03.09.21, 07:00
Wolfgang Laskowski (CDA): Telewizja w naszym modelu jest uzupełnieniem głównej oferty
Rozmowa z Wolfgangiem Laskowskim, Pełnomocnik Zarządu ds. rozwoju usług i rzecznikiem prasowym CDA SA, m.in. o uruchomieniu usługi CDA TV i sytuacji na rynku płatnych serwisów VOD.
Kuba Wajdzik: CDA uruchomiło usługę CDA TV. Co skłoniło firmę do zaoferowania usługi telewizji w modelu OTT?
Wolfgang Laskowski: To jest naturalne rozszerzanie naszych usług, zdecydowanie ewolucja niż rewolucja. Walczymy, jak każdy z naszych konkurentów, o uwagę widza i staramy się, by nasza oferta była jak najbardziej atrakcyjna. Poza tym, mimo rosnącej z roku na rok popularności platform VOD, grupa widzów oglądających regularnie lub tylko od czasu do czasu telewizję wciąż jest spora. Telewizja w naszym modelu jest uzupełnieniem naszej głównej oferty, czyli filmów na żądanie.
KW: Czym CDA TV będzie się różnić od innych tego typu usług na rynku?
WL: Wydaje mi się, że nie ma drugiej takiej platformy VOD w Polsce, która równolegle oferuje również możliwość oglądania telewizji. Są oczywiście różnego rodzaju łączone oferty, ale nie ma platformy stricte VOD oferującej także bogaty pakiet telewizji. To co nas jeszcze wyróżnia, to możliwość łatwego włączania i wyłączania usług. Nie trzeba, jak w przypadku większości sieci kablowych, podpisywać długotrwałych umów z których nie można zrezygnować lub rezygnacja jest bardzo trudna. U nas użytkownik sam decyduje w okresie jednego miesiąca, czy chce dalej korzystać z usług, czy chce sobie zrobić krótszą lub dłuższą przerwę. Z perspektywy widza ma to kapitalne znaczenie, bo nie trzeba się wiązać z dostawcą na długi czas i można samemu, płynnie decydować o tym co się chce oglądać.
KW: Od wielu lat słyszymy głosy o końcu telewizji. Ten koniec wciąż nie nadchodzi, ale zmienia się forma dystrybucji sygnału. Czy telewizja wciąż ma świetlaną przyszłość przed sobą?
WL: O przyszłość telewizji od dawna spierają się eksperci rynku i nie chciałbym do tej dyskusji dołączać. Oczywiście, że telewizja w modelu jaki znaliśmy kilkanaście lat temu raczej nie ma już prawa bytu, ale też i żadnego końca bym się nie doszukiwał. Faktem natomiast jest, że zarówno telewizja, jak i VOD, ale też gry, serwisy społecznościowe itp., itd. walczą o to samo, czyli o uwagę widza i jego czas, a dla wielu stacji telewizyjnych przyzwyczajonych do swojej dominującej roli w przeszłości to wciąż sytuacja nowa i niekomfortowa.
KW: Jakie wyzwania zatem stoją przed operatorami telewizji streamingowej? Wchodzą do użycia coraz to nowe standardy jakości….
WL: Największe wyzwanie, to jak powiedziałem wcześniej, walka o czas wolny użytkownika. Nowe standardy jakości to tylko kwestia technologiczna, prędzej czy później każdy musi się dostosować, ale w tym nie upatrywałbym największych wyzwań. Największym wyzwaniem jest przekonanie do siebie widza i sprawienie, żeby został na dłużej.
KW: Na koniec chciałem zapytać o CDA Premium. Branża jest głównie skupiona na Netliksie i ostatnio na Viaplay… Jak radzi sobie Wasza platforma?
WL: Radzimy sobie bardzo dobrze, co ma odzwierciedlenie w naszych raportach giełdowych. Jako jedna z niewielu, czy może raczej jedyna, platform VOD w Polsce regularnie pokazujemy nie tylko wyniki finansowe, ale też ilu mamy płacących użytkowników. A gdyby kierować się tylko ruchem na stronie www, to wg Megapanelu jesteśmy drugim najpopularniejszym serwisem w Polsce, zaraz po Netflixie, który jest przecież globalnym gigantem. To świetny wynik.
Co oczywiście nie oznacza, że sytuacja na rynku VOD jest łatwa. Nie, nie jest, a konkurencja między platformami robi się coraz większa i nabiera rozpędu. Termin „wojen streamingowych” nieźle oddaje sytuacje na rynku. W dłuższej perspektywie trudno będzie taki stan rzeczy utrzymać, prędzej czy później zacznie dochodzić do przejęć i fuzji. Znowu wracamy do tego, co mówiłem wcześniej: czas widza, a także jego portfel, nie są z gumy.
KW: Wielkimi krokami zbliża się jesień, wszystkie telewizje i platformy zbroją się do walki o widzów. Jakie zatem plany programowe ma CDA Premium?
WL: Tak, jesień i zima to zwyczajowo najlepszy czas dla serwisów takich jak CDA Premium. Dni są krótsze, pogoda nie rozpieszcza, więcej czasu spędza się w domach, co oczywiście pozytywnie przekłada się na wyniki platform VOD. My regularnie pozyskujemy nowe licencje i powiększamy naszą bibliotekę filmów. Tej jesieni, oprócz premier w CDA Cinema, czyli naszego „kina w domu” - przypomnę, w ramach CDA Cinema prezentujemy niepokazywane dotąd w Polsce filmy - dodamy też bardzo dużo filmów już granych w kinach, ale które z całą pewnością bardzo spodobają się naszym widzom. Na pewno będzie co oglądać!
KW: Dziękuję za rozmowę.
Konsultant w obszarze public relations i public affairs oraz szeroko pojętej komunikacji marketingowej firm. Od lat doradza menedżerom i przedstawicielom zarządów w budowaniu strategii e-marketigowych i PR-owych. Realizował projekty dla kilkudziesięciu spółek z obszaru nowych technologii, reklamy i mediów cyfrowych oraz e-commerce. W 2008 r., jako
przedstawiciel jednego z polskich serwisów społecznościowych, brał udział w pracach Unii Europejskiej mających na celu stworzenie kodeksu dobrych praktyk chroniących niepełnoletnich użytkowników mediów społecznościowych. Pełni funkcję przedstawiciela zarządu ds. rozwoju usług (właściciela serwisu CDA.pl i usługi CDA Premium) i jest jej rzecznikiem prasowym.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertę
Komentarze