26.05.20, 09:43

Wracamy na plany!

Kadr z planu
Fot.: materiały prasowe

Pandemia COVID19 wstrzymała plany zdjęciowe (filmowe i reklamowe) na całym świecie. Od ponad dwóch miesięcy branża filmowej produkcji obserwuje i zgodnie mówi, że nie prędko (lub nigdy) plany będą wyglądały, jak przed koronawirusem. Artykuł Dominiki Karoń, PR Manager domu produkcyjnego ISTV Media.

18 maja br., w związku z oficjalnym wznowieniem planów filmowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało kompleksowe wytyczne i zasady, które dostępne są na www.gov.pl/web/kultura/plany-filmowe. Wcześniej - Klub Producentów Reklamowych przygotował Zasady bezpiecznej pracy na planie (z dokumentem można zapoznać się na kpr.sar.org.pl). Czy to oznacza, że wszelkie produkcje filmowe mogą już bezpiecznie wracać na plany? 

Zarówno jeśli chodzi o plany reklamowe jak i filmowe odpowiedź brzmi – tak. Ale, oprócz stosowanie przygotowanych wytycznych wszystkie zaangażowane w produkcję piony powinny zwrócić uwagę na wiele nowych czynników organizacji pracy. Głównymi powinny być: bezpieczeństwo całej ekipy, rozsądek producenta oraz świadomość zagrożenia, którą powinien mieć każdy członek planu zdjęciowego. Na co zwrócić uwagę w szczególności? Poniżej najważniejsze zagadnienia, porady, które warto zastosować.

Przygotowanie – większe zaangażowanie producenta

Zanim produkcja reklamowa wejdzie na plan zdjęciowy producent powinien koniecznie być uwzględniony we wcześniejszych rozmowach. „Jest to konieczne, aby już na tym etapie wyeliminować potencjalne zagrożenia na planie, które nieprzemyślane, mogą potem narazić klienta na dodatkowe koszty. Już na poziomie koncepcji kreatywnej można zrezygnować ze scen zbiorowych, niebezpiecznych lokacji w środku miasta lub w placówkach medycznych, które teraz są niedostępne. Teraz jest moment, kiedy klienci powinni uwzględnić w preworku domy produkcyjne. Chociaż sytuacja zmienia się szybko, jesteśmy na bieżąco i możemy wspólnie lepiej się przygotować do pracy” – mówi Kamil Janik, producent z domu produkcyjnego ISTV Media.

Na planie – więcej czasu na zapewnienie bezpieczeństwa

Scouting lokacji od tej pory będzie wyglądał inaczej – location managerowie będę zwracać uwagę na nowe aspekty: czy lokację da się ozonować, czy da się wydzielić miejsce dla koordynatora ds. sanitarnych etc. Regulamin planu, maseczki, przyłbice, rękawiczki, duże ilości płynu do dezynfekcji to od teraz podstawowe wyposażenie każdego planu. Jest istotne, aby ustalić, która ze stron zapewnia te elementy – jednak w większości przypadków będzie to po stronie produkcji.  Każdy plan powinien być zamkniętym – bez gości i odwiedzin.

Kolejna kwestia to zapewnienie na planie koordynatora ds. bezpieczeństwa sanitarnego – kogoś, kto zadba o sprawdzenie temperatury członków przed wejściem na plan, przeszkoli ekipę przed planem, sprawdzi ogólne zastosowane standardy (odległość etc.). To praca niezbędna do zachowania bezpieczeństwa i co ważne – zaangażowanie takiej osoby odpowiadającej za zdrowie na planie, powinno już odbyć się na etapie planowania przez pion produkcyjny. Z kolei samo przygotowanie wszystkich przed planem (wpuszczanie na plan, np. ustawienie specjalnego namiotu) także należy uwzględnić w harmonogramie – to wszystko trwa i zajmie czas.  

Zmieni się nie tylko przygotowanie planu, ale także jego wygląd i sposoby organizacji. Konieczne będzie ograniczenie obecności na planie nie tylko ekipy ale i (w przypadku reklamy) przedstawicieli klienta (marka, agencja). Wpuszczanie na plan poszczególnych pionów zajmie więcej czasu – światło, scenografia etc. muszą  wchodzić po sobie, czekać na swoją kolei. Montaż i demontaż planu w takiej formie z pewnością potrwa dłużej. Warto o tym pamiętać. 


Plan produkcyjny nie będzie wyglądał już jak dawniej, fot.: materiały prasowe

Scenografia, catering, transport na plan, podglądy – te wszystkie elementy warto przemyśleć wcześniej. Firmy cateringowe już dostarczają na plany indywidualne, higienicznie zapakowane i dezynfekowane boxy z posiłkami (wspólne lunche nie wrócą prędko), scenografia także już dba o dezynfekcję. Z kolei całościowa dezynfekcja planu (lokacja bądź studio) powinna przebiec bardzo szczegółowo (ozonowanie, klamki, blaty, stoły, włączniki światła etc.). Powinno się zrezygnować z wspólnego transportu. Przy ograniczonej liczbie osób na planie można mieć ze sobą kontakt za pomocą bezprzewodowego systemu komunikacji, np. reżyser, klient, agencja – mogą pracować zdalnie.   

