24.10.07, 20:34

Przyznano nagrody na Ogólnopolskim Seminarium Reportażystów

XIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Radiowej w Dziedzinie Reportażu i Dokumentu "Kazimierz 2007".

We wtorek, 23 października br., podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów w Kazimierzu Dolnym, odbyło się oficjalne przyznanie nagród. Laureatką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Patrycja Gruszyńska Ruman z Fundacji „Głos Ewangelii”, autorka reportażu Awantura o Asię. Nagrodę Publiczności otrzymała Hanna Wilczyńska-Toczko z Rozgłośni Regionalnej Radio Gdańsk za reportaż Nigdy się nie poddawaj.

Do udziału w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory zgłoszone zostały 23 reportaże i dokumenty radiowe. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio SA (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Program 2) oraz dziesięć rozgłośni regionalnych radia publicznego. Na konkurs wpłynęły też audycje ze: Studenckiego Radia „Żak” (Łódź), Fundacji „Głos Ewangelii” oraz  Radia CCM.

Jury spośród wstępnie wyłonionych 11 audycji wybrało 6 finałowych: Księcia z Ciechocinka Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA), Awanturę o Asię Patrycji Gruszyńskiej (Fundacja Głos Ewangelii), Sen o miłości Andrzeja Guzowskiego (Radio Białystok RR), Łapówkarza Moniki Malec (Radio Lublin RR), Wiktorię po lekcjach Moniki Siwak (Radio Bydgoszcz Pik – RR) oraz Kamień Beaty Zamlewskiej-Pałygi (Radio Katowice RR). Dodatkowo jury zarekomendowało do przesłuchań następujące audycje: Dziura w XXI wieku Sławy Skibińskiej-Dmitruk (Radio Pomorza i Kujaw), Życie po pogrzebie Michała Słobodziana (Radio Pomorza i Kujaw) oraz Misja dla młodych żołnierzy Konrada Wojtyły (Radio Szczecin) uznając, że stanowią ciekawy materiał do dyskusji nad warsztatem reportażysty. Przesłuchania reportaży miały miejsce podczas seminarium, a oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpiło we wtorek 23 października.

Po wysłuchaniu przez uczestników Seminarium Reportażu Kazimierz 2007, sześciu reportaży finalistów zakwalifikowanych do II etapu konkursu, jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej, w składzie: Elżbieta Olejniczak, Janina Jankowska, Anna Kaczkowska, Julia Prus i sekretarz Małgorzata Kozłowska, uwzględniając werdykt publiczności, nagrodę główną – stypendium im. Jacka Stwory przyznało: Patrycji Gruszyńskiej Ruman z Fundacji „Głos Ewangelii”. Autorce reportażu pt. Awantura o Asię – za reporterską wnikliwość zgłębiania ludzkiej psychiki i przedstawienie problemu w dojrzałej dramaturgicznie formie nagrodę wręczył prezes Zarządu Polskiego Radia SA – Krzysztof Czabański.Jury przyznało także wyróżnienie Katarzynie Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu PR SA, autorce reportażu Książę z Ciechocinka – za wrażliwość, kulturę i artystyczne poszukiwania w opowieści o nietypowym związku dwojga ludzi.

Podczas Seminarium uczestnicy drogą głosowania przyznali także Nagrodę Publiczności. W Konkursie o Nagrodę Publiczności udział wzięło 14 audycji prezentowanych w czasie Seminarium Reportażu: Książę z Ciechocinka Katarzyny Błaszczyk, Po tamtej stronie Cezarego Galka, Zamknięty czas Alicji Grembowicz, Awantura o Asię Patrycji Gruszyńskiej Ruman, Sen o miłości Andrzeja Guzowskiego, Bajka Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej, Łapówkarz Moniki Malec, Tajemnica czaszki z Katynia Anny Sekudewicz, Po lekcjach Moniki Wiktorii Siwak, Dziura w XXI wieku Sławy Skibińskiej-Dmitruk, Życie po pogrzebie Michała Słobodziana, Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko, Misja dla młodych żołnierzy Konrada Wojtyły oraz Kamień Beaty Zamlewskiej-Pałygi. Najwięcej głosów oddano na reportaż pt. Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Rozgłośni Regionalnej Radio Gdańsk. Nagroda Publiczności, w wysokości 1500 zł, ufundowana została przez Mariusza Deckerta - Prezesa Zarządu Rozgłośni Regionalnej Radio Lublin SA. W jego imieniu wręczył ją członek zarządu Radia Lublin – redaktor naczelny Ryszard Montusiewicz.

We wtorek, 23 października br., nastąpiło także uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do konkursu zgłoszono 18 reportaży i dokumentów radiowych. Ich autorzy reprezentowali 12 rozgłośni radia publicznego z całego kraju, Studio Reportażu i Dokumentu, Program 1, 2 i 3 oraz dwóch producentów niezależnych. Spośród 11 audycji wyłonionych w I etapie, jury zakwalifikowało 7 reportaży: Z miłości Hanny Bogoryja Zakrzewskiej (Studio Reportażu
i Dokumentu PR), Po tamtej stronie Cezarego Galka (Radio Zachód – RR Zielona Góra), Zamknięty czas Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu PR), Bajka Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu PR), Tajemnica czaszki z Katynia Anny Sekudewicz (Radio Katowice), Skończyliśmy z panem czyli rolnik w „państwie prawa” Ewy Szkurłat Adamskiej, Barbary Brzeskiej (Radio Kraków) oraz Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko (Radio Gdańsk – RR).

Ostatecznie decyzją jury tegoroczną nagrodę Grand Prix KRRiT – Kazimierz 2007 otrzymała Anna Sekudewicz z Radia Katowice za reportaż pt. Tajemnica czaszki z Katynia – za mistrzostwo warsztatowe i perfekcyjne udokumentowanie tematu. Laureatce nagrodę wręczył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Przyznano także Nagrodę Specjalną dla Alicji Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu PR za reportaż Zamknięty czas – za głęboki psychologiczny portret człowieka żyjącego z piętnem wojny. Dodatkowo jury przyznało trzy wyróżnienia: dla Hanny Wilczyńskiej-Toczko (Radio Gdańsk) za przedstawienie dramatu Tybetu i bogactwo użytych środków radiowych (reportaż Nigdy się nie poddawaj); dla Cezarego Galka (Radio Zachód) za portret dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową poszukujących własnej tożsamości (reportaż Po tamtej stronie) oraz dla Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA) za pięknie opowiedzianą historię miłości Polaka i Niemki w czasach nienawiści (reportaż Bajka).

Organizatorami Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów są: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA, Dział Polityki Personalnej i Szkoleń PR SA oraz Polskie Radio Lublin.

Komentarze

Powiązane

17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
13.06.24, 11:42
| radio » informacje
Relacje z EURO 24 w Radiu Zet i TOK FM
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mecze polskiej reprezentacji będą relacjonować Krzysztof Wilanowski i Marcin Powideł z Radia ZET oraz Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz z TOK FM.
12.06.24, 16:00
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
10 osób awansuje w Dziale Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet
W ramach struktur Działu Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet awansowało dziesięć osób. Stanowiska dyrektorskie objęli Anna Chudzyńska i Michał Miętusiewicz.
12.06.24, 08:30
| radio » informacje
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek w zespole Radia Nowy Świat
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek dołączają do zespołu Radia Nowy Świat . Barciś pojawi się pierwszy raz na antenie 13 czerwca o godz. 14.00. Z kolei Kwiek pojawi się 14 czerwca z rozmową w programie „Cały nasz świat” (11:00-12:00), a w sobotę 15 czerwca o godz. 13.00 na antenie stacji zadebiutuje Mery Spolsky.
12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.