27.05.20, 07:40
Słuchalność radia w czasie pandemii: więcej Polaków słucha radia w domu, wydłużenie średniego czasu słuchania
Aż 20,4 mln Polaków słucha codziennie radia. W grupie komercyjnej, czyli wśród osób w wieku 16-49 lat, radio osiąga zasięg na poziomie 70 proc., co plasuje to medium nawet przed telewizją. Mimo tak dobrych wyników, radio nie uniknęło korekty słuchalności po wybuchu pandemii, głównie przez odpływ słuchaczy, którzy słuchali radia wyłącznie w samochodzie lub wyłącznie w pracy.
W fali badania Radio Track luty-kwiecień 2020 r., obejmującej dwa pandemiczne miesiące, radia codziennie słuchało 20,4 mln osób – o 3,6 proc. mniej niż we wcześniejszej fali (styczeń-marzec 2020) i o 5,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Miejscem, w którym najwięcej osób słuchało radio stał się dom – dotychczas był to samochód. I właśnie fakt, że tak wielka rzesza ludzi (w ub.r. było to nawet 11 mln dziennie) słucha radia w samochodzie (a są tacy, którzy wyłącznie w tym miejscu), sprawiła, że radio straciło tę część słuchaczy – przez lockdown i przymusową kwarantannę ci, którzy włączali radio tylko w aucie, stracili okazję by to robić. Podobna sytuacja jest w przypadku pracy – z radia zrezygnowały osoby, które słuchały tylko w tym miejscu, a pandemia zmusiła ich do pracy z domu.
„Respondenci, pytani o powody niesłuchania radia, wskazują na pierwszym miejscu brak podróży samochodem – »zwykle słucham w samochodzie, a wczoraj nie jechałem samochodem« (72 proc. niesłuchających w marcu i kwietniu podaje ten powód) oraz nieobecność w pracy – »zwykle słucham w pracy, a wczoraj nie byłem w pracy« (52 proc.)" – mówi Anna Romaniuk, dyrektor badań radiowych w Kantar Polska, instytucie realizującym badanie Radio Track.
Wzrosła za to liczba słuchaczy radia w domu – o 700 tys. osób, co jednak nie zrównoważyło spadków w innych miejscach.
O ile zmniejszyła się liczba słuchaczy, o tyle – po wybuchu pandemii, zauważalny jest wzrost średniego dziennego czasu słuchania. Wynosi on w najnowszej fali aż 4 godz. i 25 minut – o cztery minuty więcej, niż w poprzedniej fali. Niektóre stacje zanotowały wzrosty rzędu kilkunastu minut z fali na falę.
„Nie ma żadnych oznak, by zmiany w sposobie konsumpcji radia były trwałe – są one wyłączenie pochodną zmienionych nawyków wymuszonych pandemią. Na podstawie bardzo wstępnych wyników z pierwszych dwóch tygodni maja, można liczyć na to, że już w tym miesiącu nastąpi odbicie i dwumiesięczna tendencja spadkowa zostanie odwrócona” – mówi Anna Romaniuk z Kantar Polska.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze