04.12.21, 13:11
Pamiętniki Osób LGBTQIA+ na antenie TOK FM
W niedzielę, 5 grudnia br. na antenie Radia TOK FM, a dzień później na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM pojawi się cykl „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia” w wersji audio. W publikacji głos zabierają osoby niehetero- i niecisnormatywne, opowiadając swoje historie. Za ten projekt badawczy i wydawniczy odpowiadają Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, a TOK FM jest jego partnerem.
Sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce jest alarmująca - tak wskazują, m.in. raporty polskich organizacji LGBT+ i ranking ILGA-Europe. Polska zajmuje w nim od 2020 r. ostatnie miejsce wśród krajów UE, które dokumentują sytuację osób LGBT+ w Polsce. Eksperci i ekspertki zwracają uwagę na fakt, że doświadczenie potocznej homo- i transfobii splata się w Polsce z systemową instytucjonalną dyskryminacją przeciwko osobom LGBT+.
W czerwcu 2020 r. działająca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ ogłosiła we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie konkurs na pamiętniki osób nieheteronormatywnych i niecisnormatywnych.
„Decydując się na ogłoszenie konkursu na "Pamiętniki Osób LGBTQIA+", chcieliśmy, aby wybrzmiały głosy, których często nie słychać, mieliśmy nadzieję dotrzeć do historii nigdy wcześniej nieopowiedzianych, na które nie ma miejsca w oficjalnym kanonie doświadczeń. Efekt konkursu nas zaskoczył, otrzymaliśmy ponad 180 nadesłanych prac” – mówi Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji.
Mała antologia, opublikowana w internecie - na stronie Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, zawiera 18 wybranych historii. W marcu 2022 r. do księgarni trafi zaś większy wybór. Oprócz tego pamiętniki będą dostępne również w formie audialnej.
Cykl emitowany będzie przez dwa tygodnie
Przez dwa tygodnie, zaczynając od 5 grudnia, codziennie późnym wieczorem na antenie Radia TOK FM będzie można usłyszeć wybór kilkunastu pamiętników. Wszystkie części cyklu zostaną udostępnione w aplikacji TOK FM i na stronie tokfm.pl/pamietniki od 6 grudnia.
„Na antenie TOK FM często poruszamy podobne tematy, opierając się na badaniach, raportach czy ocenach ekspertów. "Pamiętniki Osób LGBTQIA+” odsłaniają wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, ale i wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce. Tymi audio pamiętnikami oddajemy im głos” - mówi Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej, dyrektor publicystyki TOK FM.
Cykl „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała Antologia” zrealizowało Studio Plac. Swoich głosów użyczyli: Klara Bielawka, Zofia Domalik, Ewa Telega, Piotrek Polak, Marcin Bosak oraz Krzysztof Ogłoza. Pomysłodawczynią cyklu jest Katarzyna Szustow – gospodyni niedzielnej audycji „Lepiej późno niż wcale”, która koncentruje się na kulturze LGBTQ+ nieprzerwanie od 2006 r. Redakcja oraz skróty: Katarzyna Dudzińska i Łukasz Mikołajewski.
Radio TOK FM jest partnerem całego projektu.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyOd wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Komentarze