23.06.21, 08:00

Nowa Biała. Tragiczny pożar w centrum uwagi mediów [raport]

"Gazeta Krakowska" w sieci informuje o pomocy dla pogorzelców
Fot.: materiały własne

Media od 19 czerwca br. na bieżąco relacjonują tragiczny w skutkach pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie).

Pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie) pojawił się po godz. 18.00. Media bardzo szybko zareagowały na to wydarzenie i uruchomiły specjalne wydania programów, mimo że w pobliżu nie było praktycznie ekip reporterskich. Największym wyzwaniem dla mediów był początkowo brak oficjalnych informacji oraz dość ogólnikowe i krótkie depesze. Dość szybko informacje o pożarze trafiły na paski stacji informacyjnych.

TVN24 na kilkanaście minut przed emisją zapowiadał wydanie specjalne programu, które ruszyło o godz. 21.00. Gospodarzem programu był Piotr Jacoń. Stacja z braku własnego sygnału z miejsca wydarzenia posiłkowała się na początku przede wszystkim streamingiem i zdjęciami „Tygodnika Podhalańskiego”. Na antenie pojawiły się rozmowy telefoniczne, m.in. z sołtyską Nowej Białej. Materiały własne z terenu pojawiły się dużo później na antenie stacji. Wydarzenie ustąpiło na dłuższą chwilę, m.in. programowi „Strefa Kibica” (tego dnia rozgrywano mecz Polska-Hiszpania). Program na żywo trwał tego dnia dłużej. W kolejnych dniach stacja relacjonuje na bieżąco sprawy związane z pożarem.

Również kanał TVN INFO przerwał szybko swój normalny program. Stacja posiłkowała się również zdjęciami z sieci, m.in. nagraniami z drona zamieszczonymi na YouTube. Specjalne pasmo wypełniły rozmowy, relacje i opinie. Z opóźnieniem rozpoczął się program „W tyle wizji”. Do końca dnia był to obok meczu piłkarskiego najważniejszy punkt programu stacji. W kolejnych dniach relacje z Nowej Białej pojawiały się bardzo często zarówno w kanale informacyjnym, jak i „Wiadomościach” (TVP1).

Także Polsat News przerwał swój normalny program. Stacja także na początku posiłkowała się nagraniami zewnętrznymi. Gospodynią pasma była Joanna Wrześniewska, która rozmawiała na antenie z przedstawicielami władz, a także ekspertami na temat pożaru. Temat powraca w kolejne dni do Polsatu News, a dziennikarze przedstawiają, m.in. skalę zniszczeń i potrzeb mieszkańców wsi.

Temat pożaru był także jedynką dla RMF FM, najchętniej słuchanej rozgłośni w Małopolsce. Od tej informacji zaczynały się m.in. „Fakty” o godz. 20.00 czy 21.00. Wiadomości o pożarze szybko też trafiły na stronę internetową RMF24.pl i od tego czasu sukcesywnie są na niej publikowane. Stacja wieczorem nie uruchomiła specjalnego wydania w swoim internetowym kanale informacyjnym.

Specjalnego programu nie przygotował kanał TVP Kraków. Nie zdecydowano się też na retransmisję programu TVP INFO dotyczącego wydarzeń w Nowej Białej. Informacje o pożarze trafiły oczywiście do kolejnych wydań serwisu „Kronika”. Wydarzenie w późniejszym czasie zostało wyeksponowane na stronie internetowej kanału.

Również specjalnego programu nie emitowało Radio Kraków. Informacja trafiła na czołówkę serwisów informacyjnych, m.in. o godz. 22.00. Serwisant Maciej Skowronek odsyłał na stronę internetową stacji, jednak tam w uruchomionej relacji na żywo do godz. 22.00 pojawiły się zaledwie cztery krótkie zdania, w tym jedno powtórzone. Dopiero po godz. 22.00 zamieszczano krótkie informacje. W kolejnych dniach informacja o ogromie tragedii została wyeksponowana na stronie internetowej na specjalnym czerwonym pasku. Informacje o skutkach wydarzenia pojawiają się zarówno w serwisach informacyjnych jak i pasmach programowych rozgłośni.

Obszernie pożar opisywała i relacjonował „Tygodnik Podhalański”. To właśnie ze zdjęć tej redakcji korzystali nadawcy telewizyjni. W swoim serwisie internetowym TP od soboty informuje non stop o skutkach pożaru, a także o akcji na początku gaszenia, a teraz porządkowania terenu.

Informacje o pożarze eksponowane są również przez inne media lokalne, np. „Gazetę Krakowską” zarówno w wersji papierowej jak i internetowej. I tak, w poniedziałek na okładce pisma pojawił się jeden duży artykuł w całości poświęcony tragedii w Nowej Białej. Również we wtorek był to temat z okładki. To samo lotnicze zdjęcie z okładki „GK” pojawiło się na okładce poniedziałkowego „Dziennika Polskiego”. Podobny tekst tego samego autora trafił na jedynkę obu gazet. Na poniedziałkowej okładce „DP” pojawiło się także drugie zdjęcie – tym razem z politykami – z Mateuszem Morawieckim, Premierem RP i Łukaszem Kmitą, wojewodą, którzy przybyli na miejsce pożaru.


Poniedziałkowa okładka "Gazety Krakowskiej", fot.: Polska Press


Poniedziałkowa okładka "Dziennika Polskiego", fot.: Polska Press

Komentarze

Powiązane

13.01.25, 06:00
| radio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
07.01.25, 09:59
| radio » informacje
Zmiany w RMF24. Piotr Salak gospodarzem poranka i Rozmowy o 7:00
Zmiany w ramówce internetowego Radia RMF24. Piotr Salak będzie gospodarzem poranka w Radiu RMF24 oraz prowadzącym „Rozmowę” o 7:00. Dziennikarz zastąpi Tomasza Terlikowskiego, który dotychczas prowadził poranne pasmo, a teraz przejmuje „Poranną rozmowę” w RMF FM.
06.01.25, 23:04
| radio » ludzie
Ewa Świstuniuk Prezesem Zarządu Radia 357
Od 1 stycznia br. zarząd Radia 357 pracuje w nowym składzie. Pracami zarządu Radia 357 kieruje Ewa Świstuniuk. Członkami zarządu pozostają: Aneta Kowalska, Agnieszka Szwajgier oraz Marcin Cichoński. Dotychczasowy prezes zarządu Paweł Sołtys pozostaje w radiu, obejmując funkcję szefa teamu strategicznego.
04.01.25, 12:18
| radio » ludzie
Patryk Fabisiak wydawcą w Radiu RMF24
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Patryk Fabisiak, który objął stanowisko wydawcy w internetowym Radiu RMF24.
03.01.25, 08:00
| radio » ludzie
Michał Krasoń warszawskim reporterem RMF FM
W grudniu 2024 r. do redakcji „Faktów RMF” (Grupa RMF) dołączył Michał Krasoń, który został warszawskim reporterem stacji.