13.10.21, 08:00

Radio Track jednym z największych badań radia w Europie

Metody badań radia w Europie
Fot.: materiały prasowe

Badanie słuchalności radia w Polsce prowadzone jest zgodne ze standardami stosowanymi w większości krajów europejskich. Obecnie w Europie zdecydowanie dominuje metoda Day After Recall (DAR), realizowana zarówno na największych, jak i na niewielkich rynkach radiowych. W Polsce DAR uzupełniany jest panelem dzienniczkowym.

Po publicznych głosach krytykujących badania radiowe prowadzone w Polsce, głos zabrał ich organizator. Jak informuje Komitet Badań Radiowych, Day After Recall (CATI, CAPI) jest obecnie najpopularniejszą metodą badań radia w Europie stosowaną na wiodących rynkach radiowych, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Portugalii, Grecji, a także w Czechach, Słowacji i Bułgarii oraz na Ukrainie i Łotwie. W krajach skandynawskich badania DAR współistnieją z badaniami pasywnymi, służąc do pomiaru słuchalności stacji lokalnych i regionalnych. Z kolei na pięciu europejskich rynkach (Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Węgry, Finlandia) funkcjonują badania dzienniczkowe: papierowe, CAWI, mobile. Islandia i Szwajcaria prowadzą wyłącznie badania pasywne.

„Radio Track jest jednym z największych badań radia w Europie, gdyż co miesiąc realizowane jest na próbie siedmiu tysięcy respondentów. Jest także największym, prowadzonym w sposób ciągły, badaniem w Polsce, które od ponad 20 lat dostarcza informacji o rodzimym rynku radiowym, zarówno ogólnokrajowym, jak i regionalnym i lokalnym” – mówi Jan M. Kujawski, główny konsultant Komitetu Badań Radiowych.

Na czym polega badanie Day After Recall? 

Jak przypomina KBR, badanie Radio Track prowadzone jest zgodne ze standardami stosowanymi w większości krajów europejskich. Day After Recall (DAR - pytanie o dzień poprzedni) czyli metoda telefonicznych wywiadów, umożliwia zmierzenie słuchalności na małych rynkach. W krajach skandynawskich badania telefoniczne współistnieją z badaniami pasywnymi, bo służą tam one właśnie do pomiaru słuchalności stacji lokalnych i regionalnych.

Na czyje zlecenie bada się radio?

Badanie Radio Track jest realizowane przez instytut Kantar Polska na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, który skupia cztery grupy radiowe. Łącznie ci nadawcy reprezentują 172 stacje radiowe. Do prac KBR zapraszani są regularnie jako obserwatorzy przedstawiciele Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni PR.

Ile osób objętych jest badaniem Radio Track? 

Pod względem liczebności próby Radio Track jest jednym z największych badań radiowych w Europie i największym w ogóle, realizowanym w sposób ciągły, badaniem w Polsce. W badaniu Radio Track wielkość rocznej próby Day After Recall wynosi 84 tys., natomiast panel dzienniczkowy realizowany jest na próbie 7 tys. Jak podkreśla KBR, kwestionariusz badania w żaden sposób nie faworyzuje żadnej z rozgłośni - pytania zadawane są w oparciu o kompletną listę stacji ułożoną w sposób losowy.

Komentarze

Powiązane

18.09.24, 07:30
| radio » informacje | prasa » informacje
Pomagamy razem. Grupa ZPR Media organizuje akcję charytatywną dla powodzian
Pod hasłem „Pomagamy razem” redakcje Grupy ZPR Media organizują w 19 miastach w całej Polsce zbiórkę darów dla powodzian. Za transport darów odpowiada partner akcji – firma InPost.
17.09.24, 22:25
| radio » ludzie
Piotr Daniluk rzecznikiem prasowym Polskiego Radia
Piotr Daniluk został szefem Public Relations i rzecznikiem prasowym Polskiego Radia.
17.09.24, 12:11
| radio » informacje | prasa » informacje
Trwa zbiórka Fundacji Radia ZET na rzecz osób dotkniętych powodzią. Media Grupy Agora wspierają akcję
15 września br. Fundacja Radia ZET uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w powodzi. Do akcji włączyły się wszystkie media Grupy Agora. “Wyborcza”, Gazeta.pl, AMS, Helios, Next Film oraz wszystkie stacje radiowe Grupy Eurozet kierują swoich odbiorców do jednej zbiórki.
17.09.24, 09:25
| radio » informacje
Raporty powodziowe Polskiego Radia trzy razy dziennie w podcastach
W odpowiedzi na oficjalne ogłoszenie - pierwszego w historii Polski - stanu klęski żywiołowej, Polskie Radio uruchamia serię podcastów dotyczących zmieniającej się sytuacji powodziowej na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kolejne odcinki będą udostępniane trzy razy dziennie.
16.09.24, 17:15
| radio » informacje
Trzy nowe podcasty w ofercie Czwórki
Radiowa Czwórka przygotowała nowe podcasty, które są dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz w serwisach streamingowych. W ofercie znalazły się trzy propozycje: „Głosówka”, „Parami” i „Z biegiem lat”.
16.09.24, 10:09
| radio » informacje
Zmiany w jesiennej ramówce Dwójki
16 września br., rusza jesienna ramówka Drugiego Programu Polskiego Radia w której znajdą się nowe audycje autorskie, transmisje koncertów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, poranki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz kameralistyka w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.
16.09.24, 06:30
| radio » informacje
Fundacja Radia ZET rusza ze zbiórką charytatywną dla powodzian
Fundacja Radia ZET uruchomiła 15 września br. zbiórkę charytatywną na pomoc dla powodzian.
14.09.24, 16:36
| radio » informacje
Sytuacja powodziowa w centrum uwagi mediów (raport)
Ulewne opady deszczu spowodowały w wielu miejscach kraju zagrożenie podtopieniami i powodziami. Media na bieżąco przekazują odbiorcom najważniejsze informacje. AKTUALZIACJA - PONIEDZIAŁEK, 16.09.2024 r.
13.09.24, 16:15
| radio » informacje
Radio Andrychów czeka na wydanie koncesji. Nie będzie zakończenia emisji Radia AM Andrychów
W Andrychowie zostanie uruchomiona nowa rozgłośnia radiowa – Radio Andrychów. W wakacje KRRiT podjęła decyzję o udzieleniu koncesji Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie na nadawanie lokalnego programu.
12.09.24, 13:52
| radio » informacje
Muzyka w mediach – czy wszystko gra? Panel Trójki na Great September
Trójka przygotowała panel „Muzyka w mediach – czy wszystko gra?” na Great September w Łodzi. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 18.10.24

Rozwiązanie konkursu.

do 18.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 17.10.24

Do zdobycia jeden album.

Polecamy
Konferencje

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.