07.08.21, 21:00
#RówniTeraz. Aktywizująca akcja Ofeminin.pl i Forbes Women Polska
Akcja #równiteraz to kolejny etap, po inicjatywie #nieczekam107lat, kampanii poświęconej uświadamianiu problemu nierówności płci. Przez osiem miesięcy Ofeminin.pl oraz Forbes Women będą podpowiadać i odnajdywać z gronem ekspertów, rozwiązania niwelujące nierówności w życiu prywatnym i zawodowym; w sierpniu – nierówność w przywództwie, we wrześniu – nierówność w pracy, w październiku – nierówność w seksie.
Jak podkreśla redakcja, kampania #nieczekam107lat uświadomiła, że potrzeba ponad wieku na wyrównanie szans kobiet w Polsce. „To na nas mediach, ale i firmach, leży szczególna odpowiedzialność” - mówi Olga Korolec, Group Sustainability Director w Ringier Axel Springer Polska. „Powinniśmy być w awangardzie działań, takich jak sprawiedliwość płacowa, obowiązkowe szkolenia z zakresu nieświadomych uprzedzeń oraz wprowadzać rozwiązania, które pomogą zapewnić kobietom równe szanse. Musimy szczególnie dbać o tę grupę, a ona wciąż boryka się z wieloma problemami. Ludzie są gotowi na zmiany. A marki i firmy mają do odegrania kluczową rolę w budowaniu społeczeństwa, które służy wszystkim” – dodaje Korolec.
„Akcja #równiteraz ma służyć wszystkim kobietom, które usłyszały w dzieciństwie, że nie powinny wspinać się po drzewach” – wyjaśnia Karolina Gołuchowska, p.o. redaktorka naczelna Ofeminin.pl. „Wszystkim, które nie były traktowane poważnie w pracy, chociaż miały największe kompetencje. Tym, które przetrwały przemoc seksualną i które słyszały, że są zołzami, mimo że były po prostu asertywne. Mogłabym wymieniać w nieskończoność, ale przekaz jest jeden. Wyrównajmy wreszcie boisko do gry. To się po prostu opłaca. Wszystkim” – dodaje Gołuchowska.
Dodatkowo, jak podkreśla Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”, zniechęcanie młodych dziewcząt do kariery w STEM (z ang.- science, technology, engineering, mathematics), uprzedzenia przy rekrutacji, a wreszcie kara za macierzyństwo, czyli pay gap oraz szklany sufit, to zjawiska, które nie tylko utrudniają realizowanie się na polu zawodowym, ale czasem skutkują nawet wykluczeniem z rynku pracy. „Nowocześni pracodawcy to tacy, którzy nadążają nie tylko za postępem technologicznym, ale i za zmianami społecznymi i pokoleniowymi” – dodaje Aleksandra Karasińska.
Akcję #równiteraz wspierają partnerzy merytoryczni i ich eksperci: UN Global Compact Network Poland - partner strategiczny oraz Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Fundacja Kosmos dla dziewczynek, ASHOKA, Fundacja Sexed.pl, a także Koalicja Okresowa.
Komentarze