30.05.22, 19:00
Projekcja inspirowana serialem Stranger Things na murach Wawelu
26 maja br. o godz. 23:00, tuż przed premierą pierwszej części „Stranger Things 4”, na murach Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się projekcja inspirowana serialem Netflix, która w metaforyczny sposób zaprezentowała ponowne otwarcie portalu do Drugiej Strony.
Odkąd w 1983 r. w Hawkins w stanie Indiana dziewczynka o imieniu Jedenastka otworzyła portal między Hawkins i Drugą Stroną (przerażającym alternatywnym wymiarem, który istnieje pod powierzchnią miasteczka), podobne portale zaczęły otwierać się w innych, najbardziej niespodziewanych miejscach. 26 maja można je było zobaczyć także w naszym świecie. Z okazji premiery "Stranger Things 4" portale pojawiły się w słynnych miejscach w 14 krajach - w tym na murach krakowskiego Wawelu. To wydarzenie stanowi część globalnego projektu i zostało zainaugurowane projekcją na Empire State Building w Nowym Jorku. Następnie wrota do Drugiej Strony otworzyły się m. in. w Australii, Indiach, Indonezji, Japonii, Malezji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej czy Hiszpanii.
Wybór Wawelu nieprzypadkowy
Wawel został wybrany nieprzypadkowo - to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w Polsce. Mury obronne zamku można postrzegać jako symboliczną granicę między światem baśni i legend, m.in. o smoku wawelskim, a światem zewnętrznym, co nasuwa naturalne skojarzenia z portalem do serialowej Drugiej Strony, który jest przejściem ze świata realnego do innego wymiaru.
Partnerem wydarzenia w Krakowie był Festiwal Muzyki Filmowe współorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Pierwsza część „Stranger Things 4” jest od 27 maja dostępna w serwisie Netflix.
O czym opowiada serial „Stranger Things”?
Serial „Stranger Things” to sentymentalna podróż do lat 80. Jego akcja rozgrywa się w pozornie zwyczajnym Hawkins w amerykańskim stanie Indiana. Pewien chłopiec dosłownie rozpływa się w powietrzu, a jego przyjaciele, rodzina i lokalna policja, którzy próbują dociec prawdy, zostają wplątani w niewiarygodnie tajemniczą intrygę. W ich, jak mogłoby się wydawać, nudnym miasteczku czai się przerażająca nadprzyrodzona siła. Nie brakuje w nim też tajnych eksperymentów rządowych i niebezpiecznego portalu, który łączy nasz świat z potężnym mrocznym królestwem. Przyjaźnie zostaną wystawione na próbę, a w życiu niektórych mieszkańców Hawkins, w samym miasteczku i najprawdopodobniej na całym świecie zajdą nieodwracalne zmiany.
Od premiery w 2016 r. okrzyknięty mianem globalnego fenomenu serial „Stranger Things” zdobył ponad 65 nagród i 175 nominacji do nagród takich jak Emmy, Złoty Glob, Grammy, SAG, DGA, PGA, WGA, BAFTA, nagroda Peabody’ego, nagroda dla programu roku AFI, nagrody People’s Choice, nagrody MTV Movie & TV, nagrody Teen Choice i wiele innych. Trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy w kategorii najlepszego dramatu serial jest jednym z najczęściej oglądanych tytułów na Netflix. III sezon z 582 mln godzin oglądania zajmuje trzecie miejsce w rankingu Netflix Top 10 najpopularniejszych seriali anglojęzycznych.
Twórcami „Stranger Things” są bracia Dufferowie, a producentami firmy Monkey Massacre Productions i 21 Laps Entertainment. Bracia pełnią także funkcję producentów wykonawczych obok Shawna Levy’ego i Dana Cohena z 21 Laps Entertainment oraz Iaina Patersona i Curtisa Gwinna.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyOd wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze