27.01.22, 13:09

Akwarystyczne hobby - dlaczego warto je podjąć i od czego zacząć?

Fot.: materiały prasowe

Akwarystyka nie bez powodu jest popularna i uważa się ją za zajęcie niezwykle pasjonujące. Możemy obserwować trend wśród znajomych i bliskich, że większość z nas czuje się dobrze i najlepiej odpoczywa podczas kontaktu z przyrodą. Na łonie natury uspokajamy się, oddychamy głębiej i aż chce się nam żyć. Nie o każdej porze roku mamy możliwość wybrania się w plener.

Pomysł domowego akwarium może pojawić się wówczas, gdy bardzo nam, lub naszym dzieciom zależy na posiadaniu pupila, jednak wiemy, że pies lub kot będą zbyt absorbujące. Rybki akwariowe są ciche, nie niszczą sprzętów, nie wymagają ustawicznej pielęgnacji i opieki. I nie alergizują. Z drugiej strony jednak odpowiedzialność, skrupulatność i obowiązkowość są niezbędne także akwaryście. Rozwijanie takich cech charakteru jest dobre, zwłaszcza, gdy rybki są w domu z inicjatywy dzieci. Młodzi ludzie, pielęgnując i obserwując kwitnące życie w akwarium, uczą się, że wszystko wymaga nakładu pracy i systematyczności. Dodatkową zaletą wodnego świata w domu jest jego kojące, uspokajające i wyciszające działanie. Delikatny szum w zbiorniku, piękne, ruchliwe, kolorowe ryby i falujące rośliny - wszystko to niemal hipnotyzuje, a na pewno relaksuje.

Akwarystyczne hobby - wciąga!

Akwarystyka nie bez powodu jest popularna i uważa się ją za zajęcie niezwykle pasjonujące. Możemy obserwować trend wśród znajomych i bliskich, że większość z nas czuje się dobrze i najlepiej odpoczywa podczas kontaktu z przyrodą. Na łonie natury uspokajamy się, oddychamy głębiej i aż chce się nam żyć. Nie o każdej porze roku mamy możliwość wybrania się w plener. Ludzie zatem uprawiają ogródki przydomowe, stawiają rośliny doniczkowe na parapetach okien, przygarniają psy, koty, chomiki, a nawet jaszczurki i żółwie. Część osób pragnących posiadać wycinek natury we własnym domu decyduje się na akwarium. Stworzenie odpowiedniego ekosystemu dla grupy roślin i zwierząt wodnych, fascynująca przygoda z naśladowaniem przyrody, to naprawdę niesamowite przeżycia. Każde akwarium jest inne, a gdy stworzysz swoje pierwsze, będziesz chciał je ulepszać, poprawiać, wzbogacać, a później zapewne - założyć kolejne.

Akwarystyczne hobby - początki

W dobrych sklepach akwarystycznych, w tym internetowych, znajdziesz całe gotowe zestawy niezbędne do założenia akwarium. Na początku swojej drogi nie porywaj się na osobne dobranie każdego elementu wyposażenia zbiornika. Najważniejsze kwestie to:

  • umiejscowienie akwarium,
  • odpowiednio stabilne podłoże,
  • podłoże odporne na działanie wody,
  • dobranie zbiornika większego, co najmniej 54-litrowego,
  • zakupienie akwarium w zestawie z odpowiednim oświetleniem, termostatem i filtrem.

Miejsce na akwarium musi być optymalnie wyznaczone. Przede wszystkim stanowisko nie może być mocno oświetlone - powoduje to bowiem rozrost szkodliwych i szpecących glonów. Miejsce musi być bezpieczne, tak by zbiornika nie potrącić i nie uszkodzić, nie zrzucić z szafki. Szafka pod akwarium musi być mocna, gdyż zbiornik z całym ekwipunkiem to waga przynajmniej kilkudziesięciu kilogramów. Dodatkowo - blat, czyli podłoże, na którym stoi akwarium powinno być odporne na działanie wody. Ważne jest też to, by zbiornik postawić w miejscu dogodnym do jego pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że nasze pierwsze akwarium nie może być małe - niewielkie ekosystemy są dużo trudniejsze w utrzymaniu i wbrew pozorom ich prowadzenie wymaga sporego doświadczenia i wiedzy.

Na początku naszej drogi z akwarystycznym hobby należy, jak pisaliśmy wyżej, zdać się na gotowy zestaw akwariowy, obejmujący komplet sprzętu niezbędnego do hodowli rybek. Eksperymenty w momencie, gdy nie znamy się dobrze na przedmiocie, mogą oznaczać niepotrzebną śmierć rybek, nasze rozczarowanie i ostateczne zniechęcenie do nowego hobby.

Jeśli masz wątpliwości, jak ugryźć temat pierwszego akwarium, nie wahaj się czytać jak najwięcej o akwarystyce, a także pytaj ludzi, którzy długo siedzą w temacie. Albo związani są z nim zawodowo. Sklepy akwarystyczne z prawdziwego zdarzenia, takie jak Akwarium24, zatrudniają osoby do obsługi klienta, które w każdej sytuacji doradzą ci i pomogą dokonać właściwego wyboru. 

Które zwierzęta mogą koegzystować? Jaka temperatura dla twoich ryb jest optymalna? Jakie będzie najlepsze podłoże i rośliny? Jak intensywne ma być światło, jaki filtr założyć? Jaką karmę kupić i jak często podawać ją rybom? A co z czyszczeniem zbiornika?

Na te i inne pytania odpowie wam każdy pracownik dobrego sklepu akwarystycznego. Życzymy udanej przygody z akwarystyką!

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.