01.04.22, 13:05

Lojalność klientów e-commerce - jak ją zwiększyć?

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Jaka jest najstarsza rada, która dotyczy każdego rodzaju biznesu? Utrzymać lojalnych klientów wokół siebie, aniżeli gonić za nowymi. 

Lojalność jest bardzo ważna, ponieważ pozwala utrzymać zysk na odpowiednim poziomie. Zupełnie inaczej jest w przypadku nowych klientów, którzy mogą kupić coś tylko raz ze względu na niższą cenę jakiegoś produktu. Powracający klient jest łatwiejszy w pozyskaniu i przeciętnie wydaje znacznie więcej niż nowy. Co powinniśmy zrobić i o co zadbać, aby klient wracał do zakupów w naszym sklepie?

  • Świetna i priorytetowa obsługa klienta
  • Rekomendacje produktów powinny być spersonalizowane
  • Poprawa obsługi sklepu (UX)
  • Programy lojalnościowe dla klientów

Zadbaj o świetną obsługę klienta

Jak możesz pokazać swoim klientom, że Ci na nich zależy? Dopracuj najważniejszą usługę sklepu - obsługę klienta. Złe doświadczenia z obsługą, zniechęcają ludzi do ponownego zakupu w danym sklepie. Najnowsze badania wśród konsumentów sugerują, że blisko 70% z nich kupuje w sklepach z dobrą obsługą klienta (szczególnie tam, gdzie zostali potraktowani bardzo dobrze). Zadowoleni klienci często polecają sklep z dobrą obsługą klienta.

Co jednak udoskonalenie obsługi klienta powinno oznaczać? Głównie pomoc klientom. Klienci często się o coś pytają i potrzebują pomocy. Szybka odpowiedź na ich pytania gwarantuje zadowolenie i podnosi sprzedaż w sklepie. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszej obsłudze klientów, zadających naprawdę podstawowe pytania, zainteresuj się modułem Chatbot - znajdziesz go m.in. na stronie https://x13.pl/.

Rekomendacje dla produktów

Klient czuje się dobrze, gdy widzi, że rekomendowane przez sklep rzeczy trafiają w jego gusta. Sprawia to wrażenie, jakoby sklep znał jego potrzeby i traktował go w sposób indywidualny. Oferty produktów spersonalizowanych pod klientów, skłaniają ich do większych i częstszych zakupów.

Skąd jednak masz wiedzieć, co dany klient lubi lub co chciałby kupić? Z pomocą przychodzą pozyskane wcześniej informacje z poprzednich zakupów w Twoim sklepie lub poza nim - np. wyszukania w Google. Warto też dbać o media społecznościowe - buduj solidne profile klientów. Pamiętaj jednak o ochronie danych osobowych (RODO).

Popraw wygodę obsługi sklepu (UX) 

Zadbaj nie tylko o atrakcyjny wygląd sklepu, ale także o jego łatwą nawigację i obsługę. Postaraj się, aby poszczególne elementy strony nie rozpraszały uwagi klientów. Nawigacja po sklepie ma być bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Wybór produktu i jego zakup powinien być jak najbardziej zminimalizowany - zrób opcję zakupu jako gość, bez konieczności rejestracji konta w sklepie. Warto podpiąć różne moduły umożliwiające większą integrację platformy sklepowej z system płatności lub wysyłką - np. prestashop api. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie dostawca jest elastyczny pod względem oferowanych płatności. Sprawdź, czy moduł pozwala na płatność kartą, szybkimi przelewami, Blikiem, Apple Pay, Google Pay itp. Możesz skorzystać też z oferty odroczonych płatności z serwisów Paypo.pl i Twisto.pl.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 18.10.24

Rozwiązanie konkursu.

do 18.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 17.10.24

Do zdobycia jeden album.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Od wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.