21.11.22, 08:00

Laureaci w konkursie Polskich Reportażystów Melchiory 2022

Konkurs Polskich Reportażystów Melchiory 2022, fot.: materiały prasowe

17 listopada br. podczas Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” ogłoszono nazwiska najważniejszych twórców reportaży i dokumentów w kategoriach: XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2022”, Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix KRRiT na Reportaż i Dokument Radiowy, Inspiracji Roku oraz Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

To już XVII edycja Konkursu Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” . Ideą Konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W kategorii Dokument tegoroczne Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Przewodniczka matek” za autentyzm i świeżość spojrzenia oraz audialne walory opowieści. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymali: Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” i ukazanie historii życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów oraz Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Wagner wraca do domu” za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.

Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł w kategorii Reportaż otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „To ostatnie takie trio” za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem. W tej samej kategorii Jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż „Baca z siódmego nieba”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tys. zł odebrał Wojciech Królikowski z TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia bieżącej historii. Jury postanowiło przyznać także dwa honorowe wyróżnienia dla: Wioletty Rotter – Kozery z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych oraz Moniki Meleń z TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.

Laureatką Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu za swoją postawę jako niezwykle oddanej swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji równorzędnie przyznano Marii Magdalenie Grydniewskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Anna Paniszewa”, który przedstawia poruszającą opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania prawa człowieka przez białoruski reżim oraz Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż „ Tola”, ukazujący przejmujące losy Franciszki Ramotowskiej, ps. Tola żołnierza Armii Krajowej. Ta historia to głos pokolenia cichych bohaterów II wojny światowej, którzy stali się ofiarami reżimu komunistycznego. Nagroda pieniężna w tej kategorii wynosiła 15 tys. zł.

Jury w tej samej kategorii przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tys. zł każda, a otrzymali je Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Polskiego Radia za dokument „Historia kłamstw krwią haftowana” czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 r., przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i Obławę Augustowską. O tych tragicznych wydarzeniach opowiadają ich uczestnicy oraz rosyjscy, niezależni badacze stalinowskich zbrodni oraz Jakub Tarka z Programu 1 Polskiego Radia za reportaż „Prawda za podwójnym murem” czyli odkrywanie nieznanej historii o skazanym na zapomnienie niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi.

Honorowe wyróżnienie przypadło Adamowi Bogoryi – Zakrzewskiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Królowa łapówek”, który jest wnikliwym reportażem śledczym o trwającej 10 lat aferze łapówkarskiej w policealnej szkole nr 2 w Białymstoku. 

Tegoroczną Galę Polskich Reportażystów w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej uświetniły występy artystów ze Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy