09.08.21, 07:00

Projekt Cyfrowizja VI: Polsat najwyżej ocenianą telewizją naziemną, wciąż duże zapotrzebowanie na dokumenty

Fot.: Wavemaker

Debiut nieźle ocenianej TVP Dokument nie nasycił w pełni zainteresowania kategorią ‘factual’ wśród widzów TV naziemnej. Multipleks marzeń Polaków tworzą międzynarodowe kanały filmowe i dokumentalne, które widzowie umieściliby w ofercie naziemnej telewizji najchętniej zamiast TV Trwam oraz kanałów Telewizji Polskiej notujących najsłabsze wyniki w historii badania – wynika z Projektu Cyfrowizja VI, cyklicznego badania Wavemaker.

Polscy telewidzowie deklarują spore zadowolenie z oferty naziemnej TV – ponad połowa jest przekonana, że oferta bezpłatnej TV zawiera ciekawe kanały (56 proc.), stacji jest więcej niż kilka lat temu (69 proc.) i można je oglądać w wysokiej jakości (60 proc.) – wynika z analizy wyników Projektu Cyfrowizja VI, cyklicznego badania agencji Wavemaker identyfikujące postawy odbiorców płatnej i naziemnej telewizji.

Dokument wciąż deficytowy

Widzowie gorzej oceniają konkretne składniki oferty – jak wybór programów sportowych, serialowych czy filmowych. I w tych kategoriach widzą też największe zapotrzebowanie na uzupełnianie oferty programowej naziemnej telewizji. Dokumenty, polskie i zagraniczne filmy oraz seriale tworzą czołówkę ‘deficytowych’ wciąż, z perspektywy odbiorców naziemnej telewizji, kategorii w ofercie NTC. Kategoria dokumentów po raz pierwszy wybiła się na pierwsze miejsce w rankingu widzów, detronizując filmy. Mogło się tak stać m.in. dlatego, że w obszarze seriali czy filmów widzowie coraz częściej znajdują alternatywne kanały ich dystrybucji (serwisy streamingowe).

Najlepiej ocenianymi kanałami NTC są wśród widzów wciąż największe stacje komercyjne – Polsat i TVN – zbliżony odsetek widzów, co w poprzedniej fali badania uznaje je za raczej lub bardzo ciekawe. Spadły natomiast wskazania dla głównych kanałów Telewizji Polskiej, zajmujących dopiero 18. (TVP 2) i 24. (TVP1) miejsce w rankingu 32 zbadanych w Projekcie Cyfrowizja kanałów naziemnych.


Fot.: Wavemaker

Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę – dodajmy, że kanały oceniały osoby, które znają daną stację. W przypadku Anteny – co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, co ciekawe stację lepiej znają odbiorcy płatnej TV.

Kanały premium brylują w multipleksie marzeń

Multipleks marzeń polskich telewidzów tworzą tradycyjnie międzynarodowe kanały premium. Widzowie najchętniej umieściliby w ofercie bezpłatnej TV takie marki jak HBO, Discovery, Canal+ i National Geographic. A co gdyby uzupełnienie multipleksów było możliwe kosztem kanałów nadających obecnie w naziemnej telewizji? W takim scenariuszu mocno ucierpiałoby portfolio publicznego nadawcy. Aż sześć z 10 najczęściej wskazywanych przez widzów do usunięcia kanałów to stacje Telewizji Polskiej. Są to najgorsze dla nadawcy wyniki w historii badania Projekt Cyfrowizja.


Fot.: Wavemaker

Jednak jak wynika z badania, wciąż dla kilkunastu procent widzów główne anteny TVP są tymi, których najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty multipleksów. To daleko za Polsatem czy TVN (oba komercyjne kanały mają 34 proc. tak przywiązanych odbiorców), ale nadal TVP2 i TVP1 stanowią mocną „drugą ligę” takiego rankingu, wraz z TVN7, TVP Sport i TV Puls.

Brak edukacji

Jak podkreśla Wavemaker, dane z Projektu Cyfrowizja VI dowodzą potrzeby działań informacyjnych związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnego. Zaledwie co czwarty telewidz ma świadomość planowanych zmian w sposobie nadawania naziemnej TV i przejścia na standard DVB-T2 / HEVC. Wśród tych osób blisko 60 proc. twierdzi, że jest na to technicznie przygotowana. Najmniej takich osób jest jednak wśród odbiorców wyłącznie naziemnej telewizji, a więc tych, których problem dotyczy. Tu niespełna 4 na 10 osób świadomych planowanych zmian ma przekonanie, że ich dekoder i telewizor spełniają wymagania nowego standardu.

O badaniu:
Badanie Projekt Cyfrowizja VI Wavemaker realizował na próbie 1535 Polaków z dostępem do internetu metodą CAWI pod koniec czerwca 2021 r.

Komentarze

Powiązane

08.09.24, 20:59
| telewizja / VOD » informacje
TVP INFO wprowadza nowe programy informacyjne i format Kwiatki polskie
Od 9 września br. TVP INFO wprowadza nowości w swojej ofercie. „14:30” i „Panorama” mają być obszernymi blokami newsów, a „Polska o poranku” oraz „Polska nocą” ma być dynamicznym, codziennym przeglądem najważniejszych informacji ze wszystkich regionów kraju.
07.09.24, 14:11
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Katarzyna Kwiatkowska w kolejnej kampanii Marki Netia
Netia w nowej odsłonie „olimpijskiej” kampanii ATL (m.in. TV, OOH, internet) wspiera sprzedaż oferty dostępu do Internetu do 300 Mb/s za 25 zł miesięcznie przy zakupie pakietu: światłowód, TV S 4K, dostęp do serwisu Max.
06.09.24, 14:20
| telewizja / VOD » badania rynku
Blisko 4 mln widzów meczu Szkocja – Polska w Telewizji Polskiej
Polska reprezentacja piłki nożnej zwycięstwem nad Szkotami w Glasgow zainaugurowała rozgrywki Ligi Narodów 2024/25. Transmisję meczu w TVP1 i TVP Sport oglądało ponad 3 mln widzów. Kolejne 500 tys. osób śledziło rozgrywkę poza domem. Była to najliczniej oglądana pozycja dnia.
06.09.24, 10:20
| telewizja / VOD » seriale
Wichrowe wzgórza, Minuta ciszy, Kawa z kardamonem i Profilerka. Premiery seriali w TVP1
W piątek, 6 września br. w TVP1 zadebiutują dwa seriale: turecka telenowela „Wichrowe wzgórza” i polska „Minuty ciszy” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Dzień później Jedynka pokaże ukraiński serial kostiumowy „Kawę z kardamonem” i kryminał pt. „Profilerka”.
05.09.24, 17:58
| telewizja / VOD » ludzie
Agnieszka Prachniak awansowała w TVP Sport. Została Zastępcą Dyrektora ds. Programowych
Na początku września br., Agnieszka Prachniak objęła funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Programowych w TVP Sport. Odpowiada za kształtowanie oferty programowej kanału i kontynuuje pracę nad rozwojem treści sportowych TVP w internecie.
05.09.24, 10:31
| telewizja / VOD » seriale
30 lat Mody na sukces w polskiej telewizji. Specjalny maraton produkcji i programy w ViDocTV
30 lat temu na antenie TVP1 pokazano pierwszy odcinek amerykańskiej telenoweli „Moda na sukces”. 5 września br. ViDoc TV zaprezentuje maraton z serialem oraz specjalne okolicznościowe programy.
04.09.24, 13:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Ruszyła loteria interaktywnego serialu Miłość za wszelką cenę (TV4)
UNIQUE ONE przygotowała ogólnopolską loterie promocyjną dla widzów interaktywnego serialu rozrywkowego pt. „Miłość za wszelką cenę” (TV4) wykorzystującą kody QR wyświetlane na żywo w czasie emisji serialu.
04.09.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Obserwator Gospodarczy Strefy Biznesu. Nowy program Strefy Biznesu
Redakcja serwisu „Strefa Biznesu” (Polska Press Grupa), rozpoczęła emisję nowego programu wideo "Obserwator Gospodarczy Strefy Biznesu".
03.09.24, 16:01
| telewizja / VOD » informacje
Poznajmy się na nowo! Kampania wizerunkowa Telewizji Polskiej
Po okresie zmian, Telewizja Polska chce budować bliskość z widzami oraz zrozumienie ich codziennego życia i emocji. Celem nowej kampanii wizerunkowej TVP jest zjednoczenie Polaków niezależnie od ich poglądów i pokazanie, że publiczny nadawda jest miejscem dla wszystkich.
03.09.24, 14:00
| telewizja / VOD » informacje
BBC Player w ofercie CDA Premium
Od 1 września br., usługa BBC Player została udostępniona w ramach CDA Premium. To efekt nawiązania współpracy między BBC Studios i CDA.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.