Budżet i odpowiedzialność za plan

Odpowiedzialność za plan zdjęciowy biorą na siebie produkcja jak i klient. Producent powinien stosować wszystkie wytyczne i bardzo rygorystycznie ich przestrzegać ponieważ w tej chwili w ofercie firm ubezpieczeniowych na rynku nie ma ubezpieczenia planu od coronawirusa (choroba zakaźna). Powyższe wytyczne mogą podnieść koszt produkcji, ale wcześniej zaplanowane i rozsądnie przemyślane – nie muszą.  Oczywiście klient powinien, np. zabezpieczyć zastępstwo kluczowych  osób (reżyser, obsada) co może wiązać się z kosztami, ale jest to rozsądniejsze niż odwoływanie całego planu na wypadek kwarantanny i nieobecności, np. głównego aktora.  Wydłużenie planu także można uwzględnić już wcześniej lub szukać innych rozwiązań.

Co najważniejsze i może być podsumowaniem obecnej sytuacji, która dość gwałtownie się zmienia – należy być na bieżąco,  rozważyć możliwość przeprowadzenia testów, wiedzieć, co zrobić i jak zabezpieczyć chorego na planie (lub wykazującego symptomy), czy/kiedy zaangażować Sanepid. Ważne, aby wszyscy zaangażowani w produkcję rozsądnie i świadomie podchodzili do swojej pracy mając na uwadze zdrowie swoje i innych.


Dominika Karoń
(na zdjęciu, fot.: archiwum autorki) 
PR Manager domu produkcyjnego ISTV Media. Wcześniej w agencjach PR takich jak Garden of Words, MSLGroup, Tailor Made. Pracowała przy kampaniach m.in dla Kompanii Piwowarskiej (Lech, Redd's, Żubr, Prażubr, Tyskie), Mattel (Barbie), Tesco, Nivea i wielu innych. Od 2018 r. związana z komunikacją różnorodnych produkcji filmowych (filmy, seriale, reklamy). Współpracuje także z filmowym studiem produkcyjnym Krakow Film Klaster. 

Komentarze

Powiązane

18.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Streetcom pracuje dla marki Luksja
Streetcom zrealizuje kampanię product seeding dla marki Luksja. Działania wspierające zostały zaplanowane do końca sierpnia br.
18.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
207 reklamodawców promowało podczas EURO 2024 aż 368 marek na antenach TVP
Podczas zakończonych mistrzostw Europy w piłce nożnej, Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów komercyjnych o 12 proc. Wpływy ze sprzedaży reklam dotyczą tradycyjnych mediów jak i online.
17.07.24, 15:02
| reklama & PR » informacje
ORGANIQUE klientem agencji Trufle.PRO
Agencja Trufle.PRO rozpoczęła współpracę z polską marką kosmetyczną Organique.
17.07.24, 12:49
| reklama & PR » ludzie
Urszula Zielińska awansuje, a Bartosz Teresiak dołącza do VML
Urszula Zielińska awansowała w strukturach Client Engagement agencji VML. Do zespołu agencji dołączył Bartosz Teresiak.
16.07.24, 18:27
| reklama & PR » informacje
Justtag Group kupuje sieć Adrino
Firma Justtag Group, działająca na rynku platform data-as-a-service w regionie CEE, przejęła Adrino - sieć reklamy native. Tym samym oferta Justtag Group poszerzyła się m.in. o usługi z zakresu reklamy natywnej.
16.07.24, 15:06
| reklama & PR » informacje
Marta Kołodziejska dyrektorką marketingu i komunikacji w Savills
Savills, międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości, zatrudniła Martę Kołodziejską na stanowisku dyrektora marketingu i komunikacji. 
16.07.24, 12:54
| reklama & PR » informacje
Mam plan. Odświeżona odsłona kampanii marki Provident
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała nową, odświeżoną odsłonę kampanii „Mam plan” firmy pożyczkowej Provident. Działania reklamowe ruszyły 14 lipca br. i obejmują szerokie spektrum mediów.
16.07.24, 12:16
| reklama & PR » informacje
Hochland wybiera LUCKYYOU
Firma Hochland rozstrzygnęła przetarg na obsługę strategiczno-kreatywną na portalu LinkedIn. Do współpracy wybrała agencję marketingową LUCKYYOU.
16.07.24, 10:00
| reklama & PR » ludzie
Paulina Ciebiada awansowała w oLIVE media
Paulina Ciebiada w czerwcu br. awansowała na stanowisko content marketing specjalistki. Z agencją oLIVE media związana jest od września 2023 r. 
15.07.24, 20:30
| reklama & PR » ludzie
Dentsu Polska z nową strukturą
Grupa dentsu Polska wprowadziła zmiany w strukturze. Jak tłumaczy agencja, zmiana podyktowana jest globalną standaryzacją na wszystkich rynkach. Jedną z kluczowych zmian jest przekształcenie linii serwisowych Creative i Media & Performance w nowe obszary, określane jako praktyki – Praktyka Kreatywna i Praktyka Mediowa.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.