13.10.21, 08:00
Radio Track jednym z największych badań radia w Europie
Badanie słuchalności radia w Polsce prowadzone jest zgodne ze standardami stosowanymi w większości krajów europejskich. Obecnie w Europie zdecydowanie dominuje metoda Day After Recall (DAR), realizowana zarówno na największych, jak i na niewielkich rynkach radiowych. W Polsce DAR uzupełniany jest panelem dzienniczkowym.
Po publicznych głosach krytykujących badania radiowe prowadzone w Polsce, głos zabrał ich organizator. Jak informuje Komitet Badań Radiowych, Day After Recall (CATI, CAPI) jest obecnie najpopularniejszą metodą badań radia w Europie stosowaną na wiodących rynkach radiowych, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Portugalii, Grecji, a także w Czechach, Słowacji i Bułgarii oraz na Ukrainie i Łotwie. W krajach skandynawskich badania DAR współistnieją z badaniami pasywnymi, służąc do pomiaru słuchalności stacji lokalnych i regionalnych. Z kolei na pięciu europejskich rynkach (Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Węgry, Finlandia) funkcjonują badania dzienniczkowe: papierowe, CAWI, mobile. Islandia i Szwajcaria prowadzą wyłącznie badania pasywne.
„Radio Track jest jednym z największych badań radia w Europie, gdyż co miesiąc realizowane jest na próbie siedmiu tysięcy respondentów. Jest także największym, prowadzonym w sposób ciągły, badaniem w Polsce, które od ponad 20 lat dostarcza informacji o rodzimym rynku radiowym, zarówno ogólnokrajowym, jak i regionalnym i lokalnym” – mówi Jan M. Kujawski, główny konsultant Komitetu Badań Radiowych.
Na czym polega badanie Day After Recall?
Jak przypomina KBR, badanie Radio Track prowadzone jest zgodne ze standardami stosowanymi w większości krajów europejskich. Day After Recall (DAR - pytanie o dzień poprzedni) czyli metoda telefonicznych wywiadów, umożliwia zmierzenie słuchalności na małych rynkach. W krajach skandynawskich badania telefoniczne współistnieją z badaniami pasywnymi, bo służą tam one właśnie do pomiaru słuchalności stacji lokalnych i regionalnych.
Na czyje zlecenie bada się radio?
Badanie Radio Track jest realizowane przez instytut Kantar Polska na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, który skupia cztery grupy radiowe. Łącznie ci nadawcy reprezentują 172 stacje radiowe. Do prac KBR zapraszani są regularnie jako obserwatorzy przedstawiciele Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni PR.
Ile osób objętych jest badaniem Radio Track?
Pod względem liczebności próby Radio Track jest jednym z największych badań radiowych w Europie i największym w ogóle, realizowanym w sposób ciągły, badaniem w Polsce. W badaniu Radio Track wielkość rocznej próby Day After Recall wynosi 84 tys., natomiast panel dzienniczkowy realizowany jest na próbie 7 tys. Jak podkreśla KBR, kwestionariusz badania w żaden sposób nie faworyzuje żadnej z rozgłośni - pytania zadawane są w oparciu o kompletną listę stacji ułożoną w sposób losowy.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze