14.04.21, 07:00

Wavemaker: Fakty najsilniejsze w opolskim, z kolei Wiadomości na Podlasiu

Fot.: Wavemaker

Choć pandemia napędziła zapotrzebowanie na informacje, widownia głównych wydań największych programów newsowych głównych nadawców lekko skurczyła się w I kwartale br. „Wiadomości” i „Fakty” z różnym powodzeniem radzą sobie w poszczególnych województwach Polski. Program TVP najwięcej stracił w dolnośląskim, a zyskał w pomorskim, podczas gdy TVN-u – mocno tracił w lubuskim, a zyskiwał w opolskim. „Wydarzenia” Polsatu osłabiły się w minionym kwartale w większości województw, za to mocno zyskały w mazowieckim – wynika z analizy Wavemaker na podstawie danych Nielsena.

„Fakty” TVN, z blisko 23 proc. udziałem w czasie oglądania wszystkich widzów, plasują się na szczycie rankingu programów informacyjnych polskich TV, po niewielkim, 3-proc. spadku względem I kwartału 2020 r. Wicelider, „Wiadomości”, miał 21 proc. udziału, po 4 proc. spadku względem poprzedniego roku. „Z kolei Wydarzenia” Polsatu straciły 17 proc. udziału i okres styczeń – marzec 2021’ zamknęły 14,4 proc. udziałem w grupie 4+. Udziały tych programów są zbliżone w grupie 18+, podczas gry w grupie komercyjnej (16-49 lat) znacznie większa jest przewaga „Faktów” nad „Wydarzeniami” (wiceliderem) i „Wiadomościami”.

Jak wynika z analizy, flagowe programy informacyjne głównych nadawców z różnym powodzeniem radzą sobie w poszczególnych województwach Polski, gdzie Wavemaker cyklicznie analizuje ich popularność wśród dorosłych widzów (18+). Dane za I kwartał 2021 r. pokazują, że „Fakty” zyskują największy udział w opolskim (niemal 31 proc.), po sporym, 23 proc. wzroście w stosunku do poprzedniego roku. „Wiadomości” najlepszy wynik (31 proc.) osiągnęły w podlaskim, broniąc udziału z poprzedniego roku. Z kolei „Wydarzenia” swój najwyższy udział zbudowały w lubelskim – 22 proc., mimo 17 proc. spadku względem I kwartału 2020 r.

Jeśli spojrzeć na zmianę zainteresowania programami informacyjnych wśród dorosłych widzów, w przypadku „Faktów” należy zwrócić uwagę na województwa lubuskie (26 proc. spadku udziału) i opolskie (23 proc. wzrostu), w przypadku „Wiadomości” uwagę przykuwają dolnośląskie (23 proc. spadku) i pomorskie (aż 41 proc. wzrostu), a w przypadku „Wydarzeń” na podlaskie (35 proc. spadku) i mazowieckie (19 proc. wzrostu). Zbliżone trendy widać na poziomie analizy zmian średniej widowni (AMR w 18+) dla poszczególnych województw Polski – zmiany w I kwartale 2021 r. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej oznaczono na mapie niżej.

Do tej pory nasza analiza funkcjonowała głównie jako ciekawostka. Wnioski płynące z różnych zachowań widowni rozlokowanej w różnych częściach Polski trudno bowiem wykorzystać do planowania kampanii telewizyjnych. Wiele wskazuje jednak na to, że już w 2021 r. to się zmieni, a GroupM zrealizuje w linearnej TV pierwsze kampanie w modelu addressable TV, pozwalającym dotrzeć z reklamą TV do ściślej zdefiniowanych publiczności i eliminującym tzw. wastage, czyli kontakty z publicznościami nieinteresującymi danego market era” – mówi Paweł Gala, szef Wavemaker. „Badania GroupM z ub.r. jasno pokazywały, że lwia część polskich reklamodawców jest zainteresowana możliwościami tzw. telewizji targetowanej. Badani wówczas marketerzy uznali, że to rozwiązanie atrakcyjne dla wszystkich marek, nie tylko regionalnych lub niszowych. Oby więc analizy takie jak nasze podsumowanie popularności programów informacyjnych w regionach, znajdowały wkrótce praktyczne zastosowanie w planowaniu TV” – dodaje Gala.

Analiza Wavemaker na podst. danych Nielsena uwzględnia emisje premierowych wydań programów informacyjnych (z uwzględnieniem oglądania na żywo oraz odtworzeni z kolejnych dwóch dni w paśmie 18-30:20-30). W przypadku „Faktów” uwzględnione są wyniki TVN i TVN 24 BiŚ, w przypadku „Wiadomości” – TVP1 i TVP Info, a w przypadku „Wydarzeń” – Polsatu oraz Polsat News.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 17:45
| telewizja / VOD » seriale
Breslau. Pierwsza polska produkcja Disney+
Disney+ rozpoczął zdjęcia do serialu „Breslau” (tytuł roboczy), swojej pierwszej polskiej produkcji oryginalnej.
21.05.24, 14:02
| telewizja / VOD » badania rynku
Rekordowa wyniki kanałów BBC Studios w Polsce. BBC First z najwyższymi udziałami w historii
W kwietniu br. portfolio kanałów osiągnęło 0,84 proc. proc., czyli najwyższy miesięczny udział w rynku od uruchomienia pięciokanałowego portfolio w 2015 r.
21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
20.05.24, 13:42
| telewizja / VOD » seriale
Prosta sprawa. Mateusz Damięcki i Piotr Adamczyk w nowym serialu CANAL+
W serwisie CANAL+ online pojawił się pierwszy odcinek nowej polskiej produkcji „Prosta sprawa”. Najnowsza produkcja oryginalna CANAL+ to kino akcji twórców „Furiozy” oparte na bestsellerze Wojciecha Chmielarza.
20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy