21.11.19, 21:13
Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka Dziennikarzami Dekady. Nagroda Radia ZET im. A. Woyciechowskiego
Bianka Mikołajewska (OKO.press), Adam Pieczyński (TVN/TVN24) oraz Paweł Reszka (Polityka) z tytułami „Dziennikarza Dekady”. Doroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”. Wyróżnienia honorowe przyznano Magdalenie Gałczyńskiej (Onet) oraz Grzegorzowi Rzeczkowskiemu („Polityka”).
Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono po raz 15. Werdykt Kapituły ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Tegoroczny konkurs był wyjątkowy. W roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności Kapituła uhonorowała trzech dziennikarzy tytułem „Dziennikarza Dekady”, nawiązując tym samym do Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, którą w 2010 r. odebrał red. Jerzy Baczyński. Tym razem przyznano trzy równorzędne nagrody specjalne, a laureatami zostali: Bianka Mikołajewska (wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press; przez 13 lat związana z redakcją "Polityki"), Adam Pieczyński (redaktor naczelny TVN24 i „Faktów TVN”; współtwórca pierwszej polskiej stacji informacyjnej - TVN24) i Paweł Reszka (kierownik Działu Krajowego tygodnika "Polityka"; w ostatnich 10 latach pisał m.in. dla "Tygodnika Powszechnego" i "Newsweek Polska"; autor takich książek jak "Mali Bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy", czy "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy"). To oni, zdaniem Kapituły, „w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”. Laureaci Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz Dekady”, oprócz pozłacanej statuetki, otrzymali po 100 tys. zł ufundowane przez Zbigniewa Jakubasa z jego prywatnego majątku.
Doroczną nagrodę otrzymali bracia Marek i Tomasz Sekielscy za swój film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”, poruszający problem pedofilii w polskim kościele katolickim. Oprócz statuetki otrzymali czek wartości 50 tys. zł.
Wyróżnienia honorowe trafiły w ręce Magdaleny Gałczyńskiej za artykuł „Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli „za czynienie dobra nie wsadzamy”” opublikowany 19 sierpnia br. w Onecie oraz Grzegorza Rzeczkowskiego z „Polityki” za książkę „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.
Tomasz Sekielski jest pierwszym dziennikarzem, który odebrał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dwukrotnie - pierwszy raz w 2006 r. razem z Andrzej Morozowskim.
Co roku Kapituła, składająca się z redaktorów naczelnych, dyrektorów programowych i przedstawicieli najważniejszych polskich mediów, przyznaje Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego autorom materiałów dziennikarskich, które „łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają „za kulisy” otaczającej nas rzeczywistości”. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za „odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. Nominacje przyznają członkowie Kapituły, a ich decyzje są niezależne, niezawisłe i niepodważalne. W tym roku, wyjątkowo, trzy nominacje do Nagrody Specjalnej pochodziły z głosowania kolegiów redakcyjnych mediów informacyjno-publicystycznych.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze