21.06.21, 11:00
Bez LGBT+ nie ma PoLski. Kampania społeczna mediów Agory i MullenLowe Warsaw
19 czerwca br., w dniu warszawskiej Parady Równości, ruszyła kampania społeczna realizowana wspólnie przez Gazeta.pl, Wyborcza.pl, „Gazetę Wyborczą”, TOK FM i tokfm.pl, stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz agencję MullenLowe Warsaw – pomysłodawcę akcji. Idea kreatywna kampanii i główny przekaz opierają się na „wykluczeniu” liter: L, G, B i T z tekstów na portalach i w serwisach internetowych, na pierwszych stronach gazet oraz w mediach społecznościowych. Twórcy akcji chcą w ten sposób pokazać, że „Bez LGBT+ nie ma Polski”.
Organizatorzy akcji wierzą, że polska kultura bez społeczności nieheteronormatywnej nie byłaby pełna. Z okazji Parady Równości z logotypów i stron Gazeta.pl, Wyborcza.pl, „Gazety Wyborczej” i tokfm.pl zniknęły litery L, G, B i T, symbolizując wykluczenie tych osób ze społeczeństwa. Litery zostały usunięte z samego rana 19 czerwca i powróciły dopiero po starcie parady. Wydana tego dnia „Gazeta Wyborcza” została wydrukowana bez liter G, B i T w logo. Dodatkowo, w wymienionych mediach opublikowane zostały materiały dotyczące sytuacji osób nieheteronormatywnych w Polsce.
„W kampanii chcieliśmy podkreślić, że osoby nieheteronormatywne są nieodłączną częścią Polski i społeczeństwa, dlatego prowokacyjnie usunęliśmy z polskiego języka litery L, G, B i T” – mówi Marcin Nowak, Dyrektor Kreatywny w agencji MullenLowe Warsaw. „W ten sposób udowodniliśmy, że bez nich Polska nie jest kompletna. Jest uboga i ułomna. Jest „Poską”. To kampania patriotyczna, bo nasze dziedzictwo narodowe, z którego jesteśmy tak dumni, jest efektem różnorodności polskiego społeczeństwa. Nie zgadzamy się na zawłaszczenie Polski przez jedną grupę społeczną. Polska jest Polską tyko wtedy, kiedy jest w niej miejsce dla wszystkich Polaków” – dodaje Nowak.
„Media Agory są bardzo zaangażowane w walkę o równe prawa wszystkich, w tym grup dyskryminowanych i osób nieheteronormatywnych”– wyjaśnia Wiktoria Beczek, powołana koordynatorka treści dotyczących różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl. „Akcją, tworzoną wspólnie przez kilka redakcji, chcemy pokazać, że społeczeństwo, kultura czy dziedzictwo nie są pełne, gdy wykluczymy z nich jakąś grupę. Sytuacja osób nieheteronormatywnych jest w Polsce dużo trudniejsza niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, dlatego wierzymy, że trzeba się angażować i przeciwdziałać homofobi” – dodaje Beczek.
„Ta współpraca jest dla mnie istotna także z powodów prywatnych, bo sama należę do społeczności LGBT+. Duże poczucie bezpieczeństwa dawał mi zawsze klimat panujący we wszystkich mediach Agory, którego podstawą są równość i szacunek dla różnorodności. W „Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM bardzo dbamy o widoczność społeczności LGBT+, bo rozumiemy, że jest ona fundamentem bezpieczeństwa i akceptacji. Naszą wspólną misją jest wspieranie mniejszości oraz walka o prawa człowieka. Do zobaczenia na Paradzie” – mówi Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego „Wyborczej” i szefowa Wyborcza.pl.
„Wspieranie i promowanie zasady „równości w różnorodności” TOK FM uważa za swoje główne zadanie. Tematyka równościowa i prawa osób LGBT+ regularnie poruszane są na naszej antenie, a sobotnia akcja to kolejna okazja, by pokazać, jak ważna to sprawa” - mówi redaktor naczelna TOK FM Kamila Ceran.
Komentarze