25.05.21, 14:21

Janina Jankowska i Irena Piłatowska wykreślone z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Janina Jankowska i Irena Piłatowska zostały wykreślone z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory organizowanego przez Polskie Radio. Środowisko radiowe nie przebiera w słowach krytykując decyzję Agnieszki Kamińskiej, Prezes Polskiego Radia.

Ha ha ha, doczekałam się. Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucona z Polskiego Radia. Pierwszy raz w stanie wojennym, obecnie przez władze wyznaczone przez niegdysiejszego mojego opozycyjnego kolegę, Krzysztofa Czabańskiego czyli słynną panią prezes Polskiego Radia” – napisała w mediach społecznościowych Janina Jankowska. Dziennikarka w 1998 r. wymyśliła i powołała do życia dwuetapowy "Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory" skierowany do młodych reportażystów. Jak podkreśla Piłatowska, konkurs miał charakter edukacyjny. Jury wyłaniało sześciu finalistów, którzy w nagrodę uczestniczyli w seminarium reportażu. „Zwycięzca otrzymywał roczne stypendium, by pod opieką Komisji Artystycznej "stworzyć reportaż swoich marzeń", często zagraniczny. Otwierało to drogę kariery młodym dziennikarzom. Do dziś” – napisała Piłatowska. „Decyzją prezes PR Agnieszki Kamińskie ja i ostatnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu, Irena Piłatowska zostałyśmy wykreślone ze składu jury i z Komisji Artystycznej. Ostatni finalista czeka drugi rok na zaprezentowanie swojej pracy. Dziękuję kolegom, którzy nie odeszli z komisji. "Dłużej klasztora niż przeora" – napisała Piłatowska.

Na skreślenie dziennikarek z Komisji, zareagowała Anna Sekudewicz, dziennikarka i reportażystka Radia Katowice. "Jestem głęboko wstrząśnięta decyzją Polskiego Radia w wyniku, której z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory zostały wykreślone dwie moje koleżanki, wspaniałe reportażystki i długoletnie szefowe Studia Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia - Janina Jankowska i Irena Piłatowska. W 1995 roku Janina wymyśliła i powołała do życia konkurs, który przez wiele lat inspirował młodych twórców radiowych. Decyzja Polskiego Radia jest nikczemna i uważam, że właśnie tak powinno się ją nazwać. Protestując postanowiłam, że nie będę dłużej uczestniczyć w obradach tak okrojonej Komisji Artystycznej” – napisała Anna Sekudewicz w poście na Facebooku udostępnionym przez Annę Dudzińską

Janina Jankowska rozpoczęła pracę w Polskim Radiu w 1961 r. W 1982 r. została zwolniona, a do stacji wróciła dopiero w 1989 r. Przez dwa lata była wicedyrektorką Programu Pierwszego Polskiego Radia. Następnie powróciła do pracy reporterskiej, a do 2020 r. była wiceprzewodniczącą rady programowej Radia Polskiego. Z tej funkcji zrezygnowała.

Irena Piłatowska od 2004 r. była szefową Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jej reportaże były wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Dziennikarka z Polskiego Radia odeszła na emeryturę na początku 2020 r.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.