10.12.21, 18:00

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Faktach RMF FM

Logo RMF FM
Fot.: materiały prasowe

W poniedziałek, 13 grudnia br. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia nadane zostaną specjalne wydania „Faktów RMF FM” realizowane na żywo jednocześnie ze studia w Krakowie i miejsc najważniejszych wydarzeń związanych z rocznicą.

Rano od 6.00 do 9.00 w „Faktach RMF FM” dziennikarze odwiedzą Warszawę i miejsca, gdzie zapadały decyzje polityczne i rozkazy dowodzącego stanem wojennym generała Wojciecha Jaruzelskiego. Gościem będzie Chris Niedenthal. Jako fotoreporter był świadkiem najważniejszych chwil polskiej historii od lat 70. To jego zdjęcie zrobione 40 lat temu przed ówczesnym kinem Moskwa jest symbolem tego „Czasu Apokalipsy” w Warszawie.

W „Porannej Rozmowie w RMF FM” Robert Mazurek porozmawia z Zofią i Agnieszką Romaszewskimi. Matka i córka opowiedzą o historii sprzed 40 lat. Zofia Romaszewska – Dama Orderu Orła Białego, spikerka pierwszej audycji konspiracyjnego Radia „Solidarność”. Agnieszka Romaszewska – po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Była jedną z najmłodszych internowanych przez komunistyczne władze.

Fakty nie tylko z Krakowa i Warszawy

Po południu 13 grudnia w RMF FM od 15:00 do 18:00 „Fakty” współprowadzone będą z Katowic. Dziennikarze będą przed kopalnią „Wujek”, w miejscu pamięci poświęconemu dziewięciu górnikom, którzy zginęli od kul milicjantów. Przypomniane zostaną ofiary stanu wojennego, a swoimi wspomnieniami podzielą się uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat. Gościem będzie, m.in. Czesław Kłosek, jeden z czterech górników, postrzelonych podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” 15 grudnia 1981 r. w Jastrzębiu Zdroju. Do dziś w kręgosłupie Kłoska tkwi kula wystrzelona przez jednego z zomowców.

Dziennikarze RMF FM porozmawiają również z uczestnikami najdłuższego strajku stanu wojennego. Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało w kopalni „Piast” w Bieruniu. Protest zakończyli dopiero 28 grudnia 1981 r. Uczestników tego strajku reporterzy zapytają o święta spędzone wtedy pod ziemią w „Piaście”.

Cykl multimedialnych rocznicowych materiałów poświęconych stanowi wojennemu pojawi się również w portalu RMF24.pl.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.