03.02.22, 08:00

Podsumowanie 2021 r.: Ewelina Puławska (Good One PR)

Ewelina Puławska, fot.: Konrad Werkowicz

Rok 2021 był czasem pełnym wyzwań, na co bez wątpienia miała wpływ dalsza, utrzymująca się pandemia. Miniony rok w branży public relations dla portalmedialny.pl podsumowuje Ewelina Puławska z Good One PR.

Ważne zmiany

Badania zespołu EXACTO potwierdzają, że branża public relations odbudowuje stabilność pomimo kryzysu pandemicznego. W 2020 roku uczyliśmy się pracy zdalnej oraz hybrydowej. Dla wielu firm, nawet w naszej branży, była to nowość. Zaskoczeni zmianą wymuszoną przez pandemię próbowaliśmy sprawnie odnajdywać się w nowej rzeczywistości. W minionym roku taki rodzaj pracy stał się już standardem. Standardem, który został udoskonalony i przyjęty jako nowa norma.

Jednocześnie poprawie uległa komunikacja wewnętrzna w firmach, która w obecnej sytuacji wymagała odświeżonego podejścia i sięgnięcia po nowe narzędzia. W tym pomogła transformacja cyfrowa, która znacznie przyspieszyła w polskich firmach. Pandemia nadała jej najwyższy priorytet i nauczyła nas, że aby odnieść sukces trzeba być nie tylko skupionym na kliencie, ale również otwartym na zmiany.

Nowe zjawiska/ zaskoczenia

Rynek influencer marketingu rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Wzrasta liczba kampanii realizowanych we współpracy z twórcami internetowymi oraz jakość oferowanych świadczeń. Jednocześnie mega- i makro-influencerzy zaczęli tracić zainteresowanie marek na rzecz mikro- i nano-influencerów. Priorytetem dalej jest autentyczność, zaangażowana społeczność oraz odpowiednie dopasowanie.

W 2021 roku działaniom influencerów przyjrzał się UOKiK. Urząd chce uporządkować rynek materiałów sponsorowanych – sprawdzać, czy twórcy odpowiednio oznaczają treści reklamowe i nie wprowadzają swoich odbiorców w błąd. Obecnie nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i już widać pierwszą znaczącą zmianę w tym zakresie – influencerzy zdecydowanie częściej w widoczny sposób oznaczają materiały tworzone we współpracy z markami. UOKiK sprawdzi również, czy influencerzy promują oszustwa typu scam. Twórcy mają bowiem wpływ na zachowanie i zdrowie psychiczne swoich odbiorców, dlatego tak ważne jest, by wykorzystywali to w dobrym celu. Oceniam to jako ważny krok w stronę profesjonalizacji rynku.

Rozczarowania

Zdecydowanie rozczarowaniem ubiegłego roku była komunikacja związana ze szczepieniami przeciw COVID-19 oraz nieudolna walka z fake newsami, których było szczególnie dużo w tym temacie. Edukowanie społeczeństwa powinno być tu priorytetem. Niestety, patrząc na to, ile osób jest zaszczepionych w Polsce i jak bardzo te liczby odbiegają od innych krajów Europy, oceniam te działania komunikacyjne jako największe rozczarowanie ubiegłego roku.

W tym kontekście warto wspomnieć również o bardzo silnym i zaangażowanym ruchu antyszczepionkowym, który często może być wyzwaniem dla osób odpowiadających za wizerunek marek.

Good One PR 

2021 rok był dwunastym rokiem funkcjonowania naszej agencji na rynku i drugim w nowej, pandemicznej rzeczywistości. W dalszym ciągu łączyliśmy pracę zdalną z kreatywnymi spotkaniami w biurze, gdzie oprócz rozmów przy kawie mogliśmy wymienić się pomysłami i dobrą energią. Praca zespołowa i zrozumienie potrzeb klienta są dla nas kluczowe.

Cieszą przetargi wygrane w ubiegłym roku, m.in. dla marek Coccodrillo, firmy Glosel (marki Bee.pl oraz TaniaKsiazka.pl) czy HempKing, a jeszcze bardziej – kolejny rok działań z naszymi dotychczasowymi klientami, jak m.in. Wurth Polska, Manufaktura Czekolady Chocolate Story, Kontigo, Speedmail, Novakid czy BookEdit. Zrealizowaliśmy kilka współprac projektowych oraz kolejny rok z rzędu prowadziliśmy działania pro bono dla Fundacji Kultury bez Barier. 

Nasz zespół powiększył się o kolejnych świetnych specjalistów. 2020 rok kończyliśmy w dziewięcioosobowym zespole, dziś tych osób jest już 12. Niemniej ważny jest rozwój w samej agencji. W 2021 roku w strukturach firmy awansowały następujące osoby: Ewelina Jaskuła oraz Ilona Rutkowska objęły stanowiska Account Manager, Jakub Macyszyn został Account Executive, a Grzegorz Koper oraz Anna Bukowska Junior Account Executive. 

