15.01.20, 09:48

30. urodziny RMF FM. Stanisław Tyczyński, wizjonerzy i sukces

Urodzinowe logo RMF FM
Fot.: materiały prasowe

15 stycznia 2020 r. mija 30. lat od uruchomienia RMF FM, pierwszej komercyjnej rozgłośni w Polsce. To data symboliczna dla historii radiofonii komercyjnej w Polsce.

Na wstępie warto wyjaśnić, że o palmę pierwszeństwa pierwszej komercyjnej stacji radiowej nad Wisłą pretendują także, m.in. Radio ALEX z Zakopanego czy Radio Kormoran z Węgorzewa. Początki każdej ze stacji były dość umowne i płynne, a nie zawsze od razu uruchamiano tradycyjny sygnał radiowy. Jednak medioznawcy przypisują właśnie RMF-owi status pierwszej komercyjnej polskiej rozgłośni.

Do 1989 r. w polskim eterze funkcjonowały jedynie kanały Polskiego Radia i Rozgłośnia Harcerska. Oczywiście pojawiały się również sporadycznie sygnały nielegalnych obywatelskich inicjatyw, skutecznie jednak zagłuszanych przez odpowiednie państwowe komórki. Monopol państwowy został jednak skutecznie rozbity na początku lat 90. 15 stycznia 1990 r. Krakowska Fundacja Komunikacji Społecznej (pierwszy właściciel Radia RMF) w porozumieniu z francuskim komercyjnym FUN Radio uruchomiła Radio Małopolska FUN. Początkowo kanał retransmitował przez całą dobę sygnał francuskiej rozgłośni FUN Radio. Jak podaje nadawca, 24 sierpnia odbyła się próbna emisja ze studia na Kopcu Kościuszki (w archiwach można znaleźć także datę 15 sierpnia). Następnego dnia w Krakowie wybrzmiał pierwszy serwis informacyjny, a pomiędzy kolejnymi wydaniami dziennika retransmitowano program francuskiej rozgłośni. Powoli RMF wypełniał kolejne pasma, od audycji muzycznej po poranny program, aż po jeden z flagowych programów – wieczorny w którym znalazły się obszerne rozmowy z gośćmi.

Pierwsza ekipa RMF swój dziennikarski warsztat wyniosła, m.in. z Radia Kraków czy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Część zespołu stanowiły młode osoby, niejednokrotnie byli to studenci dziennikarstwa. Główny trzon radia jednak mógł się pochwalić nie tylko dużym radiowym doświadczeniem, ale także świetnym warsztatem zawodowym.

Jednym ze znaków rozpoznawczych RMF była siatka korespondentów zagranicznych, którą jako jedno z niewielu mediów w Polsce utrzymuje do dzisiaj. RMF FM od początku stawiało także na budowę oddziałów. W czerwcu 1991 r. stacja uruchomiła biuro w Warszawie, a jego pracownikiem został… Hieronim Wrona. Przez kolejne lata stacja uruchamiała zarówno studia jak i biura w najważniejszych miastach Polski.

Dość szybko zakończyła się współpraca programowo-finansowa z FUN Radio. W październiku 1991 r. zniknęła nocna retransmisja francuskiego programu. Radio usamodzielniło się do końca.

Rok 1992 był kolejnym przełomowym okresem dla Radia RMF. W połowie lutego rozpoczęto nagranie pierwszych profesjonalnych jingli w USA. Pojawiły się one na antenie stacji 1 września. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, do tamtej pory jingle w Polsce najczęściej wykonywano metodą „chałupniczą”.

Tego samego roku RMF FM pojawiło się na satelicie ASTRA 1A i tym samym krakowska rozgłośnia była jedyną polską stacją dostępną w całej Europie. Równie ważnym wydarzeniem było uruchomienie pod koniec tego roku nadajnika stacji w Katowicach. W katowickim oddziale produkowano, m.in. serwisy informacyjne, serwisy walutowe.

Ekspansja zagraniczna RMF FM rwała w najlepsze. Dzięki usilnym staraniom, m.in. Grażyny Bekier, w Chicago pojawił się na AM dwugodzinny sygnał RMF-u. Dla Polaków mieszkających w USA przygotowywano na Kopcu specjalną codzienną audycję.

Milowym krokiem w historii RMF-u oznaczającym pewność i stabilność, było wejście do spółki będącej właścicielem rozgłośni, krakowskiego Banku Przemysłowo-Handlowego, który objął 40 proc. Jednak pełną kontrolę nad stacją utrzymywał założyciel stacji, Stanisław Tyczyński.

