05.09.22, 12:54

Jacek Kurski niespodziewanie odwołany ze stanowiska Prezesa TVP

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Niespodziewanie Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Telewizji Polskiej – podał Onet. 


Portal Onet ustalił, że Krzysztof Czabański złożył wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa TVP. W głosowaniu za jego odwołaniem byli wszyscy przedstawiciele PiS. Nowym prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy zastępca Kurskiego.

Proszony przez Onet o komentarz Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych nie wskazał powodów odwołania Kurskiego. W przesłanej do wiadomości Onetu napisał tylko: "Jestem pewny, że Mateusz Matyszkowicz wzmocni merytorycznie ofertę TVP".

Nowe zadania dla Kurskiego

Na razie jedyny oficjalny komentarz ze strony Prawa i Sprawiedliwości to tweet rzecznika prasowego partii. „Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania” – napisał Radosław Fogiel na Twiterze.

Jacek Kurski jako Prezes TVP był aktywny na Twiterze jeszcze rano. W ostatnim poście informował o bardzo udanym starcie jesiennych premier i nowości TVP. „Voice of Poland” -  2,05 mln (dwie długości przed TVN i Polsatem). Szansa na Sukces (z Sarą James) - 1,16 mln. Tak to leciało - 1,14 mln. Wojenne dziewczyny - 1,85 mln. Wszystkie pozycje liderami pasm. Dziękujemy!” – napisał Kurski. 

Egzekucja czy awans?

Jak relacjonuje Robert Kwiatkowski, członek Rady Mediów Narodowych, nic nie zapowiadało, że posiedzenie Rady zakończy się odwołaniem Kurskiego. W planach posiedzenia było m.in. wysłuchanie informacji Zarządu Telewizji Polskiej na temat inwestycji budowlanych TVP. W pewnym momencie posiedzenia, Przewodniczący RMN powiedział, że potrzebne są zmiany kadrowe w zarządzie telewizji publicznej, w związku z tym zgłosił wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego. „Usiłowałem uzyskać jakieś informacje na temat powodów, uzasadnienie, ale oczywiście nie było mi to dane” – powiedział Kwiatkowski. Cała akcja związana z odwołaniem Prezesa i powołaniem Mateusza Matyszkowicza na to stanowisko nie trwała nawet 15 minut.
Podczas konferencji, Kwiatkowski odniósł się do pytania, czy odwołanie Prezesa TVP nie jest "wstępem do jego wielkiej kariery". „Nie wiem, (...) ale jednego jestem pewien: nie tak wygląda odejście z funkcji prezesa telewizji kogoś, kto właśnie ma zostać awansowany. To raczej wyglądało na egzekucję” – powiedział Kwiatkowski.

Jacek Kurski dziękuje 

O godz. 14.00 głos zabrał sam zdymisjonowany Prezes TVP. „Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP” – napisał w tweecie Kurski.

Kurski nie pierwszy raz odwołany 

Kurski z Telewizją Polską był związany od stycznia 2016 r., kiedy to został jej szefem. Jednak już 2 sierpnia tego roku został odwołany z tego stanowiska, po czy Rada Mediów Narodowych wycofała się ze swojej decyzji. Następnie Kurski wygrał w konkursie organizowanym na Prezesa TVP i 12 października 2016 r. został wybrany Prezesem TVP. Pod koniec marca 2020 r. został odwołany z tego stanowiska, po czym chwile później został doradcą Zarządu TVP. Kurski wrócił do Zarządu TVP już w maju 2020 r., a 24 lipca tego roku został p.o. Prezesa. Oficjalnie na fotel szefa telewizji publicznej wrócił 7 sierpnia w wyniku decyzji Rady Mediów Narodowych.

Jacek Kurski objął po raz pierwszy na stanowiska szefa TVP w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

Matyszkowicz: Moim celem jest wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP

W wyniku odwołania Prezesa TVP, Rada Mediów Narodowych określiła skład Zarządu jako jednoosobowy.  Nowym szefem telewizji publicznej został Mateusz Matyszowicz. „Silna i stabilna telewizja publiczna jest wielkim sukcesem dotychczasowego Zarządu. Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla Spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP. Od wielu lat jestem związany z Telewizją Polską i wiem, że jej siłą są ludzie, którzy doskonale rozumieją jej potrzeby i wyzwania. Dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się wzmocnić pozycję TVP jako lidera, który wyznacza trendy na rynku telewizyjnym oraz zrealizować cele i wyzwania, jakie stoją przed nami” – skomentował Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej po zapoznaniu się z decyzją Rady Mediów Narodowych.

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 14:02
| telewizja / VOD » badania rynku
Rekordowa wyniki kanałów BBC Studios w Polsce. BBC First z najwyższymi udziałami w historii
W kwietniu br. portfolio kanałów osiągnęło 0,84 proc. proc., czyli najwyższy miesięczny udział w rynku od uruchomienia pięciokanałowego portfolio w 2015 r.
21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
20.05.24, 13:42
| telewizja / VOD » seriale
Prosta sprawa. Mateusz Damięcki i Piotr Adamczyk w nowym serialu CANAL+
W serwisie CANAL+ online pojawił się pierwszy odcinek nowej polskiej produkcji „Prosta sprawa”. Najnowsza produkcja oryginalna CANAL+ to kino akcji twórców „Furiozy” oparte na bestsellerze Wojciecha Chmielarza.
20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
14.05.24, 23:50
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Śleboda. Ruszyły zdjęcia do nowego serialu SkyShowtime Original
Serwis SkyShowtime ogłosił rozpoczęcie zdjęć do nowej polskiej produkcji oryginalnej – "Śleboda". Produkcja jest serialową adaptacją popularnego etno-kryminału. W rolach głównych serialu Śleboda wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy