17.06.21, 08:00

Trzy materiały będą reprezentować Polskie Radio podczas Prix Europa 2021

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Podczas festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech polską radiofonię reprezentować będą trzy materiały Polskiego Radia. W gronie tym znajdują się: reportaż Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia „Historie z Budzika”, słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute” oraz audycja „Muzyka z lasu” Polskiego Radia Dzieciom.

Wśród nagrań, które będą reprezentować polską radiofonię w kategorii wydarzenia bieżące znajduje się reportaż Antoniego Rokickiego, „Historie z Budzika”. Opisuje on kulisy sprawy Polaka, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w angielskim szpitalu, gdy lekarze uznali, że nie ma szans na wyzdrowienie. „Odmiennego zdania był prof. Wojciech Maksymowicz, który zaoferował pomoc pacjentowi. Materiał pokazuje wiele aspektów tej złożonej sytuacji. Autor reportażu, Antoni Rokicki jest młodym reportażystą, a nominacja do Prix Europa jest i zasłużona i stanie się dalszym argumentem do kontynuowania sztuki opowieści radiowej” – mówi Krzysztof Gottesman, dyrektor Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute" autorstwa Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza, będzie reprezentować polską radiofonię w kategorii słuchowisko. Historia głównej bohaterki Agnieszki przenosi słuchacza do świata okrucieństwa, bólu i cierpienia. Od dziesiątego roku życia dziewczynka była gwałcona z nożem przy gardle przez swojego kuzyna. Uciekła z domu w ramiona mężczyzny, który z czasem stał się jej oprawcą. Kilka lat temu pobił ją i zgwałcił. W 2019 r. został uniewinniony. „Już po nagraniu, zastanawiałam się, jak opowiedzieć tę historię. Uznałam, że muszę to zrobić najprościej i najintymniej. Czułam, że musimy we fragmentach usłyszeć Agnieszkę, jej emocje i jej ból. Że żadna, nawet najwybitniejsza aktorka, ich nie odda” – mówi Marta Rebzda. Swoim historiami w materiale dzielą się także: Marcelina, Daria i Magda. Każda z nich doświadczyła gwałtu. Wszystkie mówią o sobie „Popsute".

Audycja o polskich piosenkach ludowych – „Muzyka z lasu”, emitowana na antenie Polskiego Radia Dzieciom, to z kolei propozycja w kategorii muzyka. Prowadzącym audycję jest multiinstrumentalista, muzyk folkowy i kompozytor, Joszko Broda. Audycja emitowana jest od 10 marca br. w każdą środę o godz. 17:15. W każdym odcinku następuje prezentacja innego utworu kultury górali z Beskidu Śląskiego, nauka tekstu, tłumaczenie i interpretacja z perspektywy dziecka. „Budując audycję kierowałem się celem, jakim jest pokazanie rodzimej kultury tradycyjnej w sposób, który może zainteresować dzieci i ich opiekunów. Na falach Polskiego Radia Dzieciom budujemy więzi kulturowe, np. tłumacząc lokalne gwary na język polski i omawiając związane z tym konteksty. Łączymy w audycji teraźniejszość z historią i budujemy w ten sposób przyszłość, opierając się na tradycji i omawiając jej konteksty w komunikatywny sposób” – mówi Joszko Broda.

Festiwal Prix Europa odbędzie się w Poczdamie i potrwa od 10 do 15 października 2021 r. Prix Europa, którego początki sięgają 1987 r., jest jednym z największych w Europie wydarzeń, podczas którego co roku nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy