25.10.19, 09:53

Branża zakazana, czyli czego nie można promować w sieci

Fot.: materiały prasowe

Jak głosi kultowe już zdanie, uchodzące niemalże za jedno z pierwszych przysłów cyberery - jeśli czegoś nie ma w Google to ta rzec z nie istnieje (niektórzy nawet zawężają to do pierwszej strony wyszukiwarki). Tymczasem są takie branże, które w internecie oznaczone są wirtualną pieczęcią „zakazane”. Jakie są te branże zakazane? Czego nie można reklamować w sieci?

Typy branż zakazanych w Polsce

W Polsce zakazane może być promowanie określonej branży w sieci z jednego z trzech powodów – gdy produktu lub usługi tej branży mogą zaszkodzić zdrowiu lub doprowadzić do uzależnienia, dotyczą osób wysokiego zaufania publicznego lub związane są z nieuczciwym postępowaniem.

Produkty i usługi szkodzące zdrowiu i uzależnieniu

W pierwszej kategorii branż zakazanych do reklamowania w sieci znajdą się przede wszystkim produkty alkoholowe i tytoniowe. Przedsiębiorstwa oferujące alkohol nie mogą się promować w sieci, informacje o nich nie mogą pojawiać się w wyszukiwarce w formie reklam, nie mogą to być także reklamy informacyjne. Co więcej, na witrynie internetowej firmy prowadzącej działalność w branży alkoholowej, powinna się pojawić informacja o treściach dla dorosłych i ostrzeżenie o szkodliwości dla zdrowia produktów na tej stronie internetowej.

Jakie produkty lub usługi poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi mogą prowadzić do uzależnienia? Hazard. Reklama branży hazardowej także jest zakazana w sieci, a na stronach legalnych zakładów bukmacherskich powinna się znaleźć informacja o tym, że mogą one uzależniać i są nieodpowiednie dla osób nieletnich. Ponadto od 2017 roku działa rejestr domen zakazanych, a więc takich, które działają niezgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawa dotyczącymi branży hazardowej.

Kolejną z branż zakazanych jest branża erotyczna. Reklamy jednoznacznie wskazujące na charakter seksualny będą przez Google – ale i na przykład przez Facebooka – zbanowane. Podpadniemy wyszukiwarkom reklamami, które zawierają nagość czy są kierowane z seksualnym podtekstem do osób niepełnoletnich.

Inne branże zakazane z uwagi na szkodzenie zdrowiu lub uzależnienia to: narkotyki (rzecz jasna), broń i amunicja oraz materiały wybuchowe.

Produkty i usługi wykonywane przez osobę wysokiego zaufania społecznego

Na cenzurowanym jeśli chodzi zawody zaufania społecznego są prawnicy – choć w praktyce korzystają z Google Ads na przykład adwokaci. Na pewno reklamować się nie mogą sędziowie czy komornicy, nie reklamują się raczej także notariusze.
Innym rodzajem profesji, która jest zawodem wysokiego zaufania społecznego i nie może się reklamować w internecie to wspomniani wcześniej lekarze. Zakaz reklamy dotyczy jednak generalnie szerzej branży medycznej. Nie reklamują się szpitale, kliniki czy apteki.

Na cenzurowanym odnośnie promowania się w internecie w pewnym zakresie są także firmy udzielając kredytów i pożyczek czy reklamy wyborcze polityków.

Produkty i usługi związane z nieuczciwym postępowaniem

Ze względów etycznych zakazane jest promowanie w sieci podróbek produktów, a także wszelkiego rodzaju usług związanych z nieuczciwym postępowaniem. Będzie do nich należeć na przykład fałszowanie dokumentów, pisanie prac dyplomowych czy fałszowanie aktywności użytkowników Internetu (np. sztuczne pozytywne opinie czy „lajki”).

Jak promować nie reklamując?

Istnieją sposoby, które mogą pomóc „ściągnąć” klientów do firm z branż, których nie można reklamować w internecie. Jednym z nich jest content marketing. Dobrze skonstruowana treść na stronie internetowej może lepiej pozycjonować witrynę prawnika czy sprzedawcy alkoholi w wyszukiwarce. Ważne, by treść miała charakter informacyjny – nie reklamowy. Ponadto umieszczenie na stronie internetowej firmowego bloga z poradami czy informacjami z danej branży może pomóc wygenerować satysfakcjonujący ruch na stronie internetowej. Inny sposób to zamieszczenie sekcji komentarzy. Dla lekarzy ważnym sposobem specyficznej promocji jest posiadanie profilu na portalach rankingujących.

Jeżeli szukasz firmy, która zaprojektuje dla Ciebie stronę internetową szytą na miarę - sprawdź ofertę agencji interaktywnej KoboSystem.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.