiT podała zupełnie inne dane – do tej pory wydano 2 mln, a planowane na ten rok jest wydanie 20 mln.

Przedstawiciele spółek mediowych i KRRiT dyskutowali również o zapewnieniu sprawnej komunikacji w projekcie. W odpowiedzi na wyrażane wcześniej oczekiwania, KRRiT zapewniła, że w ciągu około dwóch tygodni uruchomi serwis internetowy, bazę dokumentów, regularną wysyłkę newsletterów i narzędzie do pracy grupowej. „Jeśli konsultacje z rynkiem mają przebiegać sprawnie, oczekujemy także wglądu w dokumentację projektową i poszczególne etapy realizacji prac, co wielokrotnie wcześniej zgłaszaliśmy, na razie niestety bez rezultatu” – mówi Przemysław Demianowski z MOC Radio.
Przedstawiciele mediów oczekiwali też rozszerzenia zakresu konsultowanych spraw. Przykładowo, dyskusji wymagała realizacja całego badania pilotażowego: od wyboru podwykonawców i urządzeń pomiarowych, po dobór próby. Rola przedstawicieli mediów została jednak sprowadzona do samego opiniowania stworzonego przez SGH na zlecenie KRRiT kwestionariusza, przy czym status uwag i materiałów przekazanych do KRRiT pozostał nieznany. Przedstawiciele projektu Telemetria Polska korzystają z uwag nadawców w dowolny sposób, bez partnerskiej współpracy, mówi Przemysław Broniszewski z MOC TV.

Zdaniem nadawców, pomimo kilkugodzinnych rozmów nadal istnieje szereg kluczowych z perspektywy mediów elementów, które ze względu na formułę spotkania nie zostały na nim poruszone lub gruntownie przedyskutowane. Należy do nich, m.in. z góry przyjęte przez KRRiT założenie oparcia panelu na reprezentacji gospodarstw domowych, do którego przedstawiciele mediów mają szereg zastrzeżeń.

Jednocześnie nadawcy skupieni w ramach MOC TV, MOC Radio oraz MOC Internet, podtrzymują wolę dalszej współpracy z KRRiT nad projektem badania mediów. Nadal deklarują współpracę, ale jak podkreślają, oczekują od KRRiT relacji opartej na partnerskich zasadach, zapewniających realny wpływ na prace zespołu Telemetria Polska. Wiąże się to z przekazywaniem dokumentacji projektowej, a także transparentnym dostępem do kluczowych danych.

Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedłożą jako wspólną rekomendację. 

Komentarze

Powiązane

06.09.24, 15:50
| radio » informacje
Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz wyruszą kamperem przez kraj. Akcja antenowa Polskiego Radia Kierowców
Polskie Radio Kierowców, propagując bezpieczeństwo na drogach, rusza w trasę po Polsce. W każdy weekend września br. dziennikarze stacji - Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz, będą odwiedzać ciekawe miejsca, przemierzając kraj kamperem.
06.09.24, 13:34
| radio » informacje
59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans na antenie Dwójki
5 września br., pod hasłem „Migracje” rozpoczyna się 59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu i miastach Dolnego Śląska. Transmisje zaplanowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym tego wydarzenia.
06.09.24, 09:03
| radio » informacje
Tour de Slezak. Słuchacze Radia Nowy Świat będą ponownie uczestnikami rajdu rowerowego
Pierwszy wrześniowy weekend br., Radio Nowy Świat powita z patronami i słuchaczami corocznym rajdem rowerowym z Klaudiuszem Slezakiem na czele oraz innymi redaktorami Radia Nowy Świat.
06.09.24, 07:15
| radio » ludzie
Roch Kowalski dołącza do ekipy prowadzących podcast Strefa wpływów
Do Renaty Grochal i Jacka Czarneckiego w „Strefie wpływów” dołącza Roch Kowalski, który od 1 września br. prowadzi poranki na antenie Polskiego Radia 24. „Strefa wpływów” to wspólny podcast polityczny Jedynki, Programu 3 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w którym dziennikarze analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
06.09.24, 06:00
| radio » ludzie
Cezary Łazarewicz scenarzystą Matysiaków
Cezary Łazarewicz - pisarz, dziennikarz, publicysta - dołącza do grona autorów „Matysiaków” –powieści radiowej, emitowanej na antenie Programu 1 Polskiego od blisko 70. lat- W tej roli zadebiutuje w sobotę, 21 września o godz. 13.15 w Programie 1 Polskiego Radia.
05.09.24, 20:32
| radio » informacje
Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda. Świnki trzy w odświeżonej formule
We wrześniu br. do zespołu redakcyjnego Radia Pogoda dołączył piosenkarz - Andrzej Rybiński. Artystę można usłyszeć w codziennej audycji „Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda".
05.09.24, 13:25
| radio » ludzie
Wielkie zmiany w Zarządzie Grupy RMF. Kazimierz Gródek i Tadeusz Sołtys odchodzą z Zarządu. Tomasz Ramza tymczasowym Prezesem
Kazimierz Gródek i Tadeusz Sołtys odchodzą z zarządu Grupy RMF obejmując jednocześnie w niej role doradcze. Tomasz Ramza obejmuje funkcję tymczasowego Prezesa (CEO) Grupy RMF.
05.09.24, 11:57
| radio » informacje
97,4 FM. Radio ESKA uruchomiło dodatkową częstotliwość we Wrocławiu
Radio ESKA Wrocław uruchomiło nowy, dodatkowy nadajnik w stolicy Dolnego Śląska na częstotliwości 97,4 FM.
05.09.24, 07:30
| radio » ludzie
Anna Kiedrzynek będzie tworzyć podcastowe treści na platformie TOK FM
Anna Kiedrzynek dołączyła do zespołu podcastowego Radia TOK FM. Dziennikarka będzie tworzyć podcastowe cykle dokumentalne i reporterskie.
05.09.24, 06:30
| radio » informacje
Dziewięć miast na trasie siódmej Wielkiej trasy śniadaniowe Radia Zet
7 września br., po raz siódmy ruszy „Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET”. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dziewięciu polskich miastach. Radiowcy zaproszą mieszkańców na wspólne śniadanie. Akcja rozpocznie się 7 września br. w Łowiczu.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.