08.02.22, 07:00

Podsumowanie 2021 r.: Alicja Stojek (DevaGroup)

Alicja Stojek, fot.: materiały prasowe

2021 rok na rynku reklamy i digital marketingu dla portalmedialny.pl podsumowuje Alicja Stojek, SEO Specialist (DevaGroup).

Za nami kolejny rok, który przyniósł ze sobą wiele ciekawych kreacji marketingowych oraz kilka bolesnych porażek. To także kolejny rok, który przeżyliśmy w cieniu pandemii, która (chcąc nie chcąc) miała duży wpływ na całe nasze życie oraz wiele branż, w tym także marketingową. Co wydarzyło się na rynku reklamy i w branży digital marketingu w ubiegłym roku? Zapraszam Was na moje krótkie podsumowanie ubiegłorocznych trendów!

Wejście do świata online 

Po pełnym niepewności roku 2020, kiedy to większość naszych aktywności przeniosła się do świata online, rok 2021 był właściwie jego kontynuacją. Zmieniło się całkowicie postrzeganie pracy i nauki zdalnej, przyzwyczailiśmy się do załatwiania większości spraw bez wychodzenia z domu i zakupów przez internet. Wszystkie firmy, które w porę zareagowały na ten trend i przeniosły swoje działania do internetu mogą spokojniej patrzeć w przyszłość. Mowa tu przede wszystkim o sklepach internetowych i serwisach streamingowych ale nie tylko. Okazało się, że wiele branż może z powodzeniem przenieść swoją działalność do internetu i prowadzić online szkolenia czy eventy.

Automatyzacja i personalizacja 

Wraz ze wzrostem zainteresowania usługami online wzrosło zapotrzebowanie na automatyzowanie pewnych działań. Stąd też dynamiczny rozwój takich narzędzi jak np. chatboty, z którymi można “porozmawiać” i załatwić proste sprawy w urzędzie, sklepie internetowym czy w banku. 

Mimo coraz większej skalowalności i automatyzacji działań marketingowych można zaobserwować wyraźny trend personalizacji komunikatów reklamowych. Marki zdają sobie sprawę, że strategia oparta na reklamie “dla każdego” już się nie sprawdzi. Teraz liczy się precyzyjne dotarcie do konsumenta z przekazem, który go interesuje. Przewagę mają tutaj kanały digital marketingu, gdzie można bardziej spersonalizować przekaz w oparciu o dane dotyczące wcześniejszych wyszukiwań i zainteresowań użytkowników.

W zamian za naszą prywatność w sieci otrzymujemy dopasowany do nas przekaz reklamowy, lecz i takie działania mogą niedługo zostać utrudnione, m.in. poprzez wycofanie third-part cookies, które profilowały użytkowników.

Zaufanie i zaangażowanie

Jak zatem marki radziły sobie z dotarciem do użytkowników w poprzednim roku? Mając do wykorzystania tak wiele kanałów, jak SEO, reklamy Google i Facebook Ads, e-mail i content marketing wygrał ten, kto zadbał o spójny wizerunek w sieci. Coraz częściej mówi się także jak istotne jest zaufanie do marki, które łatwo stracić poprzez, np. zły dobór influencerów promujących produkty lub brak transparentnych działań. Konsumenci cenią sobie także marki, które angażują się w sprawy społeczne czy działają na rzecz ekologii. Lecz i tutaj łatwo spaść z piedestału, gdy klienci odkryją, że takie działania prowadzone są tylko i wyłącznie na pokaz. 

Co słychać w SEO?

Podobne trendy, które widoczne są w całej branży marketingu zauważyć można w pozycjonowaniu stron internetowych. Mimo automatyzacji pewnych procesów, jak np. rozwój narzędzi do tworzenia treści widoczny jest duży zwrot w stronę użytkownika i jego wygody. Długo wyczekiwana aktualizacja Page Experience, skupia się na wskaźnikach Core Web Vitals, które mają największy wpływ na na wygodę korzystania z witryny internetowej:

LCP - wyrenderowanie największego elementu (tekst, obrazek).

FID - czas do pierwszej interakcji ze stroną.

CLS - suma niespodziewanych przesunięć elementów na stronie.

źródło: http://bit.ly/web-vitals

Rok 2021 obfitował w aktualizacje głównego rdzenia algorytmu - Core Update, które nie pozwalały specjalistom SEO na nudę. Pierwsza aktualizacja miała miejsce na początku czerwca, a druga - w listopadzie. Core Update sprawdza dopasowanie witryn internetowych do słów kluczowych i weryfikuje podstawowe wskaźniki SEO. 

W międzyczasie Google wypuścił także aktualizację dotyczącą wykrywania spamu na stronach internetowych (Spam Update) oraz analizy linków przychodzących (Link Spam Algorithm Update). W sierpniu Google zmienił także sposób generowania title w SERP, częściowo nadpisując tagi ustawione przez administratorów stron. Aktualizacja miała na celu lepsze dobieranie tytułów wyświetlanych w wyszukiwarce. 

Podsumowanie

Branża marketingu i reklamy, zarówno tradycyjnej jak i digital nie zna stagnacji. Zmiany społeczne oraz technologiczne wymusza na specjalistach konieczność kreatywnego myślenia i elastycznego podejścia. Tak samo było w ubiegłym roku i z pewnością trend ten się utrzyma. Najważniejsze, co jako marketerzy możemy zrobić to trzymać rękę na pulsie i uczyć się obserwując zarówno sukcesy jak i porażki innych marek.

Alicja Stojek

SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka dobrych książek i jogi.

Komentarze

Powiązane

12.07.24, 13:30
| reklama & PR » ludzie
Michał Wilczyński dyrektorem sprzedaży w iPoster
Do iPoster, właściciela i operatora sieci Digital Out-Of-Home w segmencie galerii handlowych, dołączył Michał Wilczyński, który objął stanowisko dyrektora sprzedaży. W iPoster będzie odpowiadał, m.in. za tworzenie oraz realizację strategii sprzedażowej i marketingowej spółki.
12.07.24, 12:30
| reklama & PR » informacje
Hochland z billboardem sponsorskim. Ma dotrzeć do prawie 8 mln osób w grupie docelowej
Hochland w lipcu i sierpniu br. zamierza promować swoje produkty, wykorzystując do tego billboard sponsorski.
12.07.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Kampania pieczywa BIO Piekarni Cukierni Putka na EKO wiatach AMS
Do swojej kampanii sieć piekarni Putka wykorzystuje certyfikowane EKO wiaty AMS na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie i Łodzi.
12.07.24, 07:30
| reklama & PR » ludzie
Jakub Zajdel w zespole New Business Development Committee IPREX
Jakub Zajdel, CEO more communications agency dołączył do New Business Development Committee w globalnej sieci IPREX. W latach 2020-2022 pełnił on funkcję EMEA President organizacji.
11.07.24, 20:30
| reklama & PR » informacje
Miej na to Magne B6 Forte. Kampania Sanofi ma skupiać się na edukacji zdrowotnej
Sanofi, we współpracy z FCB Health Spark, uruchomiło nową kampanię „Miej na to Magne B6 Forte”. Akcja ma skupiać się na edukacji zdrowotnej.
11.07.24, 19:00
| reklama & PR » informacje
Alior Bank nawiązał współpracę z Narodową Drużyną Esportową
Alior Bank staje się oficjalnym sponsorem Narodowej Drużyny Esportu. Wcześniej bank wspierał akademickie eventy.
11.07.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
ASAP&ASAP przygotowała kampanię dla Compeed
Agencja ASAP&ASAP opracowała kampanię dla marki Compeed, (Perrigo Poland). Akcja potrwa dwa miesiące.
11.07.24, 14:45
| reklama & PR » informacje
Streetcom przygotuje kampanie dla 4 marek BUNGE: Eleplant, Finuu, Wawrzyniec i Smakowita
Streetcom przygotuje i zrealizuje kampanie influencerskie dla czterech marek BUNGE: Eleplant, Finuu, Wawrzyniec oraz Smakowita. W ramach umowy, agencja ma przeprowadzić akcje do końca 2024 r.
11.07.24, 12:15
| reklama & PR » informacje
Weber Shandwick promuje stolicę Łotwy
Agencja Weber Shandwick Poland została wybrana przez Agencję Inwestycji i Turystyki Rygi do zrealizowania kampanii promującej Rygę.
11.07.24, 11:00
| reklama & PR » informacje
No-Spa Max z kampanią „Bycie kobietą nie musi boleć” od Publicis Worldwide
Publicis Worldwide przygotowała kampanię dla No-Spa Max, która ruszyła 1 lipca br. Hasło akcji to „Bycie kobietą nie musi boleć”.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.