24.03.20, 15:00

#zostańwdomu i oglądaj VOD odc. 2. Filmy dokumentalne

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz WHO powinniśmy pozostać w domach, co na dłuższą metę może być nużące. Jak urozmaicić sobie czas? Oglądając VOD, skoro nie możemy pójść do kina. Codziennie będę polecać kilka tytułów z trzech głównych platform VOD w Polsce – Netfliksa, HBO GO oraz Prime Video. Każdy dzień będzie tematyczny. Dzisiaj polecam filmy dokumentalne, które otwierają oczy na świat.

„Szkoła jazdy dla Saudyjek” (reż. Erica Gornall, USA 2019), platforma: HBO GO
Pierwsza propozycja pokazuje zmiany w Arabii Saudyjskiej, które nastąpiły w chwili umożliwienia Saudyjkom zrobienia prawa jazda. Walczyły o to od lat, były więzione za agitację na rzecz tego prawa, ale w końcu następca tronu pozwolił im na ten aspekt niezależności. Reżyserka pokazuje reakcje samych kobiet, ale też mężczyzn w tym społeczeństwie na tę zmianę. Nagle kobiety zostały, np. kierowcami Ubera, co wiąże się z mieszanymi odczuciami u mężczyzn. Ten dokument otwiera oczy na sytuację kobiet w Arabii Saudyjskiej.

„Przy Planty 7/9” (reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska/USA 2016), platforma: Prime Video
Druga propozycja dotyka problemu pogromie kieleckiego z 1946 roku. Działacz społeczny Bogdan Białek nie pozwala na zapomnienie tej historii i przypomina ją współczesnym kielczanom, którzy często nie mogą się pogodzić z przeszłością swojego miasta. Widzimy także ocalałych z pogromu i ich reakcję na przyjazd do Polski po wielu latach. Pomimo trudnej historii zakończenie okazuje się krzepiące, a Planty 7/9 nadal żyją. Jest to dokument otwierający oczy na radzenie sobie z trudną przeszłością własnego narodu.

„Ikar” (reż. Bryan Fogel, USA 2017), platforma: Netlfix
Jeden z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat, nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego w 2018 roku. Głośna historia afery dopingowej w Rosji, która zakończyła się wykluczeniem całej reprezentacji z kilku kolejnych międzynarodowych imprez sportowych. Tutaj kolarz Bryan Fogel poznaje Grigorija Rodczenkowa, jednego z pracowników rosyjskiego oddziału WADA, czyli organizacji badającej doping w sporcie. Film ogląda się jak fabularny thriller, jest pełen zwrotów akcji. Ostatnia propozycja otwiera oczy na systemowe ukrywanie problemów w Rosji.
Jutro przeczytacie o poleceniach z szeroko pojętej klasyki kina, którą warto sobie odświeżyć.

Komentarze

Powiązane

16.07.24, 16:00
| internet » informacje
Interia partnerem 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Interia została partnerem 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Plebiscyt „Diamentowe Lwiątka” wyłoni najlepszy polski film dla młodego widza. 
16.07.24, 08:30
| internet » informacje
Będą ostrzegać przed burzami. Gazeta.pl i Polscy Łowcy Burz przygotują specjalne alerty pogodowe
Gazeta.pl rozpoczyna w trakcie wakacji współpracę ze specjalistami ze Stowarzyszenia Skywarn Polska znanymi jako Polscy Łowcy Burz. Eksperci od ekstremalnych zjawisk pogodowych przygotują alerty pogodowe, związane m.in. z frontami burzowymi.
13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.