Nagrody branżowe

W 2020 roku mieliśmy swój debiut w największym konkursie branży PR – Złote Spinacze. W ubiegłym roku kolejny raz wzięliśmy w nim udział oraz zgłosiliśmy realizowaną przez nas słodką kampanię crowdfundingową Las Vegan’s. Została ona nagrodzona Złotym Spinaczem w kategorii „sektor spożywczy” oraz Brązowym Spinaczem w „PR finansowy i relacje inwestorskie”. Z kolei w nowym konkursie branżowym PR Wings zdobyła I miejsce w kategorii „efektywność roku” oraz wyróżnienie w kategorii „PR innowacja roku – kampania następnej generacji”. To wspaniałe docenienie naszej pracy przez niezależne grono ekspertów branży public relations.

W badaniu Kantar Polska nadal jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji, gdzie w wymiarze ogólnym klienci doceniają szczególnie standard obsługi, współpracę z nami oraz media relations. I oby tak zostało!

Ewelina Puławska

Account Director w Good One PR. Z branżą public relations związana od blisko 10 lat. Posiada bogate doświadczenie w realizacji kompleksowych kampanii komunikacyjnych. Dotychczas pracowała dla polskich i zagranicznych marek, w tym m.in. dla GO Sport, Subway, Easy Forex, Fundacja Integracja, Intrum Justita, Centrum Odszkodowań DRB, Ultimo, Würth Polska czy Bobby Burger. Jest absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Od maja 2019 r. jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

Komentarze

Powiązane

19.07.24, 11:30
| reklama & PR » informacje
Agnieszka Sienkiewicz w spocie reklamowym Bioliq
Marka Bioliq rozpoczęła nową kampanię reklamową. W spocie marki wystąpiła Agnieszka Sienkiewicz.
19.07.24, 10:30
| reklama & PR » informacje
Nie rozczarujesz się! Mars Wrigley z kampanią reklamową batonu lodowego Snickers
Ruszyła szeroko zasięgowa kampania batonów lodowych Snickers. Mars Wrigley prezentuje spoty reklamowe utrzymane w wakacyjnym klimacie.
19.07.24, 09:30
| reklama & PR » informacje
STS przedłużył kontrakt sponsorski z Koroną Kielce
STS i Korona Kielce kontynuują współpracę. Umowa będzie obowiązywać do końca sezonu 2024/2025 z możliwością przedłużenia na kolejne lata. 
19.07.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Energa Obrót z kampanią świadomościowo-produktową. Moc równowagi w Twoim ekosystemie
Energa Obrót rozpoczęła 15 lipca br. nową kampanię świadomościowo-produktową pod hasłem Moc równowagi w Twoim ekosystemie.
19.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | reklama & PR » informacje
Polsat Box Go promuje swoją ofertę w nowej kampanii
Ruszyła kampania reklamowa promująca ofertę Polsat Box Go. Użytkownicy mogą zyskać dostęp do 140 kanałów telewizyjnych. 
19.07.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
Hand Made stworzył kampanię dla Monster Munch
Agencja Hand Made realizuje loterię dla Monster Munch, marki z portfolio Lorenza. Hasło akcji to “Rower dobry dla ducha”.
 
18.07.24, 19:21
| reklama & PR » informacje
PZU Sponsorem Oficjalnym 81. Tour de Pologne
PZU został Sponsorem Oficjalnym tegorocznej edycji Tour de Pologne, w tym klasyfikacji górskiej. Firma wspiera także Tour de Pologne Junior. 
18.07.24, 17:44
| reklama & PR » informacje
Green Caffè Nero promuje letnią ofertę
Marka Green Caffè Nero wystartowała z działaniami reklamowymi, które mają promować letnią ofertę kawiarni. Działania promocyjne obejmują spot reklamowy emitowany w sieci kin niezależnych oraz działania digitalowe. Motywem przewodnim kampanii jest lato w mieście.
18.07.24, 15:30
| reklama & PR » informacje
Tak smakuje kino. Kampania Cinema City na Spotify
Polski oddział Aleph Group (dawniej Httpool by Aleph) przygotował z myślą o Spotify kampanię pt. „Tak smakuje kino” dla Cinema City.
18.07.24, 11:30
| reklama & PR » ludzie
Agata Bieniek awansowała zarządzanie polskim zespołem marketingu Bolt
Agata Bieniek objęła stanowisko Marketing Manager Bolt w Polsce i zarządza zespołem marketingu w polskiej siedzibie firmy oraz odpowiada za lokalne działania marki.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.