Wyścig o ogólnopolską koncesję również wygrało Radio RMF. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji była jednomyślna w tej decyzji w przeciwieństwie do innych uchwał koncesyjnych. Ewenementem na skalę światową była możliwość rozszczepiania sygnału radiowego. Stąd o tej samej porze w różnych regionach kraju emitowano różne serwisy lokalne czy drogowe. Warto przypomnieć, że rozgłośnia zainwestowała olbrzymie pieniądze w przygotowanie lokalnych struktur radia i jako jedyny nadawca wnioskowała właśnie o taką koncesję.

RMF FM flirtowało również z telewizją. W marcu 1996 r. do Polsatu trafił wspólny projekt „Polityczne graffiti” czyli dziesięciominutowe rozmowy z politykami emitowane zarówno w telewizji jak i radiu. Kilka lat później podobna forma zawitała do TVP1, gdzie krakowska rozgłośnia wspólnie z Jedynką przygotowywała program „Krakowskie Przedmieście 27”.

W bitwie o eter wszystkie pomysły dozwolone. Odpowiedzią na popularną „Komputerową Listę Przebojów Radia Zet” była w 1997 r. „Lista Hop-Bęc”, która zrobiła furorę w najmłodszym targecie. Wyścig na pomysły i formaty między Radiem Zet i RMF FM był przez wiele lat znakiem rozpoznawczym polskiego eteru.

Rok 1999 to kolejna wizjonerska decyzja właściciela i decyzja o powstaniu firmy Internet FM, która rozpoczęła budowę jednego z największych obecnie graczy na rynku internetowym – portalu Interia.pl.

O ile lata 90. były „mlekiem i miodem płynące”, o tyle następna dekada była niezwykle trudna, m.in. za sprawą odebrania możliwości emisji lokalnych rozszczepień programowych. Czy ta decyzja KRRiT ocaliła lokalne rynki radiowe? Wystarczy spojrzeć, jak działają te rynki obecnie. Warto też przypomnieć, że stacje, które funkcjonowały jeszcze 20 lat temu, grupy medialne „podzieliły” szybko pomiędzy siebie. Decyzja o odebraniu emisji lokalnych programów pociągnęła kolejne, jak np. przesunięcie serwisów informacyjnych na pełną godzinę, czy modyfikacja grupy docelowej. Pokłosiem, m.in. tej decyzji, było odsprzedanie udziałów w 2007 r. niemieckiemu inwestorowi (Bauer Media Invest GmbH) i odejściem z rozgłośni założyciela stacji.

RMF to nie tylko radio, ale również szeroko pojęty event. Pierwszy raz w Polsce na taką skalę wykorzystano potencjał tego typu imprez. W historii wydarzeń medialnych na stałe zapisała się Inwazja Mocy (cykl letnich imprez w kilkudziesięciu miastach Polski) czy Olimpiada FM (zimowa seria wydarzeń sportowych).

RMF FM to – o czym się nie mówi - również producent i nadawca wielu form kulturalnych. Stacja przez wiele lat produkowała powieści w wydaniu dźwiękowym, nocą przedstawiała kryminały. Stacja sięgała również po satyryczne formy przypominające najlepsze produkcje Polskiego Radia. Na antenie RMF-u stała się również rzecz niemożliwa – wybitny poeta Bronisław Maj przedstawiał przygody słynnej Loli. Jeszcze bardziej szaleńczy pomysł to uruchomienie Opery FM, która nadawała całą dobę najlepsze opery wybrane przez melomana Stanisława Tyczyńkiego.

RMF to przede wszystkim ludzie. Na przestrzeni 30 lat, zwłaszcza w początkowej fazie euforii, rodziły się dziennikarskie talenty. To również jedno z niewielu mediów w Polsce, w którym pracowało się latami, a praca na Kopcu była marzeniem wielu adeptów dziennikarstwa.

Obecnie RMF FM jest niedoścignionym i niezagrożonym liderem na rynku radiowym. Na niektórych lokalnych rynkach (np. w Aglomeracji Śląskiej czy Krakowie) ma gigantyczną przewagę nad konkurencją. RMF FM to także inne radiowe brandy z tej samej rodziny (np. RMF MAXXX czy RMF Classic). To wciąż kuźnia talentów i ciekawych konkursów i eventów.

Niewątpliwie rynek radiowy diametralnie się zmienił, a sukces RMF-u jest wciąż imponujący, m.in. dzięki sprawnemu zarządowi radia. Jednak żal braku wizjonerstwa Tyczyńskiego i większego odróżniania się od reszty radiowego rynku komercyjnego.

Ps. Tym krótkim tekstem rozpoczynamy serię artykułów dotyczących historii radiofonii w Polsce